The Guardian: В международното право може да се появи ново престъпление – „екоцид“
Лондон. Международна група юристи под ръководството на професора от Университетския колеж в Лондон Филип Сандс и бившия съдия на Международния наказателен съд (ICC) Флорънс Мамба, е започнала да официализира ново престъпление в международното право – „екоцид“ или уголовно наказуемо унищожаване на екосистемите на планетата, съобщава The Guardian. Според вестника целта на проекта, стартиран през ноември по повод 75-годишнината от старта на Нюрнбергския трибунал от фондация „Стоп екоцид“, по искане на шведските парламентаристи, е да формализира легална дефиниция „екоцид“, който по-късно ще се превърне в ново международно престъпление заедно с военни престъпления и геноцида.
През декември миналата година в Асамблеята на държавите – участници в ICC, редица малки островни държави, включително Вануату и Малдивите, призоваха всички държави да „обмислят сериозно“ въвеждането на концепцията за екоцид в международното наказателно право. Инициативата беше подкрепена и от френския президент Еманюел Макрон, белгийското правителство и британския министър на правосъдието в сянка Дейвид Лами, коментира колумнистът на The Guardian.
През 2016 г. ICC обеща да обърне повишено внимание на престъпления, които водят до „унищожаване на околната среда“, „експлоатация на природни ресурси“ и „незаконно отчуждаване“ на земя, припомня авторът на материала. Както отбелязва журналистът, тогава съдиите заявиха, че официално няма да разширяват своята юрисдикция, а ще разглеждат единствено съществуващите престъпления - например престъпления срещу човечеството - в по-широк контекст; оттогава обаче ICC не е започнало официално разследване от този вид.
Сандс, коментирайки своята инициатива, каза: „Настъпи моментът да се използва силата на международното наказателно право за защита на околната среда на глобално ниво. Надявам се, че нашата група ще може да излезе с практическо, ефективно и надеждно определение и че това ще привлече подкрепата, необходима за изменение на Римския статут на ICC“. На свой ред г-жа Мамба, която е работила в Извънредните камари в Камбоджа, съдили Червените кхмери, отбеляза: „Въвеждането на концепцията за екоцид като ново международно престъпление може да играе голяма роля, за да предостави възможност за регулиране на връзката между личната и обществената отговорност, така че може да се постигне баланс в името на оцеляването както на човечеството, така и на природата“.
Както обясни в интервю за The Guardian председателят на фондация Stop Ecocide Джоджо Мехта, в повечето случаи екоцидът вероятно ще бъде корпоративно престъпление, припомняйки, че ако Международният наказателен съд инкриминира някакво деяние, всички участващи държави ще трябва да въведат съответните разпоредби в своите национални кодекси ... „Това означава, че ще има много възможности за наказателно преследване на компании, нарушаващи закона по света“, подчерта той.
Според Мехта един от основните проблеми, пред които са изправени юристите, участващи в проекта, е да се определи степента на увреждане на околната среда, при която може да се говори за екоцид, тъй като незаконната сеч на едно дърво във всяко село очевидно не може да бъде класифицирана като такава. „Ще трябва да говорим за масово, систематично или мащабно унищожаване - неща от същия вид като обезлесяването в Амазонка, траленето на дъното в дълбоки океански райони или разливите на нефт. Искаме всичко това да бъде на същото ниво като жестокостите, разследвани от ICC“, цитира думите му The Guardian.
Превод и редакция: Иван Христов