С изложба Регионална библиотека „Дора Габе“ в Добрич отбелязва 110 години от рождението на Данаил Бекяров
Добрич. С изложба Регионална библиотека „Дора Габе“ в Добрич отбелязва 110 години от рождението на Данаил Бекяров. Това съобщи Галя Маринова, главен библиотекар в направление „Библиотечно-библиографско и информационно обслужване“ и експерт „Връзки с обществеността“ в библиотеката, предаде кореспондент на Радио „Фокус” – Варна.
На 31 януари се навършват 110 години от рождението на Данаил Бекяров - известен добрички адвокат, публицист, краевед, Почетен гражданин на Добрич. По повод годишнината, от днес в Регионалната библиотека е експонирана изложба на библиотечни документи, свързани с живота и делото на добруджанеца - книги на Данаил Бекяров, публикации за него, документи от личния му архив, кореспонденция, фотографиии и пощенски картички.
Данаил Бекяров завършва Българската частна гимназия в Добрич. Участва активно в обществения и културния живот на града още от 1928 година. От 1930 до 1934 година е в Париж, където завършва Юридическия факултет на Сорбоната. Първите си опити в журналистиката прави съвсем млад, защитавайки добруджанската кауза. Широко известни са публикациите му във вестниците „Добруджански глас“ (член е на редакционния му комитет), „Добруджа“, „Единство“, „Ново единство“ и „Добруджански куриер“. В тях очертава ролята на българското студентство в освободителните борби на добруджанското население. През 1934 г. Бекяров става адвокат в Добрич. От 1935 до 1941-1942 година е секретар на Българския народен университет в града.
Поддържа тесни връзки с други дейци от Добруджа, Бесарабия, Банат, Букурещ и България. През 1936 година, заедно с известния добруджански поет Борис Колев, изпраща протестна телеграма до румънския министър-председател Георги Татареску по повод масовите арести и репресии над българи от Силистренско . Във вестник „Добруджански глас” от 15 март 1936 г. е публикувана Телеграмата – протест на базарджишкото гражданство до Министър - председателя Г. Татареску срещу терора върху българското население, където Данаил Бекяров е първи от подписалите декларацията. Работи неуморно и общува с изявените добруджански публицисти и общественици Христо Капитанов, Любен Станчев, Яни Калиакренски, Печо Господинов и други видни добруджанци.
През 1940 година е сред основателите на читалище „Йордан Йовков” и е негов секретар до 1944 г. След освобождението на Южна Добруджа от румънска окупация става експерт-консултант в Министерството на външните работи по прилагането на клаузите на Крайовския договор от 7 септември 1940 г. От 1945 г. е сътрудник на вестник „Добруджанска трибуна”, „Златна Добруджа”, „Морски телеграф”, „Родно слово” – Кишинев, сборник „Добруджа”, списание „Добрич”, списание „Македонски преглед” и др., където публикува краеведските си изследвания върху важни проблеми от миналото на Добруджа и град Добрич. В продължение на седем години е адвокат в Добрич. Съдия е в Добричкия окръжен съд от 1950 до 1974 г. Краеведските му изследвания са многобройни. Плод на дългогодишната му събирателска и изследователска работа е монографията „Материали и спомени за добруджанския периодичен печат.
Вестници и списания, излизали в Добрич през 1919-1940 г“; (1998) и „Хаджиоглу Пазарджик. Някогашният Добрич от XIV в. до 1882 г.”(2002), за чието издаване библиотеката има значим принос. Интерес представляват непубликуваната монография „Добрич”, Ч. 1 и 2, в която Бекяров описва възникването на град Добрич, училищното дело, освобождението му от османско владичество, както и развитието на града до края на 60-те години. Регионална библиотека „Дора Габе” съхранява изследванията за него, събрани в книгите: „Личности и събития” и „Добруджанци се смеят” на Атанас Пеев, „Добруджа възпява себе си …” и „Живот, отдаден на Добруджа: лит. анкета с Данаил Ст. Бекяров” на Йордан Дачев, „Добруджанци в науката, изкуството и културата” и „Сказки, беседи и слова” на Любен Бешков, „Данаил Стефанов Бекяров: 1911-2006 : Био-библиография” на Галя Маринова и др. ; неговите публикации на различни теми във в. „Добруджанска трибуна”, сп. „Краезнание”, Антимовски хан”, „Подиум”и др.; ценни документи от неговия личен архив - писма, телеграми, течения на вестниците „Добруджански глас“; „Единство“, „Ново единство“ и др. През 1999 година - за изключителен и траен принос в обществено-политическия, социалния и културен живот на Добрич и Добруджа е удостоен със званието Почетен гражданин на Добрич. Данаил Бекяров умира на 18 октомври 2006 г.
Изложбата може да бъде разгледана във фоайето на библиотеката до 26 февруари 2021 г.
Жулиета НИКОЛОВА