L'Opinion:Заявленията на Макрон за „мозъчната смърт“ се оказаха конструктивни за НАТО
Париж. Въпросът за „стратегическата автономия“ на европейците от САЩ стана обект на много дискусии - по-специално между Франция и Германия. Ситуацията се усложнява допълнително от факта, че повечето държави от ЕС също са членове на НАТО и този Алианс е традиционно отражение на трансатлантическите връзки, пише L'Opinion. Бившият френски външен министър Юбер Ведрин беше един от десетте международни експерти, натоварени да размишляват за бъдещето на НАТО, и наскоро те представиха своя доклад за бъдещето на стратегическото развитие.
Както Ведрин отбеляза в интервю, в това отношение също трябва да се отдаде заслуженото на френския президент Еманюел Макрон. Тъй като със скандалните си изявления за „мозъчната смърт“ на НАТО, Макрон в крайна сметка „разбуни мравуняка“ и принуди военните стратези да анализират ситуацията по-внимателно и неговата „агресия“ към системата САЩ-НАТО се оказа конструктивна.
Ако не беше президентът Макрон, нищо подобно нямаше да се случи и Северноатлантическият алианс щеше да продължи да се задоволява с изявления от рода на: „Светът никога не е имал толкова силен и ефективен съюз, но на европейците все пак трябва да плащат повече!“ - отбеляза Ведрин. Провокираното от думите на френския лидер напрежение сред членовете на Северноатлантическия алианс позволи сформирането на тази експертна група, която трябва да помогне на НАТО „да слезе от утъпкания път и да мисли за бъдещето“, обясни френският дипломат.
Според Ведрин в заключителния доклад, изготвен от група експерти с негово участие, има значителна „опорна точка“: приемането на стратегическа концепция, кодекс за поведение, един вид „жълта светлина“ за някои изявления на други членове на ЕС. „Както и да е, играта все още не е играна, това е само началото на щафетата. Тогава всичко ще зависи от европейците“, каза бившият френски външен министър в интервю за L'Opinion.
В същото време той подчерта, че след шест месеца работа и стотици конферентни разговори е убеден, че френските идеи в НАТО често са „изолирани“, въпреки това, което казват на някои европейски и френско-германски срещи. Завръщането на Франция в структурите на тази организация по решение на Никола Саркози я лиши от „специалната позиция“ в политически план, отбеляза дипломатът.
И въпреки че отхвърлянето от Америка на какъвто и да е намек за европейска „стратегическа автономия“ или „европейски полюс“ не беше изненада за него, поведението на някои европейски експерти и министри беше неприятно. „Европейците са развили вид шизофрения, която трябва да бъде оставена в миналото. Понятието „суверенитет“ може да предизвиква скепсис, но в него няма нищо провокативно. Нещо повече, това не е военен приоритет, а технологичен. Това е нашият първи приоритет“, казва Ведрин.
Той смята, че напредъкът в тази посока все още е възможен, тъй като работата на експертната група спомогна да се признае необходимостта от нова стратегическа концепция за НАТО, въпреки че първоначално този въпрос не беше повдигнат. Необходимо е обаче въпросът да не бъде в ръцете само на генералния секретар на НАТО, а да бъде повдигнат на срещата на върха на Алианса, предвидена за пролетта, където трябва да започне разработването на нова концепция, подчерта френският дипломат.
Важно е докладът да очертае европейските планове без „челна атака“ и открито осъждане, с уважение към единството на НАТО, което многократно беше подчертано. Той също така не съдържа неприемливото предложение на някои, че всякакви дипломатически инициативи трябва да бъдат предварително договорени - което би означавало например, че страните-членки не могат да провеждат собствена политика спрямо Русия, Китай, Турция или Иран, отбеляза Ведрин. Според него това е просто немислимо за Франция. Освен това САЩ никога не биха приели такова ограничение на свободата си на действие, сигурен е дипломатът.
Що се касае до отношенията с Турция експертната група предложи да се приеме определен „кодекс за поведение“ в отношенията между съюзниците. Кодексът изглежда полезна инициатива, но прилагането му ще зависи от по-нататъшното развитие, тъй като Турция явно още не е казала „последната си дума“, сигурен е Ведрин. Според него новият президент на САЩ Джо Байдън няма да заеме антитурска позиция, но „ще се отдаде на Ердоган по-малко“ от Тръмп.
Групата също успя да стигне до „приемлив компромис“ по отношение на Русия и контрола на оръжията, Ведрин каза: „Осъжда поведението на Москва, заплахите и провокациите, но това вече фигурира във всички документи, подписани от Франция ... Независимо от това, Русия изглежда не е държава, която иска да организира нашествие в Европа и ние ви напомняме за необходимостта да се върнете към дискусията с нея. Възпиране - ядрено и традиционно - и диалог“.
Имаше и малък „сигнал за откритост“: в доклада се подчертава, че НАТО не трябва да се „заключва в недоверие и възпиране, ако има положителен напредък от руска страна“. Сред постиженията си струва да се отбележи и заключението, че „хибридните“ атаки (т.е. кибератаките) могат да задействат член 5, обясни френският дипломат. Това не е било заявено толкова открито преди.
Що се отнася до отношенията с Китай, експертите смятат, че Северноатлантическият алианс трябва да се справи със „заплахи от всякакъв характер и произход“, ако се отнасят до евроатлантическата зона. Но в същото време не бива да се превръща в „антикитайски механизъм“. Групата не вярва, че Китай в момента „представлява същата военна заплаха за евроатлантическия регион като Русия“, каза Ведрин пред L'Opinion.
В същото време Брекзит може да повлияе на ситуацията, предупреди френският дипломат. По негово мнение ще бъде необходимо да се гарантира, че Великобритания, дори след напускането на ЕС, „не се противопоставя на установяването на Европа в НАТО“, а това може да бъде улеснено от подновяването на френско-британските споразумения от 2010 г.
„В крайна сметка се връщаме към един въпрос: ще се осмелят ли европейците да създадат истинско съдържание за понятието„ европейски суверенитет “, както го нарича Франция? Никой няма да го направи вместо тях, но в същото време никой не може да ги спре, ако наистина го искат“, завърши бившият френски външен министър.
Превод и редакция: Иван Христов