The Telegraph: Великобритания понижава статута на посланика на ЕС: Не е държава, а международна организация
Лондон. Великобритания планира да понижи статута на първия посланик на Европейския съюз във Великобритания след Брекзит, защото смята, че ЕС трябва да се третира по-скоро като международна организация, отколкото като държава, съобщава The Telegraph.
Правителството отхвърли исканията на ЕС за атрибутите на държавността за Жоао Вале де Алмейда, което предизвика силна критика от страна на Брюксел и някои консервативни депутати, които определиха решението като „дребнаво“. В него се казва, че все пак ще му бъдат предоставени подобни привилегии, като дипломатически имунитет и паспорти.
Високопоставен източник от правителсството на Обединеното кралство, заяви, че „ЕС гледа на себе си като на държава. Великобритания вярва, че е международна организация. Някой от мисията на ЕС е побеснял и е съобщил много фалшиви новини за това как няма да има същите привилегии и имунитет като другите. Но той ще има, неговият екип ще има, както и представителството на ЕС в Обединеното кралство“, добавя източникът.
Висши фигури в правителството на Обединеното кралство смятат, че спорът е заради наранено его, тъй като представители на международни организации не могат да представят своите акредитации на кралицата, както правят националните посланици.
Великобритания и ЕС водят преговори за рамките на новите дипломатически отношения между Лондон и блока след края на преходния период за Брекзит на 31 декември миналата година.
Някои коментатори са на мнение, че тази позиция на Брюксел е опит да се окаже влияние върху Лондон, но британски източници отричат подобно твърдение. Различията по темата възникват още през май, но едва сега стават известни на обществеността.
Жозеп Борел, първият дипломат на Брюксел, е изпратил писмо до правителството на Обединеното кралство, обвинявайки го, че отказва да предостави обичайните привилегии и имунитети на делегацията и нейния персонал, предаде „Би Би Си“.
Очаква се външните министри на ЕС да обсъдят спора на срещата в Брюксел в понеделник.
Европейската комисия заяви, че 143-те делегации и служители на ЕС в други части на света са получили статут, еквивалентен на посолствата на страните съгласно Виенската конвенция, която урежда правилата на международната дипломация. Известен като „договор за договорите“, той установява изчерпателни правила, процедури и насоки за това как договорите се определят, изготвят, изменят, тълкуват и като цяло действат.
Бившият президент на САЩ Доналд Тръмп обърна подобно понижение на посланика на ЕС в САЩ през 2019 г. след критики.
Мишел Барние, главният преговарящ на ЕС, заяви, че британското правителство би било „разумно“ да преразгледа и да намери „умно и обективно“ решение на спора.
„Знам извъртането, а понякога е и повече от извъртане, на британските власти, които казват, че ЕС е международна организация“, каза той. „Но ние не сме международна организация, ние сме Съюзът и Обединеното кралство участва в Съюза повече от 47 години“.
Говорител на службата за външни работи на ЕС заяви, че Великобритания е добре запозната със статута на ЕС, тъй като е подписала Лисабонския договор за създаване на дипломатическата мрежа на блока.
„Нищо не се е променило след излизането на Обединеното кралство от Европейския съюз, за да оправдае такава промяна в позицията от страна на Обединеното кралство“, каза той.
Говорител на министър-председателя Борис Джонсън заяви: „Службата за външни работи и развитие продължава да преговаря с ЕС по отношение на дългосрочните договорености за делегацията на ЕС във Великобритания. Няма да изпреварвам резултата от тези преговори. ЕС, това е делегация и персоналът ще получи привилегиите и имунитетите, необходими за ефективното им извършване на работата в Обединеното кралство“.
Старшият консерватор Тобиас Елууд определи кавгата като „заяждане на дребно“ и настоя Великобритания да бъде „по-добра от това“.
Сър Дейвид Лидингтън, който на практика беше вицепремиер по времето на Тереза Мей, каза, че непризнаването може да създаде „лош прецедент“ за режими, които мразят посланиците на ЕС, които се изказват в подкрепа на правата на човека.
В четвъртък пък Линдзи Кройсдейл-Апълби бе обявен за посланик на Великобритания в Брюксел, заменяйки сър Тим Бароу, който сега е политически директор на външното министерство.
Превод и редакция: Иван Христов