Преглед на някои от основните теми в балканския печат (Агенция „Фокус“)
Гостивар. Безизходицата в отношенията между Скопие и София ще бъде разрешена още тази пролет, уверен е лидерът на „Демократичния съюз за интеграция“ (най-голямата албанска партия в югозападната ни съседка) Али Ахмети, цитиран от вестник „Слободен печат“.
Той изрази това твърдение в отговор на въпрос в снощното предаване „Политика“ на местната гостиварска телевизия „Глоби“.
„В интерес е както на Вашингтон, така и на Брюксел да разрешат този въпрос. През тези 20 години никога не съм бил разочарован от техните действия. Оптимист съм, че този проблем ще бъде решен в началото на пролетта. Решението ще дойде преди парламентарните избори в България“, заяви лидерът на ДСИ.
Той подчерта, че ще се намери решение, а дебатът ще се развива около историята и историческите личности, докато македонската идентичност и език не са заплашени.
По темата за преброяването на населението на Северна Македония Ахмети посочи, че всички, които живеят в страната и имат собственост, ще бъдат изброени. Той уверява, че институциите ще си свършат работата, така че ще бъдат включени всички, живеещи в страната и в чужбина. Говорейки по темата, Ахмети изясни как е регистрирана диаспората.
„Имаше разисквания относно преброяването, включително публични дебати. Това е статистически въпрос, а не политическо предприятие и тази операция трябва да бъде завършена. Съответните международни институции като ООН и ЕС изискват това от нас. Трябва да имаме по-точна статистика за икономиката на страната, за собствеността на страната, за населението на страната и никой няма да бъде изключен. Първо ще се регистрираме тук, а след това и тези, които са в чужбина чрез валидни документи от техните роднини тук или чрез Държавната статистическа служба. Известно е колко дълго живеят тук и колко дълго навън. Всички обаче са жители на тази страна“, подчерта той.
По отношение на очакванията за резултатите, той отбеляза, че албанците не могат да бъдат по-малко от 25 процента, както бяха през 2002 г. Той обясни това с факта, че албанците в РСМ имат раждаемост, която се е увеличила през последните години.
По отношение на промените в процедурите за издаване на гражданство, Ахмети смята, че този въпрос е твърде политизиран. Според него през последните 12 години около 15 хиляди души са получили гражданство, а без такова остават 3500 души.
„Ненужно се манипулират гражданите с този въпрос. Не е е вярно, че 50 или 100 хиляди души са без гражданство и че половината от тях са албанци. Общо, според данните и информацията, предоставени ми от компетентните органи, занимаващи се с тези проблеми, има не повече от 3500 граждани без гражданство. По-голямата част от тях не са албанци, но те принадлежат към ромската общност“, каза лидерът на ДСИ Али Ахмети.
***
Белград. Президентът на Сърбия Александър Вучич заяви, че очаква на предстоящите на 14 февруари предсрочни парламентарни избори в Косово да победи партия, която ще настоява на обединение с Албания, а след това ще последва натиск върху Белград да признае независимостта на най-младата балканска държава, пише белградският ежедневник „Новости“.
„Силите, които настояват за обединение с Албания, със сигурност ще спечелят. (Бившият косовски премиер Рамуш) Харадинай е опасен човек. Той каза, че тъй като Курти се нуждае от една албанска партия за мнозинство, Харадинай настоява това да бъде той и да бъде избран за президент на така нареченото Косово. Ще имаме такъв вид коалиция за Велика Албания. И тогава той ще започне да ни изнудва с Велика Албания, за да признаем така нареченото Косово. Чужденците ще дойдат у нас именно с тази идея“, каза Вучич по местната „ТВ Първа“.
На констатацията, че Харадинай вече е споменал, че това трябва да бъде търсеният компромис, Вучич отговори, че не го интересува какво казват косовските политици, а това, че „чужденците“ ще настояват за тази идея.
„Мога да кажа само това, както и какво очаквам. Очаква ни ужасно трудна пролет, лято, есен. Но ние ще се борим“, каза президентът на Сърбия.
Коментирайки изявлението на американския специалист по Балканите Даниел Сервер, че няма да признае независимостта на Косово, Вучич каза, че това е вярно.
„Сервер каза, че няма да се случи, че няма да призная т.нар Косово, защото той знае колко съм отговорен. Той разчита на някои други, той знае, че съм твърде отговорен“, каза Вучич.
***
Прищина. Движение „Самоопределение“ увеличава преднината си пред конкурентите в навечерието на предсрочните парламентарни избори в Косово на 14 февруари, показва последното проучване на прищинското издание Gazeta Express и телевизионният канал Т7.
Според резултатите от анкетата, „Ветевендосие“ (ВВ), както е името на движението на албански, ще получи над 50% от гласовете. Втора и трета трябва да са Демократическата партия на Косово (ПДК) (16,94%) и Демократическата лига на Косово (ЛДК). Четвърта сила се очаква да бъде партията на бившия премиер Рамуш Харадинай – Алиансът за бъдещето на Косово (ААК), която, според проучването, ще получи 6,98% от гласовете на избирателите. Шансове да попадне в парламента има и Социалдемократическата инициатива (НИСМА) с 2,95%.
Проучването е проведено в 11 града на Косово, в които живее 62% от населението на страната, а резултатите от селските райони все още не са обработени. Това са Прищина, Призрен, Косовска Митровица, Феризово, Исток, Скендерай, Печ, Дяково, Подуево, Гниляне и Дечан.
***
Истанбул. Проучвателните контакти между Гърция и Турция се възобновяват в понеделник в истанбулския Swissotel, като Атина има особено ниски очаквания за съществен резултат поради различните програми, определени от двете страни, пише вестник Kathimerini.
Гърция настоява, че разграничаването на морските зони е единственият въпрос за обсъждане, докато Турция иска цял набор от въпроси, от демилитаризацията на гръцките острови и „сивите зони“ в Егейско море до правата на турското малцинство в Тракия.
В светлината на тези различия срещата на делегациите в понеделник се разглежда като лакмус за цялостния ход на изследователските контакти и предвкусване на климата, който ще преобладава през следващите месеци.
За гръцката страна резултатът от тези контакти ще зависи от подхода, който Турция ще предприеме. По-конкретно, ако Анкара сигнализира за готовност да се включи в конструктивна дискусия за морските зони, както до известна степен го е направила през 2003 и 2011 г., Атина ще отговори. В случай, че Анкара държи картите си до гърдите си, Атина ще бъде отворена за нов кръг от контакти в Атина през февруари.
Ако обаче Анкара настоява за своя „разширен“ дневен ред, оспорвайки гръцките суверенни права и националните червени линии, преговорите ще бъдат на тънък лед.
Въпреки това източниците твърдят, че най-вероятният сценарий е Турция да реши да продължи проучвателните контакти през следващите шест месеца, но без никаква перспектива за конкретни резултати.
Какъвто и сценарий да се реализира, според правителствени източници Атина няма причина да прекъсва контактите, тъй като почти със сигурност ще бъде обвинена за краха на преговорите, като двете страни се стремят да не бъдат държани отговорни от международната общност. Нещо повече, като се има предвид настоящата здравна и икономическа криза, правителството не би искало да добави голяма ескалация с Турция.
Оценката на Атина е, че турският президент Реджеп Тайип Ердоган ще се придържа към проучвателните контакти, тъй като може да се възползва от период на спокойствие в гръцко-турските отношения.
С протичащия диалог Анкара също ще избегне възможността за санкции на срещата на върха на лидерите на Европейския съюз през март. Нещо повече, тя ще има по-ясна картина на американско-турските отношения под президентството на Джо Байдън, който не се очаква да бъде толкова приятелски настроен към Ердоган като неговия предшественик Доналд Тръмп.