Георги Гьоков, БСП: Предложението за извънредния труд в 21 век няма как да мине без сериозен отзвук в обществото
София. Предложението за извънредния труд в 21 век няма как да мине без сериозен отзвук в обществото. Това каза в интервю за Агенция „Фокус“ народният представител от ПГ на „БСП за България“ Георги Гьоков по повод Кодекса на труда и прекратяването на заседанието заради липса на кворум.
„Когато целият прогресивен свят се е загледал как да се осигури на хората повече почивка и когато в цял свят излизат изследвания, че колкото повече бъде натоварван или експлоатиран един работник, неговите резултати намаляват, ние да даваме възможност на работодателите да увеличават извънредния труд и да го отчитат сумирано така, че да се създава възможност дори той да не бъде заплащан. Не изключвам, че много от хората в България, които се трудят при мизерни условия и по-скоро при мизерни заплати, по някакъв начин ще са склонни да полагат извънреден труд при условие, че им се заплаща това. Тези хора, които са склонни трябва да знаят, че това въобще не е нормално. Това изтощава техните физически и психически сили. От друга страна заплащането на този труд е изключително ниско, а той е изключително вреден. От трета страна трябва да знаем, че той е една немалка стъпка за отнемане на трудови права. В бъдеще ще става по-лошо, ако сега не бъде даден отпор на тези неморални мераци от страна на управляващите“, коментира депутатът.
„Много ми се ще да има някакъв разум в действията им в посока преосмисляне на нещата и да останат добрите неща, които се препоръчват в тази европейска директива, при чието транспониране в Кодекса на труда се опитват да прокарат тези безумни идеи. Да ви кажа честно от опита, който имам в Народното събрание, особено от този мандат, не съм с много големи надежди, че управляващите ще се вслушат в гласа на опозицията. Той между другото е гласът на обществото и на трудовите хора в случая. Очаквам, че още следващата седмица отново ще направят такъв опит“, допълни още Гьоков.
Деница КИТАНОВА