Greek Reporter: Публичният дълг на САЩ достига нивата от гръцката криза
Атина. САЩ достигат нива на публичен дълг, каквито имаше Гърция в дните на финансовата криза, довела до три спасителни програми, показват последните данни, цитирани от портала Greek Reporter.
Според прогнозите американският дълг до 2025 г. ще се увеличи до 132% от БВП на страната. За сравнение, в Гърция дългът през 2008-2010 г. беше около 126% от БВП.
Бюджетната служба на Конгреса заяви през март, че федералният дълг на САЩ ще нарасне до над два пъти размера на икономиката за три десетилетия, увеличавайки риска от фискална криза, въпреки че опасността не е голяма в краткосрочен план.
Дългът ще бъде равен на 202% от брутния вътрешен продукт до 2051 г. от 102% през тази година, заяви надпартийният орган на законодателната власт в перспективите си за дългосрочния бюджет.
В допълнение, правителството на САЩ бързо добавя трилиони долари към дълга тази година, за да се справи с пандемията и икономическата разруха, която мерките срещу коронавируса предизвикаха.
В Гърция кризата засегна населението като серия от внезапни реформи и строги мерки, които доведоха до обедняване и загуба на доходи и имущество, както и до малка хуманитарна криза. Като цяло гръцката икономика претърпя най-дългата рецесия от всички напреднали смесени икономики до момента, изпреварвайки Голямата депресия в САЩ. В резултат на това гръцката политическа система беше разрушена, социалното изключване се увеличи и стотици хиляди добре образовани гърци напуснаха страната.
Малко икономисти обаче прогнозират, че САЩ ще последват Гърция в бездната на финансовата разруха.
Както Питър Уенър и Иън Тъфтс пишат в последния брой на National Affairs, идеята, че нарастващият дълг ще доведе до внезапна катастрофална криза, изглежда не е добре обоснована в съвременните икономически реалности. И все пак идеята, че този нарастващ дълг изобщо не представлява проблем, също е неправдоподобна.
Мнозина казват, че фактът, че правителството на САЩ може да отпечата толкова долари, колкото са му необходими, означава, че никога не може да изпълни задълженията си. Други посочват уникалната роля на Америка като безопасно убежище за инвестиции по време на световния икономически спад, което осигурява бариера срещу финансов колапс.
Също така фактът, че нетните лихвени плащания по дълга се очаква да останат относително ниски през следващото десетилетие, както заявиха от CBO, осигурява предпазен клапан за американската икономика.