Преглед на основните теми в руския печат (Агенция "Фокус")
Вашингтон. Екипът на бъдещия президент на САЩ Джо Байдън възнамерява да преследва приближените на напускащия президент Доналд Тръмп и да извърши масирана чистка на федералните органи от неговите поддръжници. Началото на новата кампания може да бъде дадено от разследването, започнато от Министерството на правосъдието на САЩ, относно корупционната схема за получаване на президентски помилвания по време на управлението на Тръмп, както и тайни лобистки дейности в Белия дом. Проправяйки пътя за натиск върху „хората на Тръмп“, сътрудниците на Джо Байдън очакват да намалят тяхното противопоставяне на бъдещата администрация, към каквото самият настоящ шеф на Белия дом продължава да призовава, пише руският вестник “Коммерсантъ“
След като Доналд Тръмп напусне Белия дом през януари следващата година, конфронтацията му с опонентите, съдейки по последните събития, ще премине във фаза на високопрофилни съдебни дела и спорове. Зелената светлина за наказателното преследване на обкръжението на Доналд Тръмп се дава от разследването, започнато от Министерството на правосъдието на САЩ, по подозрения за съществуването на престъпна схема, в която членове на екипа на Белия дом могат да бъдат замесени.
Според разсекретени документи на федералния съд във вторник, цитирани от водещи американски медии, предполагаемата корупционна схема е действала на принципа на "значителен политически принос в замяна на президентско помилване или условна присъда". Все още няма обявени имена. За да запази интригата и да избегне фалстарт на бъдещи високопрофилни процеси, версията на оригиналния 18-страничен документ, който попадна в медиите, се оказа половината от размера на оригинала, освен това не бяха дадени конкретни имена, а самата схема беше описана в най-общите термини.
Независимо от това, федералните прокурори във Вашингтон настояват, че вече разполагат с доказателства за корупционна схема, която вероятно ще бъде публикувана по-късно.
Тези доказателства бяха получени, след като федералните прокурори получиха достъп до електронни устройства, които им позволяват да проучат обсъждането на предполагаемите лица, участващи в бъдещи наказателни дела, относно прилагането на тази схема.
По време на президентството си Доналд Тръмп, използвайки своите президентски правомощия, преразгледа съдебните решения срещу 45 души: помилва 29 обвиняеми и 16 получиха замяна на присъди. Последният помилван миналата седмица беше бившият съветник по националната сигурност Майкъл Флин, който беше осъден в началото на мандата на Доналд Тръмп за лъжесвидетелстване по време на разпит от ФБР.
Освен това, според изтекла информация от федералните съдилища, цитирани от американските медии, освен историята на съмнителни помилвания, прокурорите разследват и „схема за тайно лобиране“, при която две неназовани лица „са действали като лобисти на висши служители на Белия дом, без да се зачитат изискванията за регистрация. закона за разкриване на информация за лобирането ”.
Въпреки факта, че теоретично Доналд Тръмп все още има шанс да промени резултатите от президентските избори на 3 ноември в негова полза, достигайки до Върховния съд, той практически няма лост за това.
Нов удар за екипа на президента стана изявлението, направено в понеделник от ръководителя на Министерството на правосъдието на САЩ Уилям Бар, че след проверки, проведени от федералните прокурори и ФБР, министерството, оглавявано от Бар, не намира достатъчно основания да постави под съмнение победата на Джо Байдън.
В отговор адвокатите на президента Руди Джулиани и Джена Елис с тъга отбелязват, че ведомството на Уилям Бар не е провело никакво реално разследване, тъй като според тях има всички основания да се говори за „значителни нарушения и доказателства за системни измами“.
Междувременно, според водещи американски медии, позовавайки се на източници в Белия дом, самият Джулиани, страхувайки се от преследване след идването на властта на администрацията на Джо Байдън, вече е обсъждал с Доналд Тръмп възможността да “отиде с един ход по-напред“ и да получи "ранното си помилване" от напускащия президент. за да се избегнат бъдещи съдебни спорове. Според The New York Times Тръмп също е обсъдил със своите помощници възможността за такова помилване за трите му деца - дъщеря му Иванка и синовете Доналд - младши и Ерик, както и зет му и старши съветник Джаред Кушнер.
В американската юриспруденция има такова нещо като „ранно помилване“ (превантивно помилване). Той опрощава всички престъпления, които са могли да бъдат извършени по време на президентството на един или друг президент. Всеки, който има такава „защитна грамота“ от държавния глава, може да упражни това право в бъдеще, ако срещу него бъде образувано наказателно дело.
Междувременно членовете на близкия кръг на Доналд Тръмп потенциално биха могли да бъдат замесени в няколко наказателни дела.
Например федералните прокурори от Манхатън разследват законността на дейността на Руди Джулиани в Украйна, включително предполагаемата му роля в отстраняването на бившия посланик на САЩ в Киев Мари Йованович. Що се отнася до най-големия син на президента Доналд Тръмп-младши, той вече е попаднал в полезрението на специалния прокурор Робърт Мюлер заради предполагаемите му контакти с някой от Русия в опит да изрови мръсотия срещу Хилари Клинтън. Въпреки всичко в крайна сметка не бяха повдигнати обвинения срещу първородния син на Доналд Тръмп.
Зетят на президента, който стана негов съветник, Джаред Кушнер, който по едно време даде невярна информация за чуждестранните си контакти на федералните власти, които разследваха достъпа му до класифицирана информация, също може да има проблеми.
Според The New York Times, позовавайки се на добре осведомени източници, Доналд Тръмп е обсъждал със своите съветници въпроса за евентуално предсрочно помилване на членовете на семейството му и на него самия, за да избегне евентуално преследване от Министерството на правосъдието след идването на Джо Байдън на власт.
Информациите от масмедиите вече предизвикаха гневен коментар от екипа на Тръмп, от чието име Руди Джулиани отговори.
„Фалшивите новини на The New York Times отново лъжат. Никога не е имало дискусия, за която те невярно съобщават, позовавайки се на анонимен източник. Трудно е да се справим с всичките им лъжи “, написа Джулиани в „Туитър“ като даде да се разбере, че това е поредната медийна атака и че хората на Тръмп, включително и той самият, нямат от какво да се страхуват.
Междувременно решението на министъра на правосъдието Уилям Бар във вторник за повишаване на статута на Джон Дърам, който разследва действията на ФБР по време на така наречения руски случай, ще се превърне в мощен лост за натиск върху привържениците на Доналд Тръмп, които остават във федералното правителство. Изданието припомня, че Дърам провежда разследване на централата на Доналд Тръмп по случая на предполагаемата колаборация с Руската федерация преди президентските избори през 2016 г. Смяната на статута на Джон Дърам удължава мандата му и ще му позволи да продължи да работи след предстоящата смяна на властта в Белия дом.
***
Брюксел. Шансовете на Грузия за скорошно присъединяване към НАТО се увеличиха. Това заключение е породено от изявления на външните министри на страните от Алианса на видеоконференция на 1-2 декември. Изданието "Европейская правда" съобщава, че "в централата на НАТО е постигнато споразумение, че Грузия има основания да получи План за действие за членство в НАТО". Нещо повече, без да е обвързана с Украйна - в Брюксел по някаква причина беше разгледан въпросът за едновременното приемане на тези две държави, въпреки редица принципно различни моменти. Включително отношението на населението към НАТО - около 80% от жителите на Грузия подкрепят членството в Алианса, в Украйна ситуацията е различна, коментира руският вестник “Независимая газетъа“
Тонът на "грузинския въпрос" зададе бившият командващ американската армия в Европа генерал-лейтенант Бен Ходжис. Той каза: "Трябва незабавно да поканим Грузия да се присъедини към НАТО."
Обсъждайки стратегическото значение на Южен Кавказ, Ходжис идентифицира три области, в които САЩ могат да помогнат на Тбилиси в процеса на присъединяване към НАТО.
Според Ходжис Грузия трябва да бъде поканена в блока, защото „имаме прецедент: Западна Германия се присъедини към НАТО, когато съветските войски бяха разположени в източната част на Германия“. „Тоест, има прецедент за приемане на държава, дори когато част от нея е окупирана“, подчерта той.
Втората важна област, според генерал-лейтенанта, са безпрецедентно големите военни учения, които ще свържат заедно ученията НАТО-Грузия, НАТО-Украйна, НАТО-България, НАТО-Румъния и НАТО-Унгария. „Това трябва да са важни учения в мащаб, който не отстъпва на руските маневри „Кавказ-2020“. Този подход ще покаже нашата загриженост за този регион “, каза Бен Ходжис.
Третият важен въпрос, според него, е инвестицията във военната инфраструктура на Грузия. „Имаме авиобаза в Румъния. Бих искал да видя нещо подобно в Грузия “, сподели Ходжис. Генералът повдигна и въпроса за висящия проект за изграждане на дълбоководно пристанище в град Анаклия, като категорично отбеляза, че проектът заслужава изпълнение, "въпреки че Кремъл го иска най-малко в света".
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг се оказа по-сдържан. По време на речта си той припомни, че Алиансът е засилил присъствието си в Черноморския регион и сътрудничеството с Украйна и Грузия, „тъй като видяхме, че Русия е нарушила териториалната цялост на тези държави чрез анексията на Крим и присъствието на въоръжените сили на РФ на грузинска територия“. „Разширяваме политическата подкрепа, практическата подкрепа и виждаме, че Русия прави същото, особено в Крим. Ето защо трябва да увеличим още повече присъствието си в региона “, каза Столтенберг.
Между другото, в стратегическия доклад на НАТО беше обърнато много внимание на „агресивната Русия“. „Русия продължава своята напориста политика и агресивни действия ... Това пречи на конструктивния диалог. Русия редовно провежда плашещи военни операции в непосредствена близост до границите на НАТО “, се казва в доклада. Документът също така отчита „негативното въздействие върху сигурността на евроатлантическия регион“ от енергичната активност на Русия в Черно и Балтийско море, Арктика, Средиземно море, както и за „агресията срещу Украйна и Грузия“. „В дългосрочен план до 2030 г. Русия вероятно ще остане основната военна заплаха за Северноатлантическия алианс“, казват авторите на доклада. Те вярват, че НАТО трябва да поддържа двустранен подход към Русия, който се състои както от "сдържане", така и от диалог. Освен това се препоръчва Алиансът да остане отворен за обсъждане на мирното съжителство и да реагира положително на "конструктивни промени" в позицията на руската страна.
За разочарование на Тбилиси Столтенберг за пореден път избягва да посочва повече или по-малко точна дата за приемане на Грузия в НАТО или поне предоставянето на План за действие. „Няма да спекулирам с датата на присъединяване на Грузия към НАТО, но ще кажа, че решението, взето на срещата на върха в Букурещ през 2008 г. относно приемането на тази държава в Алианса, остава в сила“, заяви генералният секретар на пресконференция. Според него една от задачите на стратегията на НАТО до 2030 г. е укрепване на политическия компонент на организацията. „Това само по себе си предполага сътрудничество с партньори, включително Грузия. Грузия е ценен партньор на НАТО, работата с който повишава цялостната сигурност. Грузия има значителен принос за мисиите и операциите на НАТО. Особено в Афганистан, където от много години участват голям брой грузински военни. Съюзът работи в тясно сътрудничество с Грузия в Черно море. Ние предоставяме на Грузия политическа и практическа подкрепа ... Освен всичко друго, ние обучаваме бреговата охрана, обменяме данни за движението във въздушното пространство и заедно отговаряме на хибридни предизвикателства. Провеждаме и съвместни учения в Черно море ... Вярвам, че най-добрият начин Грузия да се обърне към Алианса е да проведе реформи, да модернизира институциите за сигурност и отбрана, а съюзниците от НАТО ще продължат да подкрепят тази линия “, каза Йенс Столтенберг.
Междувременно изданието "Европейская правда", позовавайки се на свои източници, твърди, че в централата на НАТО на техническо ниво е било постигнато споразумението за предоставяне на План за действие на Грузия. „Мнозина са склонни да вярват, че Тбилиси до голяма степен вече е изпълнил изискванията на бъдещия план и страната трябва да стане 31-ият член на алианса в обозримо бъдеще“, се казва в изданието и се подчертава, че решението да се предостави на Грузия План за действие за членство в НАТО в този момент е чисто политическо. Възможно е НАТО да изчака смяната на администрацията на Белия дом, за да чуе мнението на новоизбрания президент Джо Байдън и неговия екип. Но може би паузата ще се проточи до германските избори през 2021 година.
***
Виена. Пореден бунт в Европейския съюз и този път ударът дойде оттам, където никой не очакваше. Въпреки искането на Германия да се отложи старта на ски сезона поради епидемията от коронавирус, Австрия обяви, че ще открие сезона преди коледните празници, пише вестник “Российская газета“
Горещият дебат за това кога да се отворят ски пистите и дали изобщо да се отворят, изправи лидерите на държавите от ЕС един срещу друг. Към днешна дата курортите в Италия, Германия, Австрия, Франция и Словения остават затворени и всяка държава трябва сама да реши как да действа в настоящата епидемична ситуация. Европейската комисия трябваше да се откаже от централизирания подход, за който беше настоявано от германския канцлер Ангела Меркел и италианския премиер Джузепе Конте, поради силния протест на австрийския премиер Себастиан Курц. А финансовият министър на тази страна, Жерно Блюмел, заяви, че ако ЕС забрани на всички свои членове да открият ски сезона, той ще трябва да компенсира австрийската туристическа индустрия за щетите в размер на 2,4 милиарда евро. Преди няколко дни германският канцлер Ангела Меркел обеща да опита отново да убеди Курц, но той вече взе решение: през втората половина на декември, когато страната започва постепенно да премахва карантинните ограничения, ски пистите и хотелите в Алпите ще бъдат отворени. Наред с други, прословутият тиролски курорт Ишгъл се готви да приеме туристи.
Вестникът припомня, че заради един болен с коронавирус барман в Ишгъл през февруари и март тази година, туристи от 45 държави се заразиха с коронавирус, от тях вирусът се разпространи в цяла Европа, предимно в скандинавските страни. В средата на март Норвегия заяви, че 491 от 1198 случая на коронавирус в страната са на хора, които са почивали в Австрия. В Дания към 12 март са регистрирани 139 случая на коронавирус при хора, пътували до австрийските Алпи, най-вече до курорта Ишгъл. През същия период в Швеция 137 от 775 души, заразени с коронавирус, са се заразили там. Мнозина са хванали опасния вирус след срещи с тези, които са се завърнали от почивката си в Ишгъл. През този сезон правителството на страната обеща да предприеме безпрецедентни мерки за сигурност: маски се изискват не само в помещенията, но и в лифтовете, влековете и пред билетните каси. И най-важното: забавленията след ски "après ski", с които местните курорти са известни, са забранени. Тази година в бара няма да има клубен живот, дискотеки, коктейли. Музиката в баровете трябва да е тиха, за да не създава парти-атмосфера . Алкохол може да се пие само докато седите на маса. Всичко това обаче не успокоява съседните страни, които много се страхуват да не се повтори тъжната история на бармана от Ишгъл. Германците, които обикновено съставляват около половината от всички зимни туристи в Австрия, ще бъдат задължени да се поставят под карантина след завръщането си у дома, в Бавария, граничеща с австрийски земи. Тази перспектива очаква дори тези, които са прекарали само един ден в съседната страна.
Италия също не планира да открие сезона преди Коледа. Джузепе Конте заяви в ефира на един от италианските телевизионни канали: "Не сме в състояние да си позволим зимните празници." Той е подкрепен от френския президент Еманюел Макрон. Но дори Меркел и Конте да могат да убедят Курц, това няма да реши проблема. Факт е, че Швейцария, която не е член на Европейския съюз и не се подчинява на правилата му, вече започна сезона и не планира да затваря своите ски курорти по време на коледните празници в Европа. Това означава, че феновете на зимните спортове от страните от ЕС могат спокойно да отидат в швейцарските курорти и да оставят парите си там. Вярно е, че при завръщането си те също ще бъдат поставени под карантина, но в Швейцария са освободени от карантина и могат спокойно да карат ски.