Преглед на основните теми в световния печат (Агенция "Фокус")
Истанбул. Министърът на отбраната на Турция изрази надежда, че на преговорите, които трябва да се проведат в понеделник в Истанбул, ще бъдат постигнати съобразени с международното право решения на двустранните въпроси, обезпокояващи Гърция и Турция, пише турското англоезично издание Daily Sabah
"В преговорите с Гърция се надяваме, че проблемите ще бъдат решени в рамките на правото, закона и справедливостта и че ще бъдат намерени решения", заяви министърът на националната отбрана Хулуси Акар по време на церемонията за старта на изграждането на нови турски бойни кораби в Истанбул.
Акар подчерта очакванията на Анкара, че Гърция ще "зачита правата на (Турция) в Егейско море и Източното Средиземноморие и щеизбягва действия, които могат да причинят недоразумения".
В понеделник Турция и Гърция трябва да възобновят проучвателните разговори след четиригодишно прекъсване.
Очаква се разговорите да бъдат фокусирани върху двустранни спорове, включително морските граници и правата на сондажи в региона.
Двете страни инициираха проучвателни разговори за обсъждане на проблемите в Източното Средиземноморие на 12 март 2002 г., за да се намери справедливо, устойчиво и взаимоприемливо решение. Предстоящите проучвателни разговори ще бъдат 61-ви по рода си между държавите от 2002 г. насам.
Преговорите се провеждаха редовно до 2016 г., но оттогава нямаше такива поради политически спекулации и нежеланието на гръцката страна да седне на масата за преговори, според турската страна.
Членовете на НАТО Турция и Гърция участваха в преговори за избягване на конфликти миналата година, инициирани от генералния секретар на организацията Йенс Столтенберг. Тези разговори бяха предназначени да намалят риска от инциденти в Източното Средиземноморие. Разговорите улесниха установяването на гореща линия между Атина и Анкара, позволяваща разрешаване на конфликти в морето или във въздуха.
***
Вашингтон. САЩ категорично осъдиха Русия за вкарването в затвора на Алексей Навални и арестуването на хиляди демонстранти, които излязоха в градовете в цялата страна в събота в подкрепа на руския опозиционер, пише американското издание Politico.
На протестите бяха арестувани над 3000 души. Съпругата на Навални Юлия е сред задържаните, каза самата тя в социалните мрежи.
Навални, най-видният критик на руския президент Владимир Путин, беше арестуван миналата неделя, след като се върна в Русия от Германия, където в продължение на месеци се възстановяваше от отравяне, за което обвинява Кремъл и руското разузнаване.
Руските власти твърдят, че петте месеца престой на Навални в Германия са нарушили предишна условна присъда, която според самия Навални се основава на измислени обвинения. Той е задържан в известния московски затвор „Матроская Тишина“.
Протестиращите излязоха на улиците в десетки градове в Русия в събота, включително около 15 000 души в центъра на Москва.
„САЩ подкрепят правото на всички хора на мирен протест и свобода на изразяване. Стъпките, предприемани от руските власти, потискат тези права “, заяви Ребека Рос, говорител на посолството на САЩ в Москва, в публикация в „Туитър“ в събота. „Руските власти арестуват мирни протестиращи, журналисти - изглежда, че е съгласувана кампания за потискане на свободата на словото, на мирните събрания. Това се случва след години на затягане на ограниченията от страна на Русия, репресивни действия срещу гражданското общество, независимите медии, политическата опозиция. "
По време на изслушването за утвърждаването му във вторник държавният секретар на Байдън Антъни Блинкен заяви, че Русия е "много напред" в дневния ред на администрацията и обеща подкрепа за Навални.
„Навални е глас на милиони и милиони руснаци и техният глас трябва да бъде чут“, каза Блинкен, добавяйки, че „опитите на Кремъл да заглуши този глас чрез заглушаване на самия Навални е нещо, което ние категорично осъждаме“.
В изявление, публикувано в събота, говорителят на Държавния департамент Нед Прайс заяви: "САЩ категорично осъждат използването на сурови тактики срещу мирни протестиращи и журналисти в Русия днес. Ние призоваваме Русия да освободи задържаните за упражняване на техните права, включително Алексей Навални, и да разследва достоверно отравянето му. "
Байдън ще нареди "пълна разузнавателна оценка" за действията на Русия спрямо Навални, съобщи в четвъртък Washington Post.
След ареста на Навални, Джейк Съливан, съветник по националната сигурност на Байдън, призова за незабавното му освобождаване.
„Извършителите на скандалната атака срещу живота му трябва да бъдат подведени под отговорност“, написа Съливан в „Туитър“ миналата неделя. "Атаките на Кремъл срещу Навални не са просто нарушение на правата на човека, а обида към руския народ, който иска гласът им да бъде чут."
Гари Каспаров, виден критик на Путин и председател на Фондацията за правата на човека, заяви в събота, че хората, които искат да подкрепят руснаците, трябва да „казват на техните политици да се отнасят с него (Путин-бел.ред.) като с мафиотски спонсор на терора, какъвто е той“.
"Путин прекара 20 години в изграждането на силите за сигурност и в разграбването на страната, докато Русия е в застой“, заяви Каспаров, бившият световен шампион на Русия по шахмат, в събота в „Туитър“ той написа: "[Протестиращите] излизат, за да подкрепят Навални и собственото си бъдеще."
***
Вашингтон. Бившият американски президент Доналд Тръмп, през последните седмици от мандата си на ръководител на американската администрация, е поискал от Министерството на правосъдието на САЩ да заведе дело пред Върховния съд с цел отмяна на резултатите от президентските избори, пише американският вестник The Wall Street Journal..
Според източници на изданието Тръмп „е оказал натиск“ върху въпросното ведомство, но назначените от него служители „са се отдръпнали“. Те "отказаха да подадат иск, който считаха за неоснователен, пред Върховния съд на САЩ", се казва в информацията от източника.
Според вестника Тръмп е настоявал делото с искане за обезсилване на победата на президентските избори на кандидата на демократите Джо Байдън да бъде заведен от името на американската администрация. Този план е разработен от личния му адвокат, който също така е бил изготвил проектоверсия на иска.
Изданието твърди, че Тръмп е очаквал да прибегне до тези мерки, по-специално в светлината на факта, че през декември 2020 г. Върховният съд на САЩ отхвърля иска на прокурора на Тексас Кен Пакстън с искане да обезсили резултатите от изборите в щатите Джорджия, Мичиган, Пенсилвания и Уисконсин. Това би отменило победата на Байдън. Върховният съд постанови, че Тексас не е в състояние да обоснове от правна гледна точка интереса си от това как се организира гласуването в други щати.