Daily Sabah: Ердоган представи план за подобряване на ситуацията с човешките права в Турция
Анкара. Президентът на Турция Реджеп Таийп Ердоган представи във вторник дългоочаквания „План за действие по човешките права“, като заяви, че се очаква той да бъде изпълнен през следващите две години и че „всяка точка от плана е плод на широкообхватни консултации и той отговаря на очакванията на нацията“, пише турското издание Daily Sabah.
„Той има 11 принципа, първият от които е фактът, че правата на човека са под закрилата на закона“, заяви Ердоган, говорейки по време на уводното заседание на Плана за действие за правата на човека.
Около 11-те основни принципа, които съставляват гръбнака на плана, са заложени общо девет цели, 50 фокуса и 393 дейности.
„Крайната цел на плана за действие на Турция е нова гражданска конституция“, подчерта държавният глава.
Първоначално споменат по време на обявяването на първия пакет на съдебната реформа в страната, планът се основава на визията на „Свободни индивиди, силно общество: по-демократична Турция“. Неговото мото обаче е следното: „Нека хората да живеят, така че да живее държавата!“ Планът произтича от „задължението на държавата да защитава във всички свои дела и действия и с всички държавни институции и организации физическата и морална цялост и честта и достойнството на хората“.
На 30 май 2019 г. Ердоган обяви нова съдебна реформа за укрепване на независимите, обективни, отчетни и прозрачни характеристики на съдебната власт. Стратегията на съдебната реформа се състои от две основни перспективи, девет цели, 63 фокуса и 256 дейности.
Планът се фокусира върху темите за свободата, правото на сигурност, правото на справедлив процес, свободата на словото, както и правата на жените и хората с увреждания. Подобряването на тези права и свободи доведе до неуспехи в бюрокрацията, които попречиха на тези права и свободи да бъдат приложени правилно. Планът е изготвен в съответствие с наблюденията и докладите на международните механизми, които наблюдават правата на човека в сътрудничество с няколко правозащитни групи.
Някои от другите принципи на плана са човешкото достойнство, като същността на всички права, под активната защита на закона; равното, безпристрастно и честно предоставяне на обществени услуги на всички; върховенството на закона се укрепва във всички области като гаранция за правата и свободите и никой не може да бъде лишен от свобода поради критика или изразяване на мнението си.
Деветте цели на плана са по-силна система за защита на правата на човека; укрепване на съдебната независимост и правото на справедлив процес; законова предвидимост и прозрачност; защита и насърчаване на свободите на изразяване, сдружаване и религия; укрепване на личната свобода и сигурност; защита на физическата и моралната цялост и личния живот на индивида; по-ефективна защита на правото на собственост; защита на уязвимите групи и укрепване на социалното богатство, и не на последно място, административно и социално съзнание на високо ниво за правата на човека.
Разказвайки за тези принципи и цели в детайли, Ердоган подчерта, че новият план има за цел да повиши ефективността на системата от индивидуални жалби до върховния Конституционен съд, докато е започнала цялостна работа за извършване на изменения в законодателството относно изборите и политическите партии за укрепване на демократичното участие.
Той заяви, че Комисията за компенсация на правата на човека ще покрие финансовите щети от продължителни съдебни процеси, без да е необходимо за целта гражданите да се обръщат към Конституционния съд.
„Преглеждаме законодателството и правоприлагането с цел да гарантираме широко свободата на изразяване, както и правото на събрания и демонстрационни шествия“, заяви Ердоган.
В рамките на плана Турция ще създаде и офис на инвестиционния омбудсман за уреждане на спорове между администрация и инвеститори.
С цел да „засили“ стандартите за свобода на изразяване и печата, Турция също разработва мерки за улесняване на професионалната дейност на журналистите като част от плана.
Планът също така дава възможност на служителите от публичния и частния сектор и студентите да вземат почивка за религиозни празници, които спазват, независимо от тяхната вяра.
„Според новия план за действие турската полиция може да взема изявления по всяко време, 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата“, заяви още президентът и посочи: „Турция прекратява сроковете за дисциплинарни разследвания във връзка с твърдения за изтезания“.
Ердоган също така посочи, че Турция ускорява усилията по процеса на визова либерализация с Европейския съюз.
Първото заявление на Турция към Европейския съюз е подадено през 1963 г. Процесът на либерализиране на визовия режим за турските граждани е основен момент и набира още по-голяма скорост през 2018 г., когато Анкара обеща да изпълни 72-та критерия, които са нужни за целта. Досега голямата част от тези критерии са изпълнени, но остават шест, които трябва да бъдат изпълнени скоро. Желанието да стане член на ЕС винаги е било мотивиращ фактор за реформите в Турция, отбелязва изданието.
Превод и редакция: Иван Христов