Преглед на основните теми в световния печат (Агенция "Фокус")
Вашингтон. Щатите в САЩ продължават да вдигат ограниченията, въпреки предупрежденията на федерални здравни служители като д-р Антъни Фаучи, че новите случаи на коронавирус в САЩ остават много, след като драстичният им спад е спрял, пише американският вестник The New York Times.
Аризона, Калифорния и Южна Каролина се присъединиха към нарастващия списък със щати, които вдигат ограниченията в различна степен. Губернаторът на Аризона разреши на бизнесите да работят, но заяви, че фирмите трябва да изискват носенето на маски. Републиканският губернатор на Южна Каролина премахна задължителното носене на маски в държавните сгради, като същевременно препоръча на ресторантите да продължат да изискват носенето им.
Калифорния ще позволи на 1 април да се отворят увеселителните паркове и спортните събития по стадионите, с намален капацитет и задължително носене на маски.
"Току-що наскоро преживяхме най-лошия скок", каза д-р Фаучи в петък по време на брифинг за коронавирус в Белия дом, добавяйки, че страната отчита между 60 000 и 70 000 нови случая на ден. „Когато имате толкова много вирусна активност на плато, това почти неизменно означава, че сме изложени на риск от нов скок.“
Средната седемдневна честота на новите случаи е около 61 000 на ден от петък, най-ниската средна стойност от октомври, според база данни на New York Times. Но този брой все още е близо до най-високия връх през миналото лято.
Смъртните случаи също падат, отчасти поради ваксинациите в домовете за стари хора. И все пак нацията все още рутинно отчита по две хиляди смъртни случая за един ден.
Д-р Фаучи предупреди, че Съединените щати може да вървят по същия коварен път, по който наскоро тръгна Европа.
"Там (в Европа) са на плато", каза той. „И сега, през последната седмица, те видяха увеличение на случаите с 9 процента, нещо, което отчаяно искаме да избегнем.“
По-рано тази седмица Тексас и Мисисипи, и двата щата, ръководени от републиканци, отмениха задължителното носене на маски. Президентът Байдън осъди тези ходове като „голяма грешка“, която отразява „неандерталско мислене“, заявявайки, че е от решаващо значение щатските служители да следват указанията на лекарите и ръководителите на общественото здраве, докато кампанията за ваксинация срещу коронавирус набира скорост.
Други републиканци са били по-предпазливи. Губернаторът на Охайо Майк ДеУайн заяви, че ще отмени всички мерки за обществено здраве, насочени към овладяване на вирусната криза, но само след като нови случаи там паднат под определен праг. В Алабама губернаторът Кей Айви заяви, че ще удължи задължителното носене на маски до 9 април.
В Аризона губернаторът Дъг Дюси възприе „премерен подход“, изискващ училищата да предлагат присъствено обучение не по-късно от 15 март, като забрани на местните ръководители да предприемат мерки, които ограничават бизнеса и позволяват на спортовете от големите лиги да рестартират, ако те получат одобрение от щатския департамент по здравеопазване.
Сред демократите губернаторът на Мичиган Гретхен Уитмър заяви във вторник, че облекчава ограниченията за бизнеса и ще позволи на членовете на семейството, които са имали отрицателен тест за коронавирус, да посещават жителите на домовете за възрастни хора. В Калифорния щатският департамент за обществено здраве също отслаби някои ограничения в петък, заявявайки, че увеселителните паркове могат да бъдат отворени за ограничен период от време още на 1 април.
***
Киев. Министерството на външните работи на Украйна за пореден път представи планове за разрешаване на притежаването на двойно гражданство в Украйна. Вярно е, не на всички страни , а само с „приятелски страни“, чийто списък ще бъде изготвен от Министерството. Те ще включват страните от ЕС. Но на притежателите на втори руски паспорт може да бъде забранено да гласуват на избори. Това поне е записано в законопроект, внесен в парламента от партията „Слуга на народа“, пише украинското издание “Страна“
Друго нововъведение, което се предлага да бъде въведено във връзка с второто гражданство, е да се задължат украинците да декларират наличието на втори паспорт, в противен случай ги грози глоба или дори наказателна отговорност.
Въпросът за двойното гражданство отдавна се обсъжда в Украйна. Конституцията гласи, че в Украйна има едно гражданство, но няма механизми за наказване на двойно гражданство, следователно всъщност Украйна просто не признава факта на второ гражданство.
Според Закона "За гражданството на Украйна", ако украинецът е получил гражданство на друга държава, тогава в правни отношения с Украйна той е признат само за гражданин на Украйна. Чужденец, получил украинско гражданство, също се счита само за гражданин на Украйна.
Сега те ще признаят двойното гражданство. Властите обясняват тази стъпка с желанието да „обединят милиони украинци по света“, без да пречат на интеграцията им в обществото на други страни.
Вярно е, че ще има определени условия и ограничения. По-рано Министерството на външните работи многократно е заявявало, че двойното гражданство не може да съществува с държава-агресор, тоест с Русия, и в Радата казаха, че не става въпрос за признаване на всички граждани, живеещи в други държави.
Този път външният министър Дмитрий Кулеба обяви, че преди всичко на украинците ще бъде разрешено двойно гражданство със страните от ЕС.
"Планираме да разрешим двойно гражданство със страните от ЕС, със страни, които са приятелски настроени към нас и списъкът на тези държави ще зависи от някои критерии", каза Кулеба.
Изключение ще бъде направено за депутати, длъжностни лица и държавни служители. По закон те трябва да имат само украинско гражданство.
***
Вашингтон/Анкара. Президентът на САЩ Джо Байдън и неговата администрация полагат всички усилия, за да изпратят послание към света, че „Америка се завръща“. Девизът на Байдън беше много ясен в неотдавнашното му обръщение към Мюнхенската конференция за сигурност, по време на което той повтори в наскоро публикуваното Временно стратегическо ръководство за национална сигурност, пише турското англоезично издание Daily Sabah.
Всъщност, за разлика от предишните няколко администрации, Байдън се опитва да внесе своя отпечатък във външната политика от много рано.
Администрацията на Байдън се опитва по най-добрия начин да отхвърли предположението, че САЩ няма да даде приоритет на външната политика, а ще се съсредоточи върху вътрешната политика поради проблеми като пандемията, икономическата криза, расовата несправедливост и нарастващите заплахи от крайнодесни групи.
В изслушванията си за утвърждаване държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен заяви, че САЩ ще обърнат еднакво внимание на вътрешното и международното развитие. Чрез временните стратегически насоки Байдън потвърди това отношение.
Анализ на насоките
Съдържанието на стратегическите насоки не се различава много от предишните изявления на външнополитическия екип на Байдън.
Целта му е да успокои съюзниците, че САЩ ще се върнат и ще играят глобалната лидерска роля, в съответствие със стила на Байдън.
В тази нова външна политика на САЩ екипът на Байдън се опитва да даде приоритет на въпросите, които ще наложат сътрудничество и координация между съюзниците на САЩ.
Документът споменава няколко въпроса, включително борбата срещу COVID-19, изменението на климата и установяването на ефективно технологично сътрудничество като ключови области, по които САЩ се стреми да работи със съюзниците.
В много случаи докладът подчертава, че САЩ няма да могат да се справят сами с тези глобални предизвикателства.
И така, кои са тези съюзници? В доклада не са изброени всички съюзници, но се споменават страни от Азиатско-Тихоокеанския регион, включително Япония, Южна Корея и Австралия, както и международни организации като НАТО и Европейския съюз.
Според доклада, за да се постигне ефективно сътрудничество между съюзниците и САЩ, първата стъпка трябва да бъде съживяването на демокрациите, което се споменава като най-голямото предимство на тези държави във тази все по-сложна международна сфера.
С други думи, общият знаменател ще бъде „демокрация“ и такива цели могат да бъдат постигнати със сътрудничеството между демокрациите.
Изглежда, според администрацията на Байдън, сътрудничеството в области като околната среда, пандемията и технологиите ще накара съюзниците да работят по глобални предизвикателства, пред които са изправени САЩ, като напрежение с Русия и Китай.
Какво липсва?
В този план обаче има някои несигурности. На първо място, за да бъде това повече от желание, администрацията на САЩ трябва да излезе с планове за изграждане на дългосрочно доверие със съюзници в Европа и Азия.
Да, САЩ сега може да се върнат и администрацията може да има план; от известно време обаче САЩ липсват, а предишните администрации бяха крайно нерешителни.
В този период много американски съюзници се опитаха да намерят алтернативни пътища, за да се уверят в сигурността си в различни нестабилни региони.
Второ, вярно е, че светът ще се нуждае от международно сътрудничество за справяне с глобалните проблеми.
Съществува обаче основен въпросителен знак по отношение на позицията на различните съюзници на САЩ по отношение на Русия и Китай.
Конференцията по сигурността в Мюнхен демонстрира тези различия много открито. Въпреки добрата воля и трансатлантическия дух, имаше значителни различия по отношение на важни политически въпроси.
По този начин през следващите няколко месеца ще видим дали съюзниците на САЩ в различни части на света са готови да отговорят на призивите на САЩ по отношение на сътрудничеството и координацията.
Ако решат да го направят, скоро ще видим степента на тяхното сътрудничество.