„Страна“ (Украйна): Виктория Нуланд е била на младежки лагер в Съветския съюз през 1982 година
Одеса. Едно от ключовите външнополитически назначения в екипа на Джо Байдън ще бъде Виктория Нуланд. Според американските медии тя ще заеме поста на заместник-държавен подсекретар на САЩ по политическите въпроси. В същото време в биографията на Нуланд има интересен факт, свързан с нашата страна.
Когато Нуланд посети Одеса през 2014 г., тя каза, че за втори път е в този град. За първи път бъдещият помощник държавен секретар на Съединените щати е дошла с американска делегация в пионерския лагер „Млада Гвардия“ в Одеса през лятото на 1982 година, пише украинският вестник “Страна“
Пионерският лагер "Млада гвардия" в Одеса по съветско време e имал статут на обект с републиканско значение. Това означаваше, че пионерите от съветската Украйна са право на почивка в лагера за специални постижения. Например за победа в републиканската образователна олимпиада или за активна работа в училището или пионерския отряд.
Въпреки това, освен най-добрите пионери в републиката, в лагера често почивали и деца на партийния и бюрократичен елит на Украинската ССР.
По време на съветската епоха не са пестени пари за издръжката на републиканския детски център за отдих и обучение.
Подобно на "Артек", одеската "Млада гвардия" беше своеобразна изложба за чужденци за успеха на СССР в областта на детския отдих. На първо място - за деца и делегации на политици от социалистическия лагер.
Много по-рядко децата от капиталистически страни: Финландия, Италия, Франция и Великобритания са пристигали на почивка със съветските пионери.
През юни 1982 г. група деца и младежи от САЩ пристигнали в пионерския лагер „Млада гвардия“ в Одеса. Сред тях е била и 20-годишната тогава Виктория Нуланд.
"През 1982 г. бях ръководител на пионерския лагер" Млада гвардия ". През лятото на същата година, през юни, от САЩ дойде делегация на американска младеж, около тридесет души. Те почиваха при нас една смяна. Всички бяха настанени в отряда" Звездная " След пристигането на американците те бяха настанени в актовата зала, нашите възпитатели говориха с тях, запознаха ги с ежедневието и програмата. Американците почиваха около 20 дни, водеха ги по цял ден на различни екскурзии. И лагерът имаше много богата програма, всякакви състезания и викторини.В "Млада гвардия" чуждестранните гости се хранеха и живееха в същите условия като нашите пионери, никой не се оплакваше", - разказва пред "Страна" тогавашният ръководител на пионерския лагер Юрий Петропавловски.
Петропавловски също припомни пикантни подробности: делегация от съветски деца беше изпратена в Щатите като част от програма за културен обмен между СССР и САЩ.
"Тази делегация включваше много деца на партийни служители и служители на КГБ. Списъците на делегацията бяха направени по върховете на властта. Просто бях информиран за промяната в списъците пост фактум", казва Петропавловски.
Малко по-различна гледна точка представя Вадим Нестеренко, пионер през 1982 г., който си спомня пристигането на американската делегация и връзката на съветските пионери с чуждестранни гости.
"Когато американците пристигнаха, нашите пионери веднага намериха общи интереси в областта на „чейнджа , бартера. Американците с радост обменяха дъвки, капачки, тениски и различни дребни неща като химикалки и несесери за съветски значки и пари. Чуждестранните етикети на дъвки и други глупости бяха за нашите пионери истинско съкровище и обект на лов. Консултантите и възпитателите знаеха за това, но си затвориха очите. Самите съветници се стремяха да направят „чейндж“ с гостите от САЩ. Американските момчета и момичета се държаха необичайно и невъздържано от наша гледна точка, говореха високо, смееха се. Те дори външно се различаваха от нашите - бяха дори по-високи. Станахме приятели на втория ден, въпреки езиковата бариера. Опитите ни да разговаряме с тях бяха много забавни, като „Хау до ю ду“ и „май нейм из Вася.“ Само няколко от тях говореха руски - хубаво момиче и техния старши. Това момиче на име Вики (Виктория Нуланд-бел.ред,) понякога превеждаше в нашите „контрабандни“ сделки и беше много добра в пазарлъка. Тогава тя дори се сби с един от нашите “, спомня си бившият пионер от „Млада гвардия“.
Превод и редакция: Юлиян Марков