Преглед на някои от основните теми в британския печат (Агенция „Фокус“)
Вашингтон. Здравният секретар на Пенсилвания доктор Рейчъл Ливайн ще бъде първият в историята трансджендър служител на федералното правителство на САЩ, ако номинацията на избрания президент Джо Байдън за заместник-министър на здравеопазванерто бъде одобрена от Сената, пише Independent.
64-годишният д-р Левин, който е педиатър и бивш генерален лекар в Пенсилвания, се превръща в един от малкото трансджендъри, които служат на назначени или избрани длъжностни лица в САЩ, когато губернаторът на Демократическата партия Том Улф я назначи за здравен секретар през 2017 г.
Тя бе потвърдена за тази роля от Сената на Пенсилвания с мнозинство от републиканците и през последните 10 месеца се превърна в публичното лице на реакцията на щата срещу коронавируса.
„Д-р Рейчъл Левайн ще осигури стабилно лидерство и основни познания, от които се нуждаем, за да прекараме хората през тази пандемия - независимо от техния пощенски код, раса, религия, сексуална ориентация, полова идентичност или увреждане - и ще отговори на обществените здравни нужди на нашата страна в този критичен момент и след това“, заяви Байдън.
„Тя е исторически и висококвалифициран избор за подпомагане на здравните усилия на нашата администрация“, добави той.
Д-р Ливайн, който е завършил Харвард, е и президент на Асоциацията на щатските и териториалните здравни служители.
В миналото е писал по различни теми, включително опиоидната криза, медицинската марихуана, юношеската медицина, хранителните разстройства и ЛГБТ + медицината.
Въпреки че Байдън няма да положи клетва до 20 януари, той и неговият преходен екип вече са започнали преговори с Конгреса за изпълнение на неговия план от 1,9 трилиона долара (1,3 трилиона паунда) за справяне с пандемията на коронавируса.
Планът има за цел да създаде центрове за масова ваксинация в САЩ, като същевременно използва правителствени разходи за стимулиране на разрушената от пандемията икономика.
Байдън също така заяви, че ще приложи нова политика за маски, която задължи американците да носят покрития за лице в продължение на 100 дни, за да спрат разпространението на вируса.
Според данните на университета „Джонс Хопкинс“, до момента в САЩ повече от 24 милиона души са дали положителен тест за коронавирус, а смъртните случаи вече достигнаха близо 400 хиляди.
Д-р Ливайн ще работи в кабинета на Байдън заедно с номинирания за министър на здравеопазването и хуманитарните услуги Ксавие Бецера, който е генерален прокурор на Калифорния.
***
Брюксел. Европейската комисия обвини изпълнителния директор на Агенцията за външни граници на ЕС – Фронтекс, Фабрис Леджери в заблуждаване на членовете на Парламента чрез незаконни действия, когато обяснил причината, поради която агенцията не е наела нито един от 40-те служителиза защита правата на мигрантите, съобщава британският вестник The Guardian.
Според изданието проблемът с персонала е довел до ситуация, в която Леджeри е изправен пред призиви да подаде оставка. В писмо от ръководителя на Генерална дирекция „Миграция и вътрешни работи" на Европейската комисия Моника Пария се отбелязва, че през декември миналата година директорът на Фонтекс „по подвеждащ начин" се е обърнал към евродепутатите, които се интересували от липсата на назначения на специалисти по правата на човека в агенцията. Пария също така твърди в писмото си, че Леджери е действал „незаконно“ през 2019 г., публикувайки две обяви за работа за позиции в агенции без одобрението на неговия съвет.
The Guardian отбелязва, че настоящата ситуация ще окаже натиск върху Леждери, който ръководи агенция, която вече е разследвана в ЕС за борба с измами по редица искове, включително твърдения, че нейни служители са участвали в преместването на бежанци от териториалните води на ЕС на гръцко-турската морска граница.
През ноември 2019 г. ЕС реши да укрепи Фронтекс, разширявайки мандата и увеличавайки контингента й. За да осигури съгласувано управление на външните граници на ЕС и способността да реагира на кризи, в бъдеще агенцията ще разполага и с постоянен корпус. В същото време тя ще бъде създавана постепенно и до 2027 г. ще има до 10 хиляди оперативни служители.
***
Лондон. Най-малко един на всеки осем души в Англия е заразен с COVID-19. Това показват резултатите от изследванията с антигенни тестове, съобщава британският национален ежедневник The Times.
Оценките, които потвърждават опасенията за големия ръс ръст на случаите на заразени през есента, предполагат, че голяма част от страната все още е далеч от постигането на стаден имунитет, въпреки че в някои от най-засегнатите райони пандемията може да забави разпространението си.
В Уелс проучването на Службата за национална статистика установи, че всеки десети човек има антитела срещу новия коронавирус. В Северна Ирландия цифрата е 1 на 13, а в Шотландия - 1 на 11 души.
Изследването на антитела е добър начин за измерване на минали инфекции в средносрочен план, но тъй като циркулиращите в човешкия организъм антитела отслабват с времето, трудно ще може да бъде установен точният брой на хората, които са били заразени с COVID-19.
***
Лос Анджелис. 36-годишен американец на име Адитя Сингх прекарал три месеца на международното летище „О'Хеър“, защото се е страхувал да се върне у дома в Лос Анджелис поради пандемията от коронавирус, пише британският вестник The Telegraph. През цялото време той се криеl в зоната за проверка на пътниците и багажа, ядейки това, което му дават пасажерите.
Мъжът успял да се сдобие с карта на служител на летището, но двама представители на летищните власти забелязали, че информацията за самоличността на нея е невярна и сигнализирали в полицията. Сингх се явил в съда по обвинения в кражба и нарушение. В същото време не е известно защо изобщо е летял за Чикаго от Лос Анджелис. Според наличната информация той е безработен и няма криминално досие.
Съдът намерил за шокиращо, че нарушителят е успял да остане на летището толкова дълго и счел, че действията му представляват „заплаха за обществото“. Отдела за авиация в Чикаго обаче заяви, че не е имало начин той да навреди на безопасността на пътниците.