„Новости“ (Сърбия): Сараево се опитва да отмени Дейтъснкия договор чрез Америка: Какво очакват бошняците от Бйадън
Белград. Засилването на настояванията за ревизия на Дейтънския мирен договор, , които могат да се чуят от политици и чуждестранни анализатори, е част от кампанията от Сараево, която беше създадена в босненските политически кръгове, пише белградският ежедневник „Новости“.
А именно победата на Джоузеф Байдън на президентските избори в САЩ бе посрещната като чудесна възможност най-накрая да се промени, но и да се погребе „Дейтън“, а оттам и Република Сръбска – научава изданието в дипломатическите среди в Сараево.
„Целта е историята за „Дейтън“ да започне и завърши по време на мандата на Байдън. Босненският политически корпус вече се опитва да наложи промяната на споразумението като тема номер едно на новата американска администрация чрез различни сателити, като анализатора Даниел Сървър, лобисти в Конгреса и Държавния департамент“ - посочват събеседниците на вестника.
Според тях промяната ще отиде в посока на укрепване на единна БиХ, премахване на ентитета Република Сръбска и образуванието на Федерация БиХ:
„Желанието на Сараево е новата БиХ, която ще бъде направена с благословията на САЩ, да бъде държава без ентитети със столица Сараево. Такава БиХ, съобразена с бошняците, в най-лошия случай би имала няколко региона вместо субекти, които няма да имат никакви конституционни правомощия. Целта е да се въведе гласуване един човек - един глас, избор на един президент, едно правителство и парламент“.
Милош Шолая, директор на Центъра за международни отношения в Баня Лука и професор във Факултета по политически науки, каза пред "Новости", че от подписването на „Дейтън“ босненските политици живеят с надеждата, че един ден той ще бъде премахнат, с благословията на международната общност, и че БиХ ще стане унитарна държава:
„Няма да стане лесно. Международната общност е наясно, че унищожаването на „Дейтън“ би означавало нова криза в БиХ. Много от проблемите, довели до подписването на споразумението, все още не са преодолени и затова политиката на Байдън може да бъде насочена към защита на „Дейтън“, а не към развалянето му, както се надяват бошняци.
Професор Будимир казва, че промяната на „Дейтън“ няма да дойде лесно, защото структурата на големите сили се е променила много на международната сцена. Той също така посочва, че не е лесно да се хармонизират промените в конституционната система в БиХ:
„Сараево разчита на част от администрацията на САЩ, която сега ще оживее след пристигането на Байдън и която може да изтласка реформата на "Дейтън" на преден план. За това трябва да получим „зелената светлина“ на официален Вашингтон, което би означавало нов натиск върху Република Сръбска“.
Шолая също посочва, че когато е подписан "Дейтън", са били други времена:
„Не бива да забравяме, че ако започне историята за промяната на „Дейтън“, ще бъдат засегнати няколко световни сили, сред които Русия и Китай, а и Германия, Великобритания, Франция. За „Дейтън“ не преговаряха само САЩ, но бяха включени и други сили. Отношението на САЩ към Югоизточна Европа е различно сега, защото международният ред също е различен“.
ВСЯКА заплаха за сигурността и мира в Република Сръбска е заплаха за сигурността и мира на Република Сърбия. Всяка катастрофа, която се случва в Сърбия, е инцидент и за гражданите на РС. Ето защо имаме задължение да си сътрудничим, да подобряваме сътрудничеството и да направим ежедневието на гражданите на Сърбия и Сръбска по-безопасно и по-сигурно“, каза вчера министърът на вътрешните работи на Сърбия Александър Вулин, който се срещна в Баня Лука със сръбския член на Президиума на БиХ и неговия колега от РС Драган Лукач.
Вулин посочи, че евентуалното провеждане на съвместно учение на сръбската армия и въоръжените сили на БиХ би било добре за създаване на взаимно доверие, но също така, че сътрудничеството на различни въоръжени сили може да укрепи регионалната стабилност.
„Република Сръбска винаги е приоритет на външната политика на Сърбия. Материалната помощ на правителството на Сърбия за РС е доказателство, че отношенията между двете републики не са празни истории, а конкретно сътрудничество, за да живеят хората в Сръбска по-добре. Всички сърби ще бъдат запазени и обгрижвани, докато Сърбия се ръководи от президента Вучич“.
Додик каза, че всичко, което прави Сърбия, водена от президента Вучич по отношение на стабилността, помага на целия регион:
„Приветстваме такава външнополитическа ориентация на Сърбия. Ние сме много доволни от нашите взаимоотношения и степента на сътрудничество“.
Вулин се договори с колегата си Лукач да организира съвместно учение на специални части на територията на Сръбска или Сърбия през следващата година, да продължи обучението на персонала, както и да обменя всички разузнавателни данни за организирани престъпни групи и лица, които застрашават безопасността на гражданите.
Желко Будимир, професор по международни отношения, заяви пред "Новости", че част от американската администрация, която е същата като при Бил Клинтън и има влияние върху международната политика на САЩ, постоянно разнася историите за промяна на Дейтънското споразумение:
„Това се случва, въпреки че БиХ се приема като най-успешното дипломатическо решение, за което САЩ допринесоха след края на Студената война. Промяната в Белия дом, където идва сега Байдън, означава продължаване на външната политика и идеологическите нагласи, подобни на политиките от 90-те години, когато беше подписан „Дейтън“.
Превод и редакция: Иван Христов
СВЪРЗАНИ НОВИНИ
„Политика“ (Сърбия): Армиите на Сърбия и БиХ ще проведат учения на територията на Босна
Сараево. Сръбският член на Президиума на Босна и Херцеговина (БиХ) Милорад Додик заяви, че върховният орган в страната, освен споразумението за съвместното честване на Дейтънското споразумение, е взело и съгласувано решение относно съвместното военно учение на въоръжените сили на БиХ и сръбската армия на територията на БиХ, пише белградският ежедневник „Политика“.В интервю за...