Министър Десислава Ахладова: България работи активно за въвеждане на механизъм за разследване на главния прокурор
София. България работи активно за въвеждане на механизъм за разследване на главния прокурор. Това каза министърът на правосъдието Десислава Ахладова в предаването „Денят започва“ по БНТ. „Главният прокурор в България се назначава от Пленума на ВСС. С последните изменения в Закона за съдебната власт беше предвидена процедура, с която със 17 гласа се назначават не само главният прокурор, но и председателите на ВКС и на ВАС. Това е мнозинството във ВСС, което определя тримата големи в съдебната система. Тази система на избор беше много добре обсъждана с Венецианската комисия и много европейски организации и беше одобрена. Не знам какви са притесненията на ЕП по отношение на избора на тримата големи, но в някои държави това не се осъществява от независим орган, а България е една от малкото държави, където това става от независим орган, какъвто е ВСС“, посочи тя.
„Въпросът за правомощията на главният прокурор и трябва ли те да бъдат ограничени се поставя от много години. Работна група в Министерство на правосъдието работи по изменения в Наказателно-процесуалния кодекс и Наказателния кодекс и ще прецени в рамките на няколко месеца какви изменения да бъдат направени. В много държави прокурорите се назначават от изпълнителната власт. В последното заседание на Съвета по правосъдие основният проблем беше, че изпълнителната власт дава указания на прокурорите, което беше тълкувано негативно от ЕК. В България независим орган назначава както главния, така и всички останали прокурори и съдии“, заяви Ахладова.
„Проблемът тук е в това, че в Европа няма аналог на такава фигура. В никоя европейска държава не е предвиден такъв механизъм – да има разследващ прокурор на главния прокурор. Другият проблем е конституционен и затова този проблем не е решен толкова години. Съветът на Европа е категоричен, че такъв механизъм следва да бъде изработен в рамките на Конституцията. Част от проблемите бяха решение с конституционното решение, според което всеки прокурор можем да разследва главния, но Съветът на Европа казва, че това не е достатъчно. България би била поставена в наказателна процедура, ако не изпълни изискванията на Съвета на Европа. Законопроектът, който беше внесен в НС от депутати, ще продължи да бъде обсъждан. Бяха направени редица изменения като отказите да се образува наказателно производство срещи главният прокурор да подлежат на обжалване. Това е един много важен акт, който депутатите решиха да приемат и така отговориха на голяма част от упреците, че тези актове не биха подлежали на обжалване. Изключително важно е по какъв начин ще се осъществява изборът на разследващото лице. В първоначалното предложение изборът трябваше да се осъществява от Прокурорската колегия, в новите предложения този избор се осъществява от Пленума на ВСС“, допълни тя.