Преглед на основните теми в световния печат (Агенция "Фокус")
Ню Йорк. Избраният президент на САЩ Джо Байдън не възнамерява да променя нищо в политиката към Китай, провеждана от администрацията на настоящия президент Доналд Тръмп. Политикът говори за това в интервю, публикувано в сряда от The New York Times.
По-конкретно той заяви, че засега иска да запази в сила 25-процентните мита, наложени от администрацията на Тръмп върху почти половината от китайския износ за САЩ, както и постигнатите споразумения между Вашингтон и Пекин за придобиване на американски стоки от Китай през 2020-2021 г. и услуги за 200 млрд. долара, за да се постигне баланс в търговията между двете страни. Байдън даде да се разбере, че първо възнамерява да оцени ефективността и осъществимостта на тези мерки и едва след това ще взема решения по тях.
„Няма да предприемам незабавни действия, това важи и за тарифите. Няма да ограничавам избора си“, каза той. Байдън обясни, че първо иска да анализира съществуващото споразумение с Китай и да се консултира с традиционните съюзници на САЩ в Азия и Европа, така че „да може да се разработи последователна стратегия“.
„Мисля, че най-добрата стратегия за Китай е тази, която постига общо разбирателство с нашите съюзници или поне с онези, които се смятаха за наши съюзници“, каза Байдън. „Това ще бъде моят основен приоритет през първите седмици от моето управление - връщането ни към усилията за постигане на разбирателство с нашите съюзници“.
Байдън каза, че в политиката си по отношение на търговията на САЩ с Китай той ще се съсредоточи върху постигането на напредък в премахването на „нелоялните практики“ от страна на Китай, към които той причислява кражбата на интелектуална собственост, дъмпинг на стоки, незаконни субсидии на корпорации и принуждаване за предаване на технологии от американски компании към китайски корпорации.
Според Байдън, в отношенията с Китай, Съединените щати трябва да използват „лостове за влияние“, които САЩ в момента нямат и следователно те трябва да бъдат създадени. За това, смята той, Съединените щати имат всички възможности - от двупартиен консенсус по този въпрос до индустриален и научен потенциал.
***
Москва. Руският комплекс С-400 „Триумф“ се смята за един от най-добрите стратегически зенитно-ракетни комплекси (ЗРК) в света днес. Тази платформа, оборудвана с ракети земя-въздух, е проектирана да предпазва от въздушни удари в случай, че тези удари се извършват с използване на крилати ракети, тактически и оперативни балистични ракети, както и ракети със среден обсег в среда с работещи системи за електронно потискане. Освен това този комплекс може да се използва и за нанасяне на удари по наземни цели, пише американското издание The National Interest
Комплексите С-400 бяха въведени в експлоатация през 2007 г., но руските военни вече започнаха работа по евентуална им подмяна, по създаването на С-500. Русия ще завърши работата по тази най-модерна зенитно-ракетна система през следващата година, предаде ТАСС.
„Заслужава да се отбележи, че завършването на създаването на мобилната система за противовъздушна отбрана С-500 се планира за 2021 г.“, каза генерал-лейтенант Андрей Юдин, командир на руските ВВС, в интервю, дадено на вестник „Красная звезда“, публикувано от руското Министерството на отбраната в петък.
По-рано тази година, на международния военно-технически форум "Армия-2020", проведен недалеч от Москва, руският вицепремиер Юрий Борисов заяви, че комплексите С-500 вече се подлагат на държавни изпитания, а също така се работи активно за закупуване на компоненти за начало на масовото производство.
Както следва от публикуваните данни, първите изпитания на С-500 са проведени през миналата година и по време на тестовите изстрелвания тази нова руска зенитно-ракетна система унищожава цел, разположена на разстояние 481,2 километра. Това е с 80 километра повече от ограничителните възможности на всички системи от този вид, съществуващи в света.
Според наличната информация комплексът С-500 може да открива и едновременно да атакува до десет балистични бойни глави, летящи със скорост над шест километра в секунда. Тази платформа за противоракетна отбрана може също да използва множество радари за проследяване на различни цели, включително радари за едновременно откриване на самолети, хеликоптери, безпилотни летателни апарати и ракети.
Очаква се този комплекс да използва радара за боен контрол 91Н6A (M), който е модернизирана версия на радара за откриване и насочване 96Л6. Ще се използват и новите многорежимни радари 76T6 и прихващащи радари 77T6. Очаква се обхватът на С-500 да бъде 600 километра, а времето за реакция ще бъде в рамките на три до четири секунди, тоест ще бъде около шест секунди по-бързо от С-400. Представители на производителя му „Аламз-Антей“ дори казват, че С-500 ще може да сваля сателити на ниска орбита, както и някои видове космически кораби в околоземното космическо пространство. Също така се казва, че комплексът С-500 ще бъде ефективно средство за борба с изтребители като F-35, но все още не е ясно колко такива системи Русия ще може да произведе през следващите десет години.
Руският министър на отбраната Сергей Шойгу наскоро обяви, че доставката на най-модерните системи за ПВО С-500 на въоръжение ще започне тази година, докато серийните доставки са планирани за 2025 година. В Русия още през 2017 г. започнаха да обучават специалисти, които да работят по тези комплекси във Военната академия за аерокосмическа отбрана в Твер.
Изглежда, че Русия все пак изостава от планирания график на работа, така че в момента руските военни продължават да получават системата за противовъздушна отбрана С-400. През септември руското министерство на отбраната обяви, че два зенитни полка от Източния военен окръг ще бъдат оборудвани с платформи „Триумф“.
***
Тел Авив. На пресконференция часове след гласуването на първо четене на законопроект за разпускане на кнесета, подкрепен от участващия в коалицията блок „Синьо и бяло“ на бившия началник на генералния щаб Бени Ганц, премиерът Бенямин Нетаняху заяви, че заместник-министър-председателят Ганц "трябва да спре да тегли Израел за избори" и че все още "не е късно". Той избягва въпросите дали изборите се инициират, тъй като той не иска да спази споразумението си с Ганц за ротация на поста на министър-председателя, пише израелското англоезично издание The Jerusalem Post.
Ганц отговори, че ако не се водеше наказателният процес срещу Нетаняху, щеше има функциониращо правителство и държавен бюджет и нямаше да има нужда от избори.
"Вината е твоя и само твоя", каза Ганц
Въпреки взаимните обвинения, преговорите между сътрудниците на Нетаняху и Ганц се проведоха след гласуването, в опит да се предотвратят изборите.
Докато се провеждаше самото гласуване, Нетаняху и заместник министър-председателят Бени Ганц седнаха един до друг , но гледаха в различни посоки. По-рано министърът от „Ликуд“ Дейвид Амсалем, който е близък с Нетаняху, нарече Ганц "безгръбначно".
От ситуацията се възползват малките опозиционни партии, които внесоха законопроекти за разпускане на кнесета.