Столичният общински съвет прие бизнес плана на "Топлофикация-София" за 2021 г.
София. Столичният общински съвет прие бизнес плана на "Топлофикация-София" за 2021 г. Това съобщиха от пресцентъра на СОС.
В Бизнес плана се предвижда "Топлофикация-София" да успее да постигне с 60% по-добър финансов резултат спрямо 2020 г. Заложено е продължаване на стратегическите цели за цялостно стабилизиране и оздравяване на компанията. Фокусът е поставен както върху големите инвестиционни проекти, така и върху подобряването на бизнес процесите и клиентското обслужване.
За трета поредна година дружеството ще намали загубите. „Топлофикация София“ предвижда да предоговори дългосрочните задължения и така да осигури възможност за инвестиции в модернизация на производството, което е ключът към дългосрочното стабилизиране на дружеството.
През 2021 г. ще стартират и проектите за технологичната модернизация и увеличаване на електропроизводството. Дружеството планира ръст на приходите съответно с 18% на електрическата енергия и с 9% на топлинната енергия основно в резултат на увеличено производство.
„Топлофикация София“ предвижда да продължи тенденцията да продава 100% от произведената електроенергия през БНЕБ, като по този начин осигурява предвидимост на бъдещите вземания от търговията с електроенергия.
В Бизнес плана са посочени и основните проекти за периода 2020 - 2024 г. Те включват изграждането на инсталацията за оползотворяване на RDF, както и на когенерационни модули. Модулите ще осигурят производството на електрическа и топлинна енергия и ще подобрят техническото и икономическото състояние на дружеството. Ефектът от замяната на нискоефективни мощности със съвременни ко-генерации ще позволи произвеждане на почти три пъти по-големи количества електроенергия за период от 4 години и повишаване на приходите от продажбата ѝ с до 2 пъти и половина.
Ще продължи и диверсификацията на доставките на природен газ, като средно 40% от количествата ще се закупуват от газовата борса по свободно договорени цени, средно с 5% по-ниски от тази на обществения доставчик и при по-изгодни условия с отложено плащане.
Програмата за рехабилитация на топлопреносната мрежа за тази година предвижда нови 25 км., което е с 3 км. повече от 2020 г., приключване на модернизацията на ТГ 3 в ТЕЦ „София Изток” и преобразуването ѝ от кондензационна в противоналегателна турбина.
Сред основните приоритети е и надграждането на Мониторинг система за локализиране на пробиви по топлопреносната мрежа, което ще намали загубите по мрежата и ще подобри качеството на услугата.
СВЪРЗАНИ НОВИНИ
СОС утвърди бизнес плана на „Топлофикация София“ за 2021 г. (ОБЗОР)
София. Столичният общински съвет прие бизнес плана на "Топлофикация-София" за 2021 г. В него се предвижда продължаване на стратегическите цели за цялостно стабилизиране и оздравяване на компанията. Фокусът е поставен както върху големите инвестиционни проекти, така и върху подобряването на бизнес процесите и клиентското обслужване. За трета поредна година дружеството ще намали загуби...
Калоян Паргов, БСП-София: Основните причини за състоянието на „Топлофикация-Софи...
Николай Велчев, БСП-София: Няма да подкрепя Бизнес плана за „Топлофикация“
Иван Таков, БСП-София: Инвестиционната програма на „Топлофикация София“ е неизпълнима
София. Инвестиционната програма на „Топлофикация София“ е неизпълнима. Това каза Иван Таков, общински съветник от групата на БСП в Столичния общински съвет във връзка доклад относно утвърждаване на Бизнес план на „Топлофикация София“ ЕАД за 2021 г., , предаде репортер на Агенция „Фокус“. Прошко Прошков от групата на ГЕРБ коментира, че с евентуалното си утвърдително решение днес , общинските съветници ще задължат Топлофикация София“ да изпълнява заложения Бизнес план. „Той е реалистичен, но само ако срещне подкрепата ни през цялата година. Неподкрепа на плана означава отказ да задължим подопечното ни дружество да се развива в посока да си стъпи на краката. Неподкрепа означава партийна лоялност, но е нечестно пред семейството ни – гражданите на София. Тях ли представляваме днес или партии“, попита Прошков и допълни, че неподкрепа ще освободи ръководството от отговорност , което само си е заложило тежки за целта цели. „Г-н Прошков, уважавам експертизата ви по темата. Цялата работна група даде принос не само към бизнес-плана, а към теми и размисли за оздравяване на дружеството. Притеснението ми е, че не сме до никъде с основната тема. Почти същата работна група даде на „Толофикация“ мандат до март 2020 година да има консултант, който да е реномиран, даде своя принос. Обединихме се около тезата, че при такъв начин на управление със съществуващите мощности, дружеството ще продължи да трупа задължения“, коментира Таков. „Когато нещата опрат до общинската икономика гледам да са на експертно ниво, казах моята забележка на комисиите , на които се гледаше бизнеспланът“, допълни той. Според него инвестиционната програма е неизпълнима „230 млн. при положение, че 115 млн. от тях ще са за обновяване на централите в „Земляне“ и „Люлин“, които е предвидено да започнат в края на 2021 г. Няма информация какво е свършено до момента по това, за ефекта от технологическото обновяване, сигурен съм, че ще е положителен, но трябваше да го имаме, както и как ще бъдат изразходени тези пари в рамките на да кажем месец – два“, поясни Иван Таков.