Калоян Паргов, БСП-София: Основните причини за състоянието на „Топлофикация-София“ са нискоефективното производство на топлинна и електрическа енергия и недоброто финансово управление
София. Основните причини за текущото състояние на „Топлофикация-София“ са нискоефективното производство на топлинна и електрическа енергия и недоброто финансово управление, което се свежда до натрупване на финансови загуби от лихви и неустойки към доставчиците, както и загуби от несъбрани вземания от клиенти, като същите не се признават от КЕВР при ценообразуването. Това каза Калоян Паргов, лидер на Градската организация на БСП в София, по време на обсъждане на доклад в Столичния общински съвет относно утвърждаване на Бизнес план на „Топлофикация София“ ЕАД за 2021 г., предаде репортер на Агенция „Фокус“.
„Това е поредният бизнес план на „Топлофикация-София“, който гледаме в рамките на Общинския съвет. Всеки път слушаме едно и също нещо: „Дайте да дадем“. Но дайте да видим на кого и какво да дадем сега. „Топлофикация-София“ е декапитализирано дружество със задължения, достигащи 1 млрд. лв. Дългът за природен газ се увеличава всяка година и единственото действие, което се предприема, е неговото цедиране – прехвърляне към едноличния собственик на доставчика – БЕХ“, допълни той.
По думите на Паргов в последните 2 години Групата на БСП в СОС е била изключително добронамерена по отношение на спасяването на „Топлофикация-София“. Той препоръча спешни мерки, които да се следват, за да може това да се случи.
„Да се ускори предложеният и одобрен през юни 2019 г. от Общинския съвет Проект за модернизация чрез изграждане на инсталация за високоефективно комбинирано производство с газови турбини, обезпечаване от собственика на „Топлофикация-София“, в случая Столичния общински съвет, на финансов ресурс за оборотни средства: парична вноска или банков заем за гарантиране на финансова ликвидност на дружеството и елиминиране на задълженията за лихви и неустойки. На следващо място: подобряване на управлението по събираемост на вземанията, включително чрез разработване на банкови продукти за финансиране на длъжници“, допълни Калоян Паргов.
Друго предложение на БСП-София за стабилизирането на „Топлофикация“ е ускоряване на процедурите по провеждане на конкурси за избор на професионален мениджмънт на дружеството.
СВЪРЗАНИ НОВИНИ
СОС утвърди бизнес плана на „Топлофикация София“ за 2021 г. (ОБЗОР)
София. Столичният общински съвет прие бизнес плана на "Топлофикация-София" за 2021 г. В него се предвижда продължаване на стратегическите цели за цялостно стабилизиране и оздравяване на компанията. Фокусът е поставен както върху големите инвестиционни проекти, така и върху подобряването на бизнес процесите и клиентското обслужване. За трета поредна година дружеството ще намали загуби...
Столичният общински съвет прие бизнес плана на "Топлофикация-София" за...
Николай Велчев, БСП-София: Няма да подкрепя Бизнес плана за „Топлофикация“
Иван Таков, БСП-София: Инвестиционната програма на „Топлофикация София“ е неизпълнима
София. Инвестиционната програма на „Топлофикация София“ е неизпълнима. Това каза Иван Таков, общински съветник от групата на БСП в Столичния общински съвет във връзка доклад относно утвърждаване на Бизнес план на „Топлофикация София“ ЕАД за 2021 г., , предаде репортер на Агенция „Фокус“. Прошко Прошков от групата на ГЕРБ коментира, че с евентуалното си утвърдително решение днес , общинските съветници ще задължат Топлофикация София“ да изпълнява заложения Бизнес план. „Той е реалистичен, но само ако срещне подкрепата ни през цялата година. Неподкрепа на плана означава отказ да задължим подопечното ни дружество да се развива в посока да си стъпи на краката. Неподкрепа означава партийна лоялност, но е нечестно пред семейството ни – гражданите на София. Тях ли представляваме днес или партии“, попита Прошков и допълни, че неподкрепа ще освободи ръководството от отговорност , което само си е заложило тежки за целта цели. „Г-н Прошков, уважавам експертизата ви по темата. Цялата работна група даде принос не само към бизнес-плана, а към теми и размисли за оздравяване на дружеството. Притеснението ми е, че не сме до никъде с основната тема. Почти същата работна група даде на „Толофикация“ мандат до март 2020 година да има консултант, който да е реномиран, даде своя принос. Обединихме се около тезата, че при такъв начин на управление със съществуващите мощности, дружеството ще продължи да трупа задължения“, коментира Таков. „Когато нещата опрат до общинската икономика гледам да са на експертно ниво, казах моята забележка на комисиите , на които се гледаше бизнеспланът“, допълни той. Според него инвестиционната програма е неизпълнима „230 млн. при положение, че 115 млн. от тях ще са за обновяване на централите в „Земляне“ и „Люлин“, които е предвидено да започнат в края на 2021 г. Няма информация какво е свършено до момента по това, за ефекта от технологическото обновяване, сигурен съм, че ще е положителен, но трябваше да го имаме, както и как ще бъдат изразходени тези пари в рамките на да кажем месец – два“, поясни Иван Таков.