Преглед на основните теми в британския печат (Агенция "Фокус")
Лондон. Борис Джонсън затвори снощи всички коридори за пътуване без карантина за неопределено време на фона на нарастващата загриженост относно новите щамове на коронавируса, пише британският вестник The Times.
Всеки, който пътува до Великобритания от понеделник, ще трябва да представи отрицателен тест за коронавирус, направен през предходните 72 часа, и да се постави в незабавна самоизолация за десет дни.
Научни съветници заявиха, че е „трудно да се предвиди“ кога ограниченията ще приключат, тъй като новите щамове продължават да се появяват, като нанасят потенциално опустошителен удар върху туристическата индустрия. Премиерът каза, че след напредъка по отношение на ваксинациите „това, което не искаме да виждаме, е всичко, което е постигнато да бъде разрушено с пристигането на нов щам, който вреди на ваксините“.
Възникнаха обаче въпроси защо той не е действал по-рано, а лейбъристите твърдят, че забавянето на затягането на граничните ограничения излага животи на риск.
Новите ограничения, влизащи в сила от 4 часа сутринта в понеделник, означават спиране на всички останали безкарантинни коридори за пътуване. След като ваканционните пътувания вече са забранени, решението ще засегне бизнес-пътуванията и завръщащите се емигранти. Повече от 50 държави с ниски нива на инфекции с новия коронавирус са в списъка с коридори за пътуване, но в момента само девет допускат британци.
Тези, които се връщат, трябва да се поставят под карантина в продължение на десет дни, въпреки че това може да бъде намалено на пет по схемата за тестване и освобождаване. Ще има проверки на място, за да се гарантира, че хората спазват карантината. Правителството заяви, че ограниченията ще продължат поне месец.
Мерките ще бъдат огромен удар за ваканционните компании и авиокомпаниите, ако бъдат удължени в пиковия сезон. Транспортните компании заявиха, че летищата ще трябва да бъдат компенсирани или да им бъде предоставена помощ.
Учените казаха, че изглежда няма ясна стратегия за излизане от ограничаването на пътуванията. Марк Вулхаус, професор по епидемиология на инфекциозните болести в Единбургския университет, заяви: „Вирусът ще продължи да генерира нови щамове, някои от които могат да бъдат по-трансмисивни или по-малко предотвратими с помощта на сегашните ваксини. Поради тези причини е трудно да се разберат какви могат да бъдат правителствените критерии за облекчаване на тези ограничения в бъдеще."
***
Солсбъри. Катедралата Солсбъри в Уилтшир в югозападната част на Англия, построена през 13 век, започва да се използва като център за ваксинация на населението срещу коронавирус, пише британският вестник The Guardian.
Изданието отбелязва, че хората над 80 години, към които ще бъде отправена специална покана, ще могат да се ваксинират в катедралата, където се съхранява копие от „Магна Харта“. Желаещите да бъдат ваксинирани ще трябва да дойдат пет минути преди определеното време, за да не създават опашки и да не излагат другите на риск от заразяване с коронавирус. В същото време, както подчертава изданието, по време на ваксинацията в катедралата ще бъде организирана музикална програма, която ще бъде изпълнявана на органа от 19 век.
"Горди сме, че сме част от програма за ваксинация, която има за цел да спаси живота и да даде на хората истинска надежда в тези трудни времена. Местният персонал на Националната здравна служба (НЗС) и техните пациенти ще получат топло посрещане", каза ректорът на катедралата Николас Пападопулос. Вестникът поясни, че промяната на предназначението на катедралата в Солсбъри е станало възможно поради факта, че поради ограничения заради коронавируса в момента службите се извършват онлайн.
Д-р Дан Хендерсън каза: „Чудесно е да разширяваме допълнително програмата за ваксинация в Уилтшир. Това е поредната стъпка към нормализиране на живота ни. Разбирам, че хората искат да получат ваксините, но моля, не се ходете при Вашия личен лекар или в болницата, за да питате кога ще получите час за ваксинация, ние следваме приоритетния ред, определен от независимия Съвместен комитет по ваксинация и имунизация на НЗС и ще се свържем с Вас, когато е Ваш ред да бъдете ваксинирани. Мащабната програма за ваксинация е маратон, а не спринт, ще стигнем до всички. "
В петък друга средновековна готическа катедрала „Света Дева Мария Светото дете“ в Личфийлд, Стафордшир, започна да приема посетители като център за ваксинация. "Хората са идвали тук през Средновековието, за да се излекуват. И те идват за това днес", каза депутатът от британския парламент от Личфийлф Майкъл Фабрисънт.
Програма за масова ваксинация за населението стартира в Обединеното кралство на 8 декември. В момента жителите на страната се ваксинират с препарати на американската компания Pfizer и нейния германски партньор BioNTech, както и от британско-шведската компания AstraZeneca и Оксфордския университет. Първите, които се ваксинират, са медицински работници, хора, живеещи в домове за възрастни хора, и хора над 80 години. След това ваксинацията на хора от различни възрастови групи, започвайки с най-старата, ще започне последователно.
Според ръководителя на Министерството на здравеопазването на страната Мат Ханкок първата от двете дози ваксина вече е приложена на 3,3 милиона души - около 5% от населението на кралството. Британските власти преди това решиха да увеличат интервала между въвеждането на две дози от лекарството от препоръчителните три седмици на три месеца, за да имат време да бъдат ваксинирани максимален брой хора. До края на тази седмица в страната ще работят над 1 500 пункта за ваксинация, включително седем големи спортни центъра и хиподруми.