Доц. Красен Станчев: Новия парламент и новото правителство ще бъдат изправени пред справянето с фиска
София. Новия парламент и новото правителство ще бъдат изправени най-напред пред справянето с фиска и преориентацията от относително безотговорно към по-дисциплинирано харчене, каза в интервю за обзора на деня на Радио „Фокус“ „Това е България“ доц. Красен Станчев, основател на Института за пазарна икономика, преподавател в СУ „Свети Климент Охридски“. Той прогнозира трудно постигане на двете цели, защото избирателите вече са свикнали да им се дава.„ Вероятно към края на годината ще дойде време да се взема и са възможни много проблеми“, уточни доц. Станчев.
„При всички случаи онова, което беше използвано като буфер между пандемията, отварянията, затварянията, втората вълна, сега третата вълна, тоест, беше използван резервът и относително добрите приходи в бюджета през миналата и началото на тази година, всичките мерки от рода на 80:20, 60:40 и т.н. все някога ще спрат, няма да има просто пари за тази работа. Не съм много сигурен доколко, но при всички случаи може да се очаква, че няма да има пари, и онова, което е дадено като пари, вече ще бъде изчерпано“, предупреди анализаторът.
Според него България стои икономически много добре в сравнение с повечето страни от Европейския съюз.
„Миналата година погледнах данните: на 31 март фискалният резерв е бил някъде към 9 млрд. лева, а тази година е 7.8 към края на януари. Така че в общи линии нивото на резерви се запазва, което означава, че всяко правителство ще има относителна свобода да се държи добре с избирателите и донякъде да изпълнява обещанията“, прогнозира Красен Станчев.
Като предизвикателства пред икономическата политика през следващите месеци той определи: повече безработица, повече фалити, намаляване на доходите. Красен Станчев препоръча, когато се харчат пари от резерва, да се харчат така, че да не създават привилегии. Както и да се даде самостоятелност на общините, вероятно със старото предложение, по което има консенсус – 2% от изработения доход данък върху него да остава там, където е изработен. Той е убеден, че трябва да се либерализира пазарът на труда и по някакъв начин да се фиксира в изгодни параметри съотношението между минимална работна заплата и средна работна заплата в по-бедните региони.
Цоня Събчева