Преглед на основните теми във великотърновския печат
Велико Търново. „Млади изобретатели получиха 14 900 лв., за да създадат цвете в епруветка” е новина на началната страница на областния ежедневник „Борба”. 14 908 лв. получи екипът на Петър Нефтелимов, за да започне работата си по проекта „Цвете в епруветка“. Средствата са от фондация America for Bulgaria и ScienceUp, а младите изобретатели са кандидатствали с идеята си в конкурса „Наука за бъдеще“. „Така ще можем да започнем производството на първите ни цветя в епруветки и се надявам към средата на годината да имаме първите бройки …“, казва Петър, който е роден в Павликени, възпитаник е на паралелката по биология и химия в Природо-математическата гимназия „Васил Друмев“ във Велико Търново, а след това е избрал да учи биотехнологии в Софийския университет.
„Дивите прасета намалели драстично, закриха лова с 500 повалени глигана в региона“ е друго заглавие от първа страница. Приключи ловният сезон за едър дивеч. Вторият уикенд на януари бе последната възможност за авджиите да се сдобият с трофей на диво прасе. Не бе издаде заповед на министъра на земеделието, горите и храните Десислава Танева, с която да се удължи груповият лов.
Здравната хроника разказва за разпространението на коронавирусната инфекция в региона.
„Расте интересът към покупката на селски имоти“ е заглавие от другия местен вестник „Янтра ДНЕС”. Интересът към закупуването на имоти в селата около В. Търново става все по-голям, а брокерите очакват тенденцията да се задържи и през следващите години. Най-голям е интересът към населените места до общинските центрове и областния град, а основните критерии при избора на къща са добрата транспортна връзка, наличието на качествен интернет, магазини, аптека и др. Търсенето на селски къщи е предимно от хора, упражняващи свободни професии.
„Големите вериги поискаха училищата да обучават кадри за търговията“ е новина от втората страница. В материала са посочени всички нови паралелки, които са заявили от школата в областта за учебната 2021/2022 година, които са поискани и подкрепени от местния бизнес. Колко ще са новите, за какви професии ще се обучават младежите и повече за образованието в региона прочетете в „Янтра ДНЕС“.
Страница трета пише за това как лошото време се отрази на търговията на открито във Велико Търново. „Съкращава се процедурата по премахване на изоставените коли“ е заглавие от четвърта страница, а пета разказва за хирурга д-р Елиас Хаддад, който „спаси две жени с тежки усложнения“.