The National Interest: Върнете войната на идеите
Вашингтон. Китай със своята агресивност вкарва свободния свят в нова студена война, докато Русия и Иран продължават дългосрочното си стратегическо съперничество с Америка. При тези условия Вашингтон трябва да съживи войната на идеите, която води, откакто Континенталният конгрес прие Декларацията за независимост (събитие от края на осемнадесети век - бел. ред.). Този първи официален залп в битката за сърцата и умовете бележи началото на великолепната американска традиция за използване на правдива и свободна информация срещу враговете на Съединените щати, пише Кристиан Уитън в американското списание The National Interest в материал, представен без редакторска намеса, представен от името на автора.
Настоящият американски пропаганден апарат в ущърб на опонентите включва три информационни оператора, които са фокусирани върху Азия, Европа и Близкия изток. През изминалия месец те получиха нови ръководители, които биха могли да подобрят тяхната ефективност.
Понастоящем Тед Липиен е ръководител на Радио Свободна Европа / Радио Свобода. Стив Йейтс стана президент на Радио Свободна Азия . Виктория Коутс е начело на „Близкоизточната информационна мрежа“. Всеки от тях има богат опит в работата в тези региони и дълбоки познания за тяхната политика, култура и медии.
Тези организации се наричат сурогати на свободната преса, тъй като те работят в други страни, вместо свободните медии, които бихме искали да видим там, които обаче поради цензура не могат да съществуват в чужди региони, представляващи голям интерес за американската държава. Припомняйки най-известния от трите информационни оператора през 1991 г., тогавашният президент на Полша Лех Валенса, който помогна за свалянето на комунистическия режим, хвана ръцете на тогавашния сенатор Джо Байдън и заяви: „Благодаря на Радио Свободна Европа и на папата (Св. Йоан Павел Втори – бел.ред.)“.
Всъщност Радио „Свободна Европа“ и неговият партньор Радио „Свобода“ насочиха цялото си внимание към Съветския съюз, създавайки информационен канал за тези, които живееха зад Желязната завеса. Заедно с новините там проникна образът на различен, по-добър свят и проникна надеждата. И някои черпеха вдъхновение от това и започнаха да се борят за промяна, като същевременно рискуваха много.
Финансираните от САЩ радиостанции бяха част от по-широки усилия за потвърждаване на подозренията на хора, страдащи от съветска тирания. Тези подозрения бяха, че всъщност те не живеят добре. Трябваше да им покажем, че не живеят в социалистическия рай, че техните режими в никакъв случай не са безпогрешни и монолитни. Тогава в нашите програми бяха разрешени и религиозни елементи, поради което Валенса спомена антикомунистическия папа Йоан Павел Втори. Имаше и други програми в областта на икономиката, информацията и идеологията.
Въпреки че след ерата на Студената война външната политика на САЩ започна да губи офанзивата, Конгресът продължи да подкрепя журналистите, които изпълняваха информационната си мисия. През 1996 г. той стартира радио „Свободна Азия“, четири години след като Байдън за първи път изложи идеята в Сената. И след нападението върху САЩ на 11 септември, Конгресът създаде нова организация за излъчване, която днес се нарича „Близкоизточна информационна мрежа“. Той направи тази стъпка, осъзнавайки факта, че в американско отсъствие дезинформацията печели, а дезинформацията дава сила на тероризма и неговата враждебна идеология.
Кой се съмнява в необходимостта от такава журналистика днес? Китай, главният враг на Америка в света, лъже всеки ден, без да ни информира за своята икономическа война срещу свободния свят. Той заплашва да използва сила срещу Тайван, изгражда концентрационни лагери за мюсюлмани, опитва се да унищожи културата на Тибет и провежда мащабни операции в САЩ, за да разпространи влиянието си. Иранското правителство отчаяно иска да цензурира фактите за недоволството и лишенията от населението си. Някой ще обвини санкциите ни за тези лишения, но всъщност те са резултат от опитите на Техеран да изнесе тероризма и теократичното управление. Русия излиза не в своята категория в световната политика. Тя провежда активна външна политика и се осмелява да демонстрира своята сила и отчасти успява да манипулира информацията.
Истинската новина за това, което враговете на Америка правят с населението и съседите си, е по-важна от всякога, защото пречи на враждебните правителства и дава на населението им надежда за бъдеще на върховенството на закона и за правителство, отговорно пред хората. Но информационните оператори, които носят новините, които са журналистически независими, но все пак се финансират от правителството на САЩ, трябва да се променят. Нишата, която заемат, трябва да се промени, тъй като цялата информационна среда се променя.
Всяка от тези радиостанции е критикувана от време на време за своята неефективност и ограничено проникване. Понякога тази критика е справедлива. Когато бях заместник-специален представител на Държавния департамент за правата на човека в Северна Корея, знаехме, че корейската служба на Радио Свободна Азия действа правилно - не защото има голяма аудитория в Северна Корея (беше невъзможно да се измери точно), а защото режимът активно се опитва да заглуши нейните предавания.
Днес ръководителите на тези информационни оператори трябва да се уверят, че репортерите създават чувствителни истории, важни за частта от затвореното общество, която най-вероятно ще се застъпва за промяната. С течение на времето това послание ще се промени, както и дефиницията на тази част от популацията, както и методите за въздействие върху нея. Някой може да се застъпи за разширяване на аудиторията чрез допълнително съдържание, не само новини. Някой може да започне да се бори за по-млада аудитория, като смени медийните формати. Някои ще твърдят, че това, което е необходимо, е по-спокойна, по-малко провокативни новини характерни за държавни телевизионни оператори като BBC.
За да бъдат ефективни, журналистите и техниците, които разпространяват съдържанието, се нуждаят от вдъхновяващи насоки, които да им помогнат да създадат непопулярни, но остри репортажи и да експериментират с различни форми на медии и аудитория. В някои ситуации новите технологии могат да осигурят ефективност. А понякога по-старите технологии като високочестотното радио са най-добрият начин да достигнете до правилната аудитория.
Новото ръководство на тези радиостанции трябва да се увери, че техните журналисти са в челните редици на войната на идеите, че работят с факти, борят се с лъжите, двуличието и цензурата на нашите врагове. Политическото ръководство и Конгресът трябва да дадат приоритет на тези и други инструменти за водене на модерна война на идеи. И те трябва да признаят, че такива информационни оператори са от съществено значение, за да не се превърне Студената война в гореща.
Превод: Юлиян Марков