С 5 000 лв. е намалена сумата за тази година за финансиране на граждански инициативи в Добрич в полза на местната общност
Добрич. С 5 000 лв. е намалена сумата за тази година за финансиране на граждански инициативи в Добрич в полза на местната общност. Това стана ясно на днешното редовно заседание на Общинския съвет, което се провежда в онлайн формат, предаде кореспондентът на Радио „Фокус” – Варна. През миналата година заделените средства от общинския бюджет по това основание са били в размер на 15 000 лв. През 2021-ва сумата е редуцирана до 10 000 лв., като за реализиране на всяко отделно проектно предложение допустимата стойност е до 2 000 лв., без да се изисква доказване на собствен финансов принос от кандидатстващите организации. През миналата година за такова финансиране са кандидатствали 12 проектни предложения. Според регламента са одобрени за финансово подпомагане 8 проекта.
Те са реализирани от различни организации (читалища, сдружения с нестопанска цел към средни училища, граждански инициативи и др.) и имат различна социална насоченост. Един е свързан с популяризиране на българските обичаи и българската история чрез организиране и провеждане на открити уроци в училищата в Добрич и на възстановки на обичаи от народния обреден календар. Друг от проектите е свързан с организиране на онлайн творчески ателиета с разработени теоретично и практически уроци за представяне на техниката за рисуване върху стъкло.
Финансиране са получили проект „Младежка академия Граждани за Добрич“ с цел създаване на виртуална образователна платформа за „Гражданско участие“, която да продължи да действа във времето, като нейният ефект ще се търси в утвърждаването на гражданска активност и формиране на граждански структури за съвместна работа с местната власт в дефинирането и решаването на проблемите на гражданите на добруджанския град и проект „Големи чудеса за малки деца“, изпълняван от екипа на Детска ясла „Пролет“ с цел поддържане и подобряване здравето на децата от 1 до 7 години.
Друг одобрен проект е „Танцувай със здравето – Алегрия“ с участието на 60 жени на възраст между 30 и 65 години, преборили се с рак на гърдата и такива, които са все още на лечение, които чрез умерена физическа активност с цел да приемат и се свържат отново с телата си, са изграждали отново самочувствие, подобрявали са своето себеизразяване, справяли са се с чувството на изолация, депресия, гняв и страх и са укрепвали личните си ресурси.
По проект „Чуден свят“ на Фондация „Св. Николай Чудотворец“ повече от 250 деца на възраст от 3 до 12 години са придобили знания за отглеждане на плодове, зеленчуци и цветя в пространство, пригодено за учене в естествена среда, а по проект „Знаем как да се движим безопасно“ на СУ „Любен Каравелов“, в рамките на който с безвъзмездната помощ на родители, учители, помощен персонал и приятели на училището е обособена площадка в двора на училището за провеждане на часове по безопасно движение по пътищата, колоездене, каране на ролери и скейтборд.
Финансиране е получил и проект „Здраве, обич, сили = на деца щастливи” на СУ „П.Р.Славейков“, насочен към спортно-образователни и оздравителни занимания за деца с представени и разучени специално подбрани, ежедневни и леснодостъпни двигателни и лечебно-профилактични упражнения за правилна телесна стойка, съобразени с възрастта на целевата група от подрастващи.
Жулиета НИКОЛОВА