„Независимая газета”: В Италия се опитват да елиминират мафията с един удар
Рим. В град Ламеция-Терме, с население от 67,7 хиляди души, в сряда започна грандиозен процес. Обвинения в убийства, трафик на наркотици, изнудване и корупция са повдигнати срещу 355 граждани, участващи в дейността на голяма мафиотска групировка “Ндрангета” и връзки с нея, делата на други 92 души ще бъдат разгледани по бързата процедура. Процесът може да отнеме години и дори да има значителни политически последици, какъвто беше случаят с операция „Чисти ръце“ през 1992-1993 г., пише руският вестник “Независимая газета“
Процесът се провежда в бедната провинция Калабрия, където се намира малко известния, но мощен клан. Предполага се, че доходите на „Ндрангетата“ надвишават бюджета на целия регион. Повече от 900 души ще свидетелстват по делото, процесът може да продължи повече от две години.
Поради безпрецедентния мащаб организаторите на процеса трябваше да превърнат огромен кол-център в града в съдебна зала, която заради усилената охрана стана като военно съоръжение. Изграждането на този бункер, издигнат за рекордно кратко време, отчита и реалностите на пандемията.
Бяха необходими повече от три часа, за да се изброят участниците в процеса на досъдебното заседание, твърдят журналисти от AFP. В същото време 92 души, включително бившият сенатор от партията на Силвио Берлускони "Форца, Италия!" Джанкарло Пители, успя да се възползва от възможността да премине през ускорен процес, т.е. броят на обвиняемите всъщност достигна 447 души и включва както мафиоти, така и служители.
Основният обвиняем е босът на клана, 66-годишният Луиджи Манкузо, с прякор "Чичо", съобщава ВВЦ, а главен обвинител е известният борец срещу мафията, прокурорът на провинция Катандзаро Никола Гритери. Заради дейностите си той е бил под полицейска защита от три десетилетия.
„Ндрангетата“ е вградена и неразривно свързана с Калабрия, казват прокурорът и експертите. Това не е изненадващо, защото, съдейки по техните оценки, мащабът на този клан и броят на членовете му са по-големи от този на „Коза Ностра“. „Ндрангетата“ включва до 6 хиляди души и 150 семейства само в Калабрия. В същото време семейство Манкузо е само един от клоновете на престъпната група.
Подобно на други най-мощни кланове, дейностите на „Ндрангетата“ по никакъв начин не се ограничават до Апенините. Поради това единственото еднократно залавяне на обвиняемия през декември 2019 г. беше международно събитие: бяха извършени арести в Германия, Швейцария и България. Мафията е установила връзки с Колумбия и е монопол върху вноса на кокаин в Европа, каза Гратери.
Мащабът на процеса е сравним само с процеса срещу „Коза Ностра“ през 1986-1987 г., когато са издадени 338 присъди.
„Според изчисленията на прокурора годишният доход на клана „Ндрангета“ е 50 милиарда долара, което е съпоставимо с БВП на цяла Калабрия - 33,5 милиарда евро. В Европа групировката има и голяма мрежа в Германия. Предварителните изслушвания се проведоха в Рим, но самият процес беше решено да бъде прехвърлен в Калабрия - родината на „Ндрангета“. Това не означава, че досега мафиите не са се съпротивлявали: има изтичания на информация и често с драматични резултати и убийства на прокурори и журналисти “, обяснява Елена Маслова, старши изследовател в Института за международни изследвания на МГИМО.
В разговор с „НГ“ експертът отбеляза, че в процеса участват както хора от непублични професии, така и политици и бизнесмени. Последното означава, че процесът може да има политически последици.
„Позволете ми да ви напомня, че макар процесът над „Коза ностра“ да беше мащабен, най-нашумелият случай беше операция„ Чисти ръце “под ръководството на Антонио Ди Пиетро, която буквално помете политическия елит и доведе до радикално обновяване на сферата на властта и създаването на Втората република. През 2012 г. „Ндрангетата“ беше заподозряна в спонсорството на Северната лига, но не бяха намерени солидни доказателства. В този случай не са изключени политически последици, напълно възможни са гръмки разкрития по време на процеса “, казва Маслова.
Експертът отбелязва, че последното е още по-вероятно, защото правителството на страната е изправено пред поредната политическа криза при липсата на сили, способни да формират уверено мнозинство. Потенциалната дискредитация на парламентарните партии в тази ситуация може да подкопае и без това нестабилната политическа система на Италия.
Превод и редакция: Юлиян Марков