„Независимая газета“ : Иран се възползва от доверчивостта на Турция
Москва. Иран се опита да изглади дипломатическото напрежение с Турция заради ситуацията в Ирак. Официалният представител на Министерството на външните работи на Ислямска република Саид Хатибзаде обясни, че изявленията на иранския посланик в Багдад Ирадж Маджеди са били интерпретирани погрешно. Онзи ден в интервю за кюрдската новинарска мрежа ръководителят на дипломатическата мисия говори грубо за незаконността на трансграничните операции на турските въоръжени сили, което предизвика буря от възмущение в Анкара. Въпреки факта, че този дипломатически епизод изглежда изчерпан, експертите смятат, че потенциалът за конфликт в отношенията между Иран и Турция все още е доста голям, пише руският вестник “Независимая газета“
Иранското външно министерство увери, че след преговорите Техеран и Анкара са се разбрали. „Както Иран, така и турското правителство са на едно мнение за защитата на националния суверенитет и териториалната цялост на Ирак и това е основният принцип на международните отношения“, каза Хатибзаде. Според дипломата скандалът около изявленията на посланика в Ирак е възникнал поради недоразумение и тази ситуация е разрешена успешно. Ден по-рано турското външно министерство беше принудено да извика иранския посланик в Анкара Мохамад Феразменд. На ръководителя на дипломатическата мисия бе казано, че турската страна очаква подкрепата на Техеран по въпроси, свързани с борбата с тероризма, а не създаването на пречки.
Скандалът беше предизвикан от интервю, дадено на кюрдската новинарска корпорация Rudaw от посланик Маджеди. Той разкритикува операциите на турските въоръжени сили в Северен Ирак срещу Кюрдската работническа партия (ПКК) и призова турските власти да зачитат международните граници. „Ние отхвърляме военната намеса в Ирак“, обясни посланикът. "И турските сили не трябва да представляват заплаха за иракската територия." Той отбеляза, че сигурността на иракските райони трябва да бъде подкрепена от правителствените въоръжени сили и силите на Иракски Кюрдистан. В тази връзка ръководителят на иранската дипломатическа мисия призова турската армия „да се върне на своите международни позиции и да се базира там“ и да остави сигурността на иракските територии изключително на националните иракски сили.
Операциите на турските въоръжени сили в Северен Ирак срещу кюрдските леви радикали се извършват едностранно: войските действат въз основа на мандат, издаден от турския парламент, но централното правителство в Багдад смята тези действия за нарушение на суверенитета и ги критикува с основателна причина. През август 2020 г. турски дрон случайно удари конвой от местни граничари североизточно от Ербил, столицата на автономния иракски Кюрдистан, убивайки петима войници. През последните месеци обаче Анкара и Багдад успяха да изгладят напрежението, възникнало след това: през януари Турция дори изпрати свои военни съветници в Ирак като част от мисията на НАТО.
Айкан Ердемир, бивш депутат в турския парламент и старши директор на турската програма в Американската фондация за защита на демокрациите, обърна внимание на факта, че през 2017 г. Анкара и Техеран обединиха усилията си, за да окажат натиск върху Ербил и да отхвърлят референдума за независимостта на Иракски Кюрдистан ... „Още миналата година Турция и Иран започнаха координирани военни удари срещу кюрдски бунтовници, които се крият в тройната гранична зона между Иран, Ирак и Турция. През същата година турско-иранското партньорство изглежда е изправено пред препятствия, тъй като хегемонистките амбиции на Анкара и Техеран към Ирак започнаха да влизат в конфликт заради Синджар “, каза експертът.
Според Ердемир президентът Реджеп Тайип Ердоган обмисля планове за обединяване на усилията с регионалните власти на Иракски Кюрдистан за установяване на контрол над този регион, считан за историческа родина на язидите, и по този начин да неутрализира влиянието на ПКК и да нанесе удар по комуникацията със Северна Сирия. „Поради факта, че Иран също би искал да засили присъствието си в Синджар чрез шиитските посредници, действащи в Ирак – Силите на народната мобилизация, това постави Техеран и Анкара на пътя на конфронтация. През 2017 г. Турция дори не можеше да предвиди, че нейното партньорство с Иран ще спомогне за укрепването на иранската хегемония в региона за сметка на регионалното правителство на Кюрдистан “, казва експертът.
Сега, когато Иран и косвените му сили са спечелили предимство на регионално ниво, всички опити на турското ръководство да възстанови военно-политическото си влияние чрез сътрудничество с отслабения Иракски Кюрдистан ще бъдат твърде закъснели, смята Ердемир. "Изглежда, че Техеран е използвал параноята на Анкара за кюрдското самоопределение, за да спечели предимство не само в Синджар, но и в Мосул, а последният опит на Ердоган да обърне фактите, които са в полза на Иран може да се провали", каза Ердемир. Веднага след като ръководството на Ислямската република укрепи позициите си в който и да е регион на Близкия изток чрез лоялни на себе си сили, то рядко прави крачка назад: примерите с Ливан, Сирия и Йемен са доказателство за това, заключава експертът.
Превод и редакция: Юлиян Марков