The Washington Post: Според Байдън „Америка се завръща“, но светът не е сигурен в това
Вашингтон. Въпреки изявленията на новия президент на САЩ Джо Байдън, съгласно които „Америка се завръща“, съюзниците на Вашингтон се съмняват, че и с новия лидер на Белия дом страната няма да се откаже отново от поетите ангажименти, коментират в редакцията на изданието The Washington Post.Чуждестранните лидери се страхуват от фрагментацията на американското общество и подкрепата, на която бившият президент Доналд Тръмп все още се радва сред гражданите на САЩ.
Администрацията на американския президент Джо Байдън смята, че най-лошият момент за позицията на страната при бившия лидер на Белия дом Доналд Тръмп е срещата на върха на Г7 в Квебек през 2018 г. Както отбелязва The Washington Post, събитието е било помрачено от сериозни разногласия между САЩ и техните партньори и обидите на Тръмп срещу канадския премиер Джъстин Трюдо.
Не е изненадващо, че през последните дни Байдън се опитва да съживи американското лидерство, като отрежда основна роля в този процес на сътрудничество с дългосрочни съюзници, по-специално с Канада, заявявайки, че „Америка се завръща“.
Все по-ясно е обаче, че Байдън няма да може да възстанови същия световен ред, който царува по времето на неговия мандат на вицепрезидент при президентството на Барак Обама. За това има причина - американските съюзници вярват, че страната може да се върне към предишния си курс, независимо дали Тръмп или някой с подобни възгледи дойде на власт през 2024 година.
Предвид дълбокия политически разрив в американското общество и възможността за повторение на събитията, както съюзниците, така и противниците на страната започнаха да поставят под въпрос стойността на всякакви нови ангажименти, поети от САЩ. И така, партньорите на Вашингтон се засмислиха за създаването на общоевропейски сили за сигурност и за разширяването на търговията с Китай.
Американският съветник по националната сигурност Джейк Съливан заяви, че „няма съмнение“, че сега чуждестранните лидери поставят под въпрос доверието във Вашингтон, предвид фрагментацията на страната и подкрепата, на която Тръмп все още се радва от редица американци. Според него Байдън адресира директно тези съмнения в разговори с чуждестранните си колеги.
Откакто встъпи в длъжност, Байдън е разговарял с повече от дузина държавни глави. В допълнение към потвърждаването на ангажимента си към НАТО, ООН и глобалните климатични усилия, Съливан заяви, че Байдън започва почти всички телефонни разговори, като признава, че външната политика на страната е тясно свързана не само с решаването на проблема с разпространението на коронавируса в САЩ, но също така и с въпроса за вътрешното разделение на обществото. „Това е жизненоважно за международното ни доверие“, обясни Съливан, обобщавайки посланието на Байдън.
При Байдън САЩ се върнаха към Парижкото споразумение за климата, Световната здравна организация и като наблюдател в Съвета на ООН по правата на човека. Освен това те предприеха стъпки за възстановяване на спазването на ядрената сделка с Иран. Независимо от това, следващият президент може да обърне всички тези решения, макар Байдън да се опитва да убеди съюзниците в противното.
„САЩ са решени да подновят сътрудничеството си с Европа, да се консултират с вас, да възвърнат доверието на международната общност“, увери Байдън по време на първата си външнополитическа реч като президент на страната. Няколко дни след тази реч той проведе първата си среща с Трюдо, когото през 2018 г. Тръмп определи като „нечестен и слаб“.
Френският президент Еманюел Макрон и германският канцлер Ангела Меркел приветстваха ангажимента на Байдън да се консултира и защитава Европа в рамките на НАТО. Лидерите обаче посочиха необходимостта да се запази част от европейската независимост.
„Повечето съюзници по света са много щастливи да видят някой друг освен Тръмп като президент, а Байдън е всеки друг, но не и Тръмп“, цитира изданието Иън Бремър, президент на изследователския център Eurasia Group. В същото време, според експерта, „реалностите от последните четири години“ са убедили световната общност, че Тръмп не е изолиран случай.
В същото време експертите призовават Байдън да се съсредоточи върху икономическото възстановяване на фона на кризата, причинена от разпространението на коронавируса, докато пандемията изключва личната дипломация. Така че вероятно ще минат месеци преди американската икономика да се възстанови и месеци преди Байдън да може да прави чуждестранни посещения и да приема чуждестранни лидери.
Но Байдън и не бърза да изостави изцяло курса на Тръмп. По-специално, той не отмени митата върху китайските стоки, за да ги използва като лост при преразглеждане на отношенията между Вашингтон и Пекин.
Както отбелязва изданието, след победата на президентските избори Байдън е съсредоточен върху връщането на уважението на света към САЩ и обединяването на американската общественост.
Превод и редакция: Иван Христов.
СВЪРЗАНИ НОВИНИ
„Взгляд“: Администрацията на Байдън е решила да строи отношенията с Китай от позицията на силата
Вашингтон. Говорителят на Белия дом Джен Псаки и говорителят на Държавния департамент Нед Прайс коментираха изявленията на китайския външен министър Ван И за отношенията между двете страни, пише „Взгляд“.Псаки нарече отношенията между Вашингтон и Пекин „интензивна конкуренция“, а американските власти възнамеряват да „подходят към тези отношения от позицията на силата“. Съедин...