Цветана Манова, етнограф: Обичаят „Сурва“ ще се състои, независимо от бедственото положение и коронавируса
София. Обичаят „Сурва“ ще се състои, независимо от бедственото положение и коронавируса. Това каза за предаването „Добър ден, България“ на Радио „Фокус“ етнографът Цветана Манова. Тя уточнени, че сурвакарите няма да обхождат къщите, но обичаят ще бъде изпълнен в над 40 села. Етнографът обясни, че много чужденци посещават пернишките села, именно заради обичая, а някои от тях дори са си купили къщи, за да посрещнат сурвакарите. Манова обърна внимание, че е забравена първоначалната причина на обичая на сурвакарите в Пернишко – Сурва, и обясни, че в миналото той е бил свързан с женитбата, а не с гоненето на зли сили.
„Преди много векове хората са минавали чрез обичая от една социална група в друга. По-конкретно от групата на неженените в групата на женените. Това е обичай, чрез който мъжете са предлагали задомяване, отивайки във всички къщи, където е имало моми“, разказа етнографът.
Цветана Манова каза още, че маската в миналото е била главно начернено лице или дървена коруба. Идеята е да се скрие лицето на момъка, които отива да иска ръката на момата, поясни етнографът.
„Сега, в прекия смисъл на думата, това е приложно народно изкуство. Има над 3000 маски и нито една от тях не се повтаря. Едва ли в света има подобен опит на човешкото приложно изкуство“, обърна внимание тя. Не е проблем да се ползва една и съща маска в продължение на години, но повечето участници предпочитат да преобразяват сурвакарските си маски или поне да добавят някакъв елемент към тях. Културният ни код е силен, той е надживял хилядолетия и затова го има и днес, заключи тя.
Росица АНГЕЛОВА