Росен Йорданов, социален психолог: Следващият парламент няма да има дълъг живот
София. Следващият парламент няма да има дълъг живот, а основните фактори за това са ожесточението, изкушението и заплахата. Това каза за обзорното предаване „Това е България“ на Радио „Фокус“ Росен Йорданов, социален психолог, бивш заместник директор на Института по психология към МВР.
„Пандемията се отразява върху психиката на хората. Обстановката се усеща като леко депресивна, леко вяла, по-студена като близост в социалните взаимоотношения, което дава основание да се каже, че социалното общуване и взаимодействието, нормалността в нашия живот действително е храна, отношенията ни са храна за душата“, обясни той.
Според Росен Йорданов в момента в обществото има напрежение, а не смирение по време на пандемия.
„Някакъв злобен отглас от предизвестения провал на т.нар. протест. Тиха и стаена злоба, едно ожесточение, една крайност във възприятията, напрежение, което се усеща по-скоро като тътен в социалните мрежи, в коментарите под различни статии в интернет пространството. Там се долавя един подобен тътен, но това не е гласът на разума, на смирение по време на пандемия, а обратното – напрежение. Ставаме може би по-лениви с ума си“, подчерта социалният психолог.
Полузнанието, което е започнало да се популяризира силно в интернет пространството и социалните мрежи е много опасно, каза още Росен Йорданов и допълни, че се наблюдава ефекта на приспиването. По отношение на предстоящите избори Росен Йорданов коментира, че ситуацията е безпрецедентна.
„Времето е сложно за прогнози, следя внимателно всички авторитетни коментари. При всички положения нещата няма да са съвсем същите, но няма да са и толкова различни, колкото може би някои очакват“, каза още експертът и допълни, че ако хората приложат адекватни лостове и умения, чрез които по-добре да управляват управляващите, а не да се държат като сърдити деца, успеят да използват всички механизми, които демократичното развитие в целия свят е натрупало като възможности и ги използват умно, ние ще живеем по-добре.
„Подобен тип поведение, детско поведение, поведение на емоции, на трупане на напрежение рядко е ефективно и още по-малко стратегически полезно“, обясни социалният психолог.
По-тревожното около изборите е, че хората не са извлекли достатъчно адекватни изводи за ситуацията, допълни Росен Йорданов.
Цоня СЪБЧЕВА