Преглед на някои от основните теми в европейския печат (Агенция "Фокус")
Лондон. Министърът на финансите на Обединеното кралство Руши Сунак предупреди, че кризата с новия коронавирус ще струва на страната три години растеж, съобщава британският национален ежедневник The Times.
Сунак замрази заплатите в публичния сектор и намали размера на чуждестранната помощ, но все още правителството в Лондон е изправено пред предизвикателството да осигури десетки милиарди – най-вероятно чрез увеличение на данъците и съкращения на разходите, за да предотврати неконтролируемото навлизане на страната в дълг.
Прогнозите показват, че тази година икономиката ще се свие с 11,3%, което е най-големият спад от 300 години насам. Нивата от 2019 г. ще се върнат едва към края на 2022 г., което означава, че коронавирусът ще струва на страната три години растеж.
***
Мадрид. След като забелязаха, че много хора, положителни за COVID-19, не спазват карантината, властите в Испания упълномощиха общинската полиция да извършва произволни проверки и да налага солидни глоби на нарушителите, съобщава френският вестник Le Parisien.
През септември полицията в регион Мадрид регистрира стотици заразени с новия коронавирус хора, които не спазват задължителната карантина. Повече от 500 от тях са използвали метрото, пазарували са в магазините, спортували са или са ходили на работа, въпреки риска от разпространяване на заразата. Същият сценарий се е разиграл в Кастилия и Леон, където една четвърт от заразеното население, което трябва да остане у дома, не е зачело изолацията.
Министерството на здравеопазването на Испания е определило минимален срок от 10-дневна изолация в случай на заразяване с коронавируса. Това важи както за вече инфектирани, така и за контактни лица. „Но в страната, в която много хора често са на недекларирана работа, страхът от загубата на работното място е по-силен от този за неспазването на санитарните правила“, пише изданието.
Изправени пред опасността от засилване на разпространението на новия коронавирус, управляващите в страната издадоха заповед, която разрешава на регионалните здравни власти да предават данни и контакти на местните полицейски сили на хора, които са дали положителна проба за COVID-19.
Но това не е всичко. Ако хората, поставени под карантина, откажат да дадат информация за хора, с които са били в контакт, рискуват глоба от 15 000 евро. В Галисия регионални власти решиха да отидат още по-далеч. Северозападният регион на Испания обмисля да въведе глоба до 3000 евро, ако човек откаже без причина ваксинация срещу новия коронавирус, когато препаратите срещу инфекцията станат достъпни.
***
Вашингтон. Демократът Джо Байдън, който обяви победата си в президентската надпревара в САЩ, ще избира измежду двама бивши членове на администрацията на Барак Обама за поста директор на Централното разузнавателно управление (ЦРУ). Източници на изданието Politico разкриват, че 46-тият президент на САЩ накланя везните в полза на Том Донилън, който беше помощник на държавния глава за националната сигурност в администрацията на Барак Обама.
Майкъл Моръл е другият потенциален кандидат за поста. При Обама той беше заместник-ръководител на ЦРУ, а също така два пъти стана и.д. ръководител на този отдел. Но както отбелязва Politico, някои от членовете на партията на Байдън в Сената на САЩ се противопоставят на кандидатурата на Моръл поради факта, че в миналото той „оправдава използването на изтезания" от ЦРУ. Ден по-рано някои американски медии съобщиха, че Байдън е склонен да предложи поста директор на ЦРУ на Моръл.
В допълнение към Донилън и Моръл, Джей Джонсън, ръководителят на Министерството на вътрешната сигурност на САЩ в администрацията на Обама, може да бъде потенциален кандидат за поста. Според Politico обаче името му се споменава и сред кандидатите за други постове, по-специално за този на министър на отбраната и главен прокурор в новата администрация.
***
Вашингтон/Будапеща. Рекламирайки новия си филм, холивудският актьор Джордж Клуни разкритикува управлението на унгарския министър-председател Виктор Орбан, като заяви, че неговата държава е пример за „гняв и омраза“. Това не се хареса на Будапеща, отбелязва германското издание Der Spiegel.
От редакцията уверяват, че унгарският премиер Виктор Орбан управлява страната си все по-авторитарно, игнорирайки онези, които търсят убежище, и ограничавайки свободата на печата. Орбан въвлече Европейския съюз в спор за бюджета и поради нарушаването на принципите на върховенството на закона срещу Унгария вече се водят няколко безпрецедентни процеса.
На този фон холивудската звезда се намеси в унгарската политика. Клуни, известен с участието си в различни хуманитарни инициативи, даде интервю за списание GQ, в което нарече десния консерватор Орбан и самата Унгария пример за „гняв и омраза" в света.
Унгарското правителство реагира с възмущение и упрекна актьора за „ограничените" му познания по история и политика. „Харесваме Джордж Клуни като актьор“, написа унгарският външен министър Петер Сиярто в социалната мрежа „Фейсбук“. Клуни обаче очевидно разбира малко от история и политика, подчерта първият дипломат на Будапеща.
По-рано говорител на правителството в Будапеща заяви, че Клуни се ръководи от американския инвеститор Джордж Сорос. Правителството на Орбан използва Сорос, унгарец по рождение, като изкупителна жертва и разпространява антисемитски стереотипи за инвеститора, обяснява изданието.
Сега Унгария, заедно с Полша, блокира приемането на многогодишния бюджет на ЕС. Правителствата във Варшава и Будапеща критикуват плановете, според които средствата, отпуснати от хазната на ЕС, трябва да бъдат намалени в случай на нарушаване на принципите на върховенството на закона. Унгария и Полша наложиха вето върху общия бюджет на ЕС от 1,8 трилиона евро. В тази връзка плащането на 750 милиарда евро помощ за възстановяване от кризата с коронавируса може да бъде забавено, отбелязва Der Spiegel.
***