Преглед на някои от основните теми в балканския печат (Агенция „Фокус“)
Рим. Известната средиземноморска диета и френският „bon gu“ (добър вкус) получиха конкуренция, след като Европейската агенция за безопасност на храните обяви, че червеите са безопасни за консумация, пише белградската „Политика“.
Агенцията, базирана в италианския град Парма, обяви, че е научно потвърдено, че изсушените жълти червеи са безопасни за консумация - цели или под формата на прах. Добавя се, че червеите са богати на протеини и могат да бъдат съставка за други ястия.
Посочва се, че могат да възникнат някои алергични реакции в зависимост от вида на храната, с която се комбинира. Но като цяло се стига до заключението, че този нов вид храна е безопасен в съответствие с предложената употреба.
ООН обяви нещо подобно през 2013 г. Агенцията на ООН по храните и земеделието заяви, че насекомите са годни за консумация, тъй като имат малко мазнини, много протеини и че са полезни за хранене на хора, домашни любимци и добитък и помагат за изхранването на гладните.
***
Брюксел/Прищина. Председателят на Европейския парламент Давид Сасоли заяви, че борбата с престъпността и корупцията доближава Косово до ЕС, пише прищинското издание Gazeta Express.
Ден след среща с изпълняващия длъжността президент Вьоса Османи, Сасоли написа в „Туитър“, че се радва да види Косово, отдадено на реформите. „Благодаря, Вьоса Османи за тази интересна размяна! Радвам се да видя, че Косово остава по пътя на реформите, които ще доведат до по-проспериращо бъдеще. Борбата с престъпността и корупцията ще ви доближи до ЕС и ще подобри живота на всички граждани. ЕС е тук, за да ви подкрепи“, написа Сасоли.
Османи, която е на официално посещение в Брюксел, написа във вторник в „Туитър“, че е имала много продуктивна среща с председателя на ЕП. „Подчертах ангажимента на Косово да извърши всички необходими реформи, които не само ще ускорят интеграцията в ЕС, но и ще подобрят живота на гражданите на Косово. Подчертах, че трябва да се постигне справедливост за устойчив мир в Западните Балкани“, каза Османи.
***
Скопие. Официална София се опитва да покаже конструктивност с по-меки тонове в преодоляване на спора със Северна Македония, но в същото време подчертава, че условията им няма да се променят, пише вестник „Слободен печат“.
България открито иска да увеличи присъствието си в Македония във всички области и да повлияе на социално-политическите процеси чрез своите компании и медии или с телевизия на български език и както съобщава базираната в Брюксел Euroactiv, сега в своя план за действие предлага да се открие кампуси на българските университети в РСМ.
В плана, който министърът на външните работи Екатерина Захариева предаде вчера на специалния представител на правителството на Скопие Владо Бучковски, имаше предложения, свързани с железниците, пътищата и инвестициите на българските компании, както и част, която се отнася до учебниците по история.
Според анализатори няма законови пречки пред отварянето на чуждестранни университети в Северна Македония, но в тях не може да се „пропагандира“.
Професорът и бивш посланик в България Георги Спасов е категоричен, че всеки, който смята, че без да спазва законите на страната, може да отвори български университетски кампуси, които ще превъзпитат младежта в духа на българската историческа наука, се лъже.
„Законът за висшето образование позволява създаването на висши учебни заведения, факултети и университети, при много ясни условия. Те могат да бъдат създадени от чуждестранна компания, която ще отговаря на условията и това е обучението да се провежда на един от официалните езици в Македония (македонски и албански) или на един от световните езици (член 24). Всяка новоучредена институция за висше образование, за да започне преподаването, трябва да получи акредитация от Акредитационния съвет за своята учебна програма. Изпълнението на условията се следи от Държавния инспекторат на МОН“, обяснява за „Слободен печат“ професор Спасов.
Двете страни са категорични, че трябва да възстановят взаимното доверие и да задълбочат сътрудничеството в различни области, от икономиката до културата, но засега ефектът на място е малък. Министър Захариева в интервю за столичния „Труд“ заяви, че емоциите в София и Скопие трябва да се успокоят, за да се намери решение, но също така, че резултатът от предстоящите избори в България няма да има ефект върху официалната позиция на България по отношение на Македония.
Мисля, че когато емоциите се успокоят в България, и особено в Северна Македония, и тя започне да мисли и действа по-рационално, ще се види, че България никога не е била враг, но продължава да бъде честен приятел. И когато си честен приятел, трябва да посочиш проблемите и да търсиш начин да ги решиш“, подчертава Захариева.
Според нея европейската перспектива е основният двигател за реформи и реално помирение в региона, така че за България разширяването на ЕС е национален интерес като съсед на Западните Балкани и тя не е направила нищо лошо с блокадата на Македония. Захариева отново подчерта, че поне година и половина преди блокадата македонските политици са предупреждавани, че Договорът за добросъседство не се прилага и това подкопава доверието на България.
„Изходът от сегашната ситуация е да се възстанови доверието и ние работим в тази посока и да компенсираме загубеното време. Има много практически и ясни задължения, които двете страни трябва да приемат, трябва да има ясна решимост, че работата на съвместната историческа и образователна комисия повече няма да бъде прекъсвана едностранно. Искаме да видим усилията, каквито и решения да бъдат взети, не да останат само на нивото на решенията, но да станат публични, да влязат в учебниците. Надявам се, че когато се върнем към нашите усилия, доверието ще се върне“, каза Захариева.
По отношение на разширяването на ЕС по време на португалското председателство, тя каза, че позицията на Лисабон е, че този процес не трябва да се прибързва и тя лично вярва, че „няма смисъл да се провежда среща всеки месец, без да се постигне напредък по въпросите, които са на масата“. Захариева също подчерта, че в случай на смяна на правителството в България, София няма да отстъпи от исканията си, тъй като те са част от Рамковата позиция, приета единодушно от българския парламент, което рядко се случва в България.
Специалният представител на правителството в Скопие Владо Бучковски казва, че предложеният План за действие включва теми за завършване на Коридор 8, както и сътрудничество в образованието, икономиката и културата. Вчера в София той се срещна с видни културни дейци и обсъди начини за увеличаване на културния обмен между България и Северна Македония. Според информацията е договорено културните отношения между двете държави да бъдат обогатени с конкретни проекти и да се засилят срещите между хора от изкуството и културата, което ще допринесе за повишен позитивизъм в отношенията между двете държави.
***
Атина. Студен фронт започна да обхваща Гърция в сряда вечерта с минусови температури на места, сочат данните на Националната обсерватория в Атина, цитирани от електронното издание на Kathimerini.
Метеорологичният фронт, който бе наречен „Леандро“, ще бъде придружен от снеговалежи над райони от континенталната част на страната и ще продължи до понеделник.
Очаква се температурите да спаднат под нулата в планинските райони и дори в някои ниски райони през нощта.
Снеговалеж се прогнозира в низинните райони на провинции Македония, Тракия и Тесалия, но също и в планините и хълмистите райони на останалата част от страната.
Въпреки че ще има периоди на подобрено време между снеговалежите, мразовити условия - особено през нощта - се очаква да създадат проблеми.
Очаква се температурите да спаднат значително в Атика в четвъртък вечерта, започвайки в северните части и в централната част на Атина през нощта и рано в петък.
Снеговалежи се очакват и в планинските части на басейна на Атика.