ЕК: ЕС ще намаля зависимостта си от долара и лондонското Сити
Брюксел. Европейската комисия заяви във вторник, че ще се стреми да засили международната роля на еврото и да изгради европейска финансова инфраструктура, така че ЕС да стане по-независим от външните финансови центрове и господството на американския долар, предава Reuters.
Инициативата, която е по-скоро обявяване на дългосрочна стратегическа посока, отколкото план за действие, идва след оттеглянето на Великобритания от ЕС, което изведе най-големия финансов център на Европа – лондонското Сити - извън юрисдикцията на ЕС.
„С оттеглянето на Обединеното кралство от ЕС има силна необходимост и възможност за развитие на вътрешни пазарни инфраструктури“, заяви Комисията в доклад, адресиран до правителствата на ЕС, Европейския парламент и Европейската централна банка.
ЕС също така все още се бори с последиците от 2018 г., когато президентът на САЩ Доналд Тръмп се оттегли от ядрената сделка с Иран и отново наложи санкции, оставяйки европейците неспособни да продължат да търгуват с Иран при условията на споразумението.
Базираните в ЕС депозитари на ценни книжа Clearstream и Euroclear бяха засегнати от решението за Иран и базираната в ЕС система за плащане и съобщения SWIFT трябваше да прекъсне връзката с иранските банки.
„ЕС трябва да разработи мерки за защита на операторите от ЕС, в случай че трета държава принуди базираните в ЕС инфраструктури на финансовия пазар да се съобразят с едностранно приетите санкции или чрез други средства, които пречат на законните операции на ЕС“, пояснява Комисията.
Но изпълнителният орган на ЕС не предложи незабавни решения, като заяви, че първо само ще направи оценка на уязвимостите на ЕС и след това ще „разработи инструменти за противодействие“.
Комисията заяви, че за да се засили ефективността на собствения режим на санкции на ЕС, тя ще преразгледа начина им на заобикаляне, включително чрез криптовалути и стабилни валути, и ще направи предложения през 2022 г.
Комисията също така ще се свърже с участниците на пазара, за да насърчи търговията с деноминирани в евро дългови ценни книжа, стоки и други инструменти, особено предвид това, че ЕС трябва да издаде 750 милиарда евро общ дълг, за да финансира възстановяването си след пандемия.
Участниците на пазара на ЕС трябва да намалят взаимодействието си с клирингови къщи, наречени централни контрагенти, извън ЕС и да използват повече тези, базирани в 27-членния блок, се казва в документа.
ЕС също така иска да разработи деноминирани в евро енергийни индекси, да увеличи привлекателността на еврооблигациите чрез реформа на своите MiFID ценни книжа и правила за сравнение. ЕЦБ също разглежда възможността за пускане на цифрово евро.
Комисията, ЕЦБ и банковите и пазарни регулатори на блока ще работят с индустрията, за да оценят „възможни технически проблеми“, свързани с преместването на позициите на дериватите от Лондон към ЕС, се казва в документа на Комисията.
Това означава, че ЕС е малко вероятно да предостави достъп на Обединеното кралство финансови услуги от Обединеното кралство извън временния достъп, който е предоставил за клиринг на деривати до средата на 2022 г.
Що се касае до поглъщанията на компании, Комисията също така ще оценява дали те правят компания от ЕС „по-склонна“ да се съобразява със санкциите от трети страни, се посочва в текста. Необходимо е също така да се намали „прекомерната зависимост“ на блока от чуждестранни инвестиционни банки и финансиране в чуждестранна валута, гласи документът.
Превод и редакция: Иван Христов