Преглед на основните теми в британския печат (Агенция "Фокус")
Лондон/Рим. Някои членове на ЕС решиха да сключат сделки за закупуване на ваксини срещу Сovid-19 извън официалната програма за обществени поръчки на Европейската комисия, разработена за страните членки на този блок. Това предизвика гневна реакция от Париж и Берлин. Австрия, Дания, Чехия, Словакия, Унгария и Полша обявиха плановете си да придобият ваксината сами и да сключат сделки с Русия, Китай и Израел, пише британският вестник Daily Express
Ходовете предизвикаха възмущение във Франция и Германия, тъй като френският президент Еманюел Макрон и германският федерален канцлер Ангела Меркел оглавяват създаването на фонд за възстановяване на Европейския съюз и проект за ваксинация.
Според един френски служител независимото решение на тези държави да закупят ваксината срещу Сovid-19 е "неприемливо".
Това каза той в интервю за кореспондент на интернет изданието Politico: „Това е неприемливо, тъй като именно тези държави се възползват най-много от европейската солидарност, a плюят в лицето на тази солидарност“.
Според него Франция и Германия "правят всичко възможно", за да защитят европейската солидарност и са готови да отправят "твърд" ултиматум до всички бунтовници в блока с призив за "спиране на тази игра".
Според този служител Франция и Германия са най-малко доволни от общата стратегия, биха могли да направят всичко сами, но явно се придържат към общ план в интерес на единството в Европейския съюз.
Изглежда обаче настроението на гражданите във Франция и Германия не съвпада с официалната позиция на този френски служител.
Според проучване, проведено от базираната в Мюнхен консултантска компания Kekst CNC, само 18% от хората във Франция и 23% в Германия са доволни от начина на ваксиниране в техните страни.
51% от анкетираните германци вярват, че Брюксел допуска грешки при закупуването на ваксини.
И двамата "лидери" на Европейския съюз, Франция и Федерална република Германия, всъщност изостават от средния процент на ваксинация в Европа. Докато по този показател са водещи по-малко престижни държави като Унгария или Кипър.
Само 5% от германците и 4,4% от французите вече са получили първата си ваксина срещу коронавируса.
Действията на тези шест държави (Австрия, Дания, Чехия, Словакия, Унгария и Полша) също предизвикаха дълбок разрив между южните и северните членове на европейския блок.
Демократическата партия, член на про-европейската коалиция от управляващата коалиция в Италия, остро разкритикува Австрия и Дания, след като обявихa сделката си с Израел относно доставката и производството на ваксини.
Според Леонардо Чеки, говорител на партията, държавите, по-близки до Ангела Меркел, никога не са критикувани толкова остро, колкото южните страни, когато нарушават правилата на блока.
„Австрия обяви отказа си да се съобрази с решението на Европейския съюз и Европейската агенция по лекарствата, а също така обяви намерението си да започне да произвежда ваксини с Израел“, написа той възмутен на страницата си във Facebook. "Очевидно това отслабва Съюза като цяло и следователно отслабва и нас."
Въпреки това Чеки признава, че ситуацията е изключителна:
"Причината в този случай е много деликатен въпрос - здравето на гражданите на Европейския съюз."
„Искам обаче да разбера едно нещо. Как така просяците, измамниците и хитреците, които винаги трябва да бъдат упреквани и винаги да се гледат с пренебрежение, са италианци? Ето как сме представени в Европейския съюз, както и други представители на средиземноморския регион. Но защо този стереотип трябва да продължи, когато немскоезичните страни причиняват най-големи щети? "
„Защо няма груби думи, отправени към тях, често дори се проявява бащинско отношение към тях, докато критиката винаги се чува по отношение на нас?“
„Ако бяхме направили нещо подобно днес, вече щяхме да сме на страниците на всички германски, австрийски, датски и холандски издания с карикатурни снимки на хора с мустаци и оръжия в ръка, които се ваксинират, поглъщайки спагети или свирейки на мандолина. И ще има и обобщаващи заключения относно факта, че ние сме безотговорен народ, неспособен да подредим нещата си. "
"Те (немскоговорящите народи) просто се държат безотговорно, но това изглежда нормално."
Въпреки това, реакцията на Демократическата партия на решението на Австрия и Дания да се оттеглят от "ваксинационния план ”не се споделя от политическите съперници на Демократическата партия. А именно официалните й коалиционни партньори са италиански депутати от партията „Лига“.
Вместо да подкрепи демократите, партията на Матео Салвини приветства решението на двете държави да вземат ваксинацията в свои ръце. Те дори предложиха италианците да последват примера на австрийците и датчаните.
Евродепутатите, представляващи Лигата, излязоха във вторник с изявление, осъждащо хаотичните действия на Европейския съюз в борбата срещу пандемията от коронавируса и особено европейската стратегия за ваксинация.
„След решението на Австрия и Дания, че повече няма да разчитат на Европейския съюз и искат да действат независимо за получаване на ваксината, Европейската комисия последва законността на такова решение, което само по себе си е още едно сензационно потвърждение на провал на стратегията, която се опитва да изпълни Брюксел, - подчертава това изявление. "Щетите вече произтичат от липсата на ваксини и сега е налице подигравка под формата на обръщане на 180 градуса върху твърденията до вчера."
„Виена направи всичко добре - подобно на останалите членове на Европейския съюз - реши да търси ваксини самостоятелно и сега няма да се сблъска със закъснения и европейска бюрокрация“.
"Италия трябва да последва този пример и да започне да прилага плана, предложен от Матео Салвини и „Лигата“, тя трябва да положи всички усилия, за да получи възможно най-много ваксини, за да защити здравето на гражданите."
***
Лондон/Брюксел. Европейският съюз отложи гласуването за окончателното одобрение на сделката за Брекзит, обвинявайки Обединеното кралство в нарушаване на договорено търговско споразумение, съобщава вестник The Independent.
Постигнатото споразумение между Лондон и Брюксел трябва да премине гласуване в Европейския парламент, за да влезе окончателно в сила. Евродепутатите се събраха в четвъртък, за да определят дата за гласуването, но вместо това взеха решение да отложат окончателното приемане на сделката.
Действията на ЕП са продиктувани от решението на британското правителство едностранно да удължи гратисния период за редица стоки, доставяни до Северна Ирландия от други части на Обединеното кралство.
„На конференцията на председателите на политически групи в ЕП беше решено да не се постига съгласие относно датата на ратифициране на споразумението за търговия и сътрудничество поради събитията от сряда“, пише The Independent, цитирайки източник от ЕС. „Лидерите на ЕП искат да видят докъде ще доведе това“.
Ако Лондон наруши споразумението за Брекзит, ЕП „при никакви обстоятелства няма да ратифицира споразумение между ЕС и Великобритания“, заяви след срещата евродепутатът Бернд Ланге.
На свой ред официалният представител на британския парламент заяви, че не е запознат с решението на конференцията на председателите, но добави, че Лондон чака Брюксел да ратифицира споразумението „възможно най-скоро".
След съобщението от Обединеното кралство за едностранна промяна на условията на Северноирландския протокол, Европейската комисия обеща да заведе съдебно дело. По-специално вицепредседателят на ЕК Марош Шевчович заяви, че удължаването на гратисния период би било „нарушение“ на протокола, съгласуван с Великобритания и международното право.
Най-висшият изпълнителен орган на Европейския съюз отбеляза, че Шевчович ще информира Дейвид Фрост, който ръководеше групата на преговарящите за Брекзит от Обединеното кралство, че възнамерява да „реагира на събитията в съответствие с правните средства, установени от Споразумението за Брекзит и споразумението за търговията и сътрудничеството“.
Както напомня The Independent, първоначално споразумението с ЕС предполагаше, че гратисният период, позволяващ на британските доставчици да избягват издаването на митнически сертификати за доставка на стоки до Северна Ирландия, ще продължи до 1 април. Лондон обаче обяви удължаване до 1 октомври, за да позволи на супермаркетите и техните доставчици да се адаптират към новите търговски бариери.