Преглед на основните теми в световния печат (Агенция "Фокус")
Вашингтон. Във връзка с налагането на санкции срещу Русия в отговор на хакерската атака SolarWinds и отравянето на опозиционния лидер Алексей Навални, както и обявяването на допълнителна военна помощ за Украйна, изглежда, че администрацията на Байдън започва да прилага някои нови елементи на политика към Русия. Съдържанието на такава политика все още не е напълно разбрано. Но е много важно стратегията на администрацията да започне с дълбоко разбиране на руските интереси, руската мощ и руските действия, пише американският вестник The Hill.
За да разработи по-интелигентна и перспективна политика спрямо Русия, тя трябва да отчете нейните позиции и действия, каквито са, а не да изхожда от това, че те се дължат на структурен упадък, уязвимост или някаква друга слабост. Разбирането изобщо не означава признание. По-скоро това е способността да се оценява Русия такава, каквато е, а не такава, каквато Вашингтон иска да бъде.
По принцип Русия не е някаква слаба държава, която умело играе своите карти, както често я описват. Тактиката и действията й са продиктувани не от слабост, а от строг анализ на възможности, интереси (вътрешни и външни) и налични ресурси. Точно това правят всички разумни и грамотни държави и режими. Ако започнем да оценяваме Москва по стандартите на Вашингтон, тогава просто ще получим огледален образ и този аналитичен недостатък води до неправилни политически решения и грешни изчисления. Ако с лека ръка игнорираме стратегическите интереси на Русия, тя ще ни надиграе.
Трябва да изоставим речника на хибридната война, войните в сивата зона, несъществуващата доктрина на Герасимов и всички останали модни думи, които обясняват външната политика и политиката на сигурност на Русия. Такива дебати са интересни и полезни, но техните участници са фиксирани върху това, което прави Русия, и много по-малко мислят защо се държи по този начин, а не иначе.
През последните години станахме свидетели на практическото използване на силата на Русия. Нейните успехи заслужават внимание и изискват да преосмислим идеите си за възможностите на Москва. Тя завладя Крим, практически без да влезе в конфликт (и без да предизвика значителна реакция от Запада). Тя продължава конфликта с ниска интензивност в Източна Украйна. Тя провежда експедиционна операция в Сирия. И всичко това - с много забележителни резултати. Тя не показва никакви признаци на „слабост“ в какъвто и да е смисъл на думата.
И при това да не говорим за непрекъснатите разузнавателни дейности на Службата за външно разузнаване (СВР) и Главното разузнавателно управление (ГРУ). Техните успехи и неуспехи са спорни, но самият факт, че Русия се чувства достатъчно силна и уверена, за да продължи с тези действия, въпреки последните разкрития, е доказателство за нейната трайна сила, а не слабост. Русия постига целите си в сферата на сигурността не само чрез използването на явна сила, но и чрез подривна дейност, „активни мероприятия“ и други тайни действия. Освен това тя действа не от позиция на слабост, а изхождайки от факта, че нейните усилия са ефективни.
Предположението, че наследникът на президента Владимир Путин ще се държи съвсем различно, е равносилно на допускането, че формата определя съдържанието. Стратегическите интереси на Русия ще останат, независимо кой е начело в Москва. Разбира се, формата може да се промени и „дипломацията на бургери“ на президента Дмитрий Медведев може да бъде заменена от стила на управление на Путин, но трябва да се разбере, че същността на руските интереси ще остане същата.
Дори след разпадането на Съветския съюз и идването на Елцин на власт, Москва запази както интересите, така и опасенията си за сигурността. Това, което се промени, е, че тогава Русия вече не можеше да защитава своите интереси толкова решително и мощно, колкото по време на Студената война. Но дори и с отслабващите позиции на Русия в хаотичния постсъветски период от 90-те години, Москва успя да извърши военни интервенции за защита на тези интереси. Освен това историята на Русия по никакъв начин не се ограничава до съветския период и Вашингтон би било добре да има предвид това, както и географските противоречия и дилемите за сигурност, пред които е изправена Москва.
Освен това, обвинявайки всичко за Путин, Вашингтон и Европа изглежда вярват, че е необходимо само да се изчака края на режима му, въпреки че изначално това е невярна постановка, която гарантира влошаване на отношенията. Да, някой ден Путин ще напусне поста си доброволно или неволно (най-вероятно по здравословни причини и старост), но напускането му не означава, че руските интереси и опасения за сигурността просто ще се изпарят. Ако се изгради политика на такава основа, това ще доведе само до стратегически провали и грешки.
За да рационализирате представата за Русия, трябва да я разберете от самото начало. Но трябва да я разберете такава, каквато е, а не каквато Вашингтон иска да бъде. Русия не е „бензиностанция, представяща се за държава ... и ръмжаща във време на упадък“, както каза сенаторът Мит Ромни. За да я разберем по-добре, трябва да си припомним думите, които често се приписват или на Клеменс Метерних, или на Уинстън Чърчил: „Русия никога не е толкова силна, колкото изглежда; Русия никога не е толкова слаба, колкото изглежда."
***
Анкара. Някои лекарства, използвани за стабилизиране на кръвното налягане, могат да причинят странични ефекти като замаяност, безсъние и крампи на краката. Не трябва да се забравя, че кръвното налягане може да се балансира по естествен начин, без да се приемат лекарства, пише турският вестник Sabah
Според американските центрове за контрол и превенция на заболяванията през 2018 г. около 500 000 смъртни случая са пряко или косвено свързани с хипертония. Нещо повече, средно 20% от хората с високо кръвно налягане дори не знаят за това. Можете да предотвратите хипертония или да съкратите процеса на лечение с лесна за използване, десетстепенна рецепта ...
1. Упражнение. Редовните упражнения, дори само ходенето, са толкова ефективни, колкото лекарствата за понижаване на кръвното налягане, според анализ от стотици проучвания.
2. Избягвайте стреса. Хормоните, освободени в отговор на стрес, като кортизол и адреналин, повишават сърдечната честота и чрез свиване на кръвоносните съдове повишават кръвното налягане.
3. Намалете приема на сол. Препоръчително е дневният прием на сол да не надвишава около една чаена лъжичка. Коригирайте приема на сол, разбира се, като имате предвид, че пакетираните и преработени храни са източници на скрита сол.
4. Обогатете диетата си с калий. 2-4 хиляди милиграма калий на ден могат да помогнат за понижаване на кръвното налягане. Не забравяйте да включите банани, картофи, спанак, боб, домати, авокадо, диня, сушени плодове в списъка си за пазаруване.
5. Яжте черен шоколад. Изследванията показват, че редовната консумация на тъмен шоколад може да понижи кръвното налягане.
6. Опитайте диетата DASH. Диетата DASH, известна още като „Диетичният подход към хипертонията“, е разработена специално за понижаване на кръвното налягане без използване на лекарства. Според изследванията диетата DASH може да понижи кръвното налягане само за четири седмици.
7. Дайте предпочитание на напитки без кофеин. Преглед на повече от 30 проучвания установи, че количеството кофеин в около две чаши кафе повишава систоличното и диастоличното кръвно налягане до три часа, свива кръвоносните съдове и увеличава ефекта от стреса.
8. Въведете билкови чайове в живота си. Едно проучване установи, че възрастни с високо кръвно налягане, които пият по три чаши естествен чай от хибискус без кофеин на ден, имат понижение на систоличното кръвно налягане със седем пункта за шест седмици. Редица проучвания също показват, че пиенето на зелен чай значително допринася за понижаване на кръвното налягане.
9. Ако хъркате, потърсете лечение. Около половината пациенти със сънна апнея живеят с хипертония поради високите нива на алдостерон, хормон, който причинява високо кръвно налягане.
10. Фокусирайте се върху протеините. Проучванията показват, че заместването на рафинирани въглехидрати с храни, богати на соя или млечен протеин при хора с хипертония, може да помогне за понижаване на систоличното кръвно налягане.
***
Киев. Ще има ли дворцов преврат в Русия? Едва ли. В Русия сега тече подготовка за преход на властта. Това не са теории на конспирацията, наистина е така. На фона на този процес започва интензивна борба под прикритие между потенциалните наследници. Докъде ще доведе, никой не може да се ангажира да предскаже, пише украинското издание “Главред“ в материал, представен без редакторска намеса.
В Русия тече подготовка за смяна на властта. Сега се разгръща борба между двама или трима кандидати. Става дума за представители на правоприлагащите органи на Руската федерация. Конфронтацията между тези ведомства се обяснява с това, което някои наричат „войната на кулите на Кремъл“.
Как ще свърши всичко това е трудно да се предскаже. Едва ли обаче в Русия може да се развие революционна ситуация. Възможно там да се реализира сценарий на един или друг дворцов преврат. Теоретично Навални може да дойде на власт, защото Путин и Навални са двете лица на една и съща монета.
В Украйна мнозина си правят илюзия: цялата негативност, свързана с анексията на Крим и войната в Донбас, е олицетворена в образа на президента Путин и следователно има схващане, че след оставката или оттеглянето на Путин и идването на някой друг на власт всичко ще се развие в полза на Украйна. Нищо подобно. През годините на управлението на Путин в Русия се формира „колективен Путин“ и това са десетки високопоставени хора - публични и непублични, и, естествено, наследникът на Путин ще бъде малко или много повлиян от тази голяма група от руския естаблишмънт. Следователно е просто наивно да се очакват радикални промени във вектора Русия-Украйна с идването на нов лидер на Руската федерация.
Ако по някакво чудо Навални стане новият президент на Русия едва ли той доброволно ще върне Крим на Украйна. Това са приказки. Като цяло днес такъв сценарий е малко вероятен, без значение кой ще стане президент на Руската федерация в близко бъдеще, заключава изданието.