Янка Такева, СБУ: Най-засегнати по време на пандемията в процеса на ограмотяване са учениците до 4 клас
София. Най-засегнати по време на пандемията в процеса на ограмотяване са учениците до 4 клас. Това каза в интервю за Агенция „Фокус“ председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева за годината на учителите в условията на COVID – 19.
„Ограмотяването не може да става в електронен вид и от разстояние. Това е нещо, което утре, вдругиден ще създаде много голям проблем при децата да нямат пълни знания, свързани със създаването на умения и социални компетентности, които са изключително важни при изграждането на характера на младите хора. В историята на българското образование не е имало такива проблеми никога. По време на Първата световна война децата са учили в църковните дворове. Нито една война не е прекъсвала учебните занятия в страните“, каза тя.
Такева добави, че това, което се случи през учебната година 2020 – 2021 е невиждано и нечувано в поколения хора, които съградиха новия технологичен, информационен строй в обществата ни.
Теодора ПАТРОНОВА
Пълния текст на интервюто четете по-късно в „Мнение”
СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Янка Такева, СБУ: Бюджет 2021 за средното образование е с 800 млн. лв. по-голям спрямо бюджета за 2020 година
София. Бюджет 2021 за средното образование е с 800 млн. лв. по-голям спрямо бюджета за 2020 година. Това каза председателят на Синдиката на българските учители (СБУ) Янка Такева в интервю за Агенция „Фокус“ за годината за учителите в условията на COVID-19. „Ние имаме увеличение на средствата за образование. Не се щадят парите за образование, което е изключително важно. Даже ...
Янка Такева, СБУ: Българският учител спечели 89 % доверие на обществото
Янка Такева, СБУ: Тази учебна година беше изключително напрегната, защото пандем...
Янка Такева, СБУ: В България около 35 хиляди деца не можахме напълно да ги обхванем в качествено електронно обучение от разстояние
София. В България някъде около 35 хиляди деца не можахме напълно да ги обхванем в качествено електронно обучение от разстояние въпреки големите усилия, които положиха учители и директори. Това каза в интервю за Агенция „Фокус“ председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева за годината на учителите в условията на COVID – 19.
Тя добави, че според ЮНЕСКО и ООН над милиони деца са останали полуграмотни в целия свят по време на тази пандемия.
„Общините също положиха много усилия, за да не се прекъсне взаимодействието между родителите и учителите в детските градини. Никой не очакваше, че освен за учителите и работещите в средното и висшето образование, тази пандемия ще нанесе много напрежение в Министерството на образованието, защото в такива ситуации всеки ден трябваше да се взимат нестандартни решения, които да се обличат в някакъв нормативен акт. Както се наложи и промяна в закона за предучилищното и училищното образование. Това създаде съвсем нова организация на работа на социалните партньори и в отрасловия съвет“, добави още Такева.
Пълния текст на интервюто четете по-късно в „Мнение”
Теодора ПАТРОНОВА