ТАСС: Държавната дума прие закон за Държавния съвет на Руската Федерация
Москва. На заседание в сряда Държавната дума прие на трето четене законопроекта за Държавния съвет на Руската федерация, който има за цел да осигури съгласуваност в действията на публичните власти, съобщава ТАСС.
Съгласно законпроекта, системата на публичните власти включва федерални държавни органи, държавни органи на съставните образувания на Руската федерация, други държавни органи, местни държавни органи, осъществяващи дейността си в конституционно установените граници, за да спазват и защитават правата и свободите на човека и гражданина, да създават условия за социални -икономическо развитие на държавата.
Както се посочва в документа, Държавният съвет е конституционен държавен орган, сформиран от държавния глава с цел да осигурява координирана работа на властите, да определя основните насоки на вътрешната и външната политика на Руската федерация и приоритетните насоки на социално-икономическото развитие на страната. Освен това Държавният съвет ще изготвя предложения за общи насоки на регионално и общинско развитие по най-важните въпроси на държавното изграждане и укрепване на основите на федерализма и местното самоуправление, както и по въпроси, свързани с връзката между нивата на публичната власт.
В момента Държавният съвет функционира въз основа на отделен указ. Както Павел Крашенинников, ръководител на комисията по държавно строителство и законодателство, припомни пред репортери, Държавният съвет функционира вече 20 години, „той се показа само с положителна страна“.
Държавният съвет ще може да анализира практиките на държавната и общинската администрация, да разработва предложения за тяхното усъвършенстване и да разработва критерии за ефективност на работата на регионалните власти. Също така Държавният съвет ще може да наблюдава показателите за изпълнение, планирани от съставните образувания на Руската федерация и постигнатото от тях през отчетния период.
Освен това Държавният съвет ще може да съдейства за разрешаване на разногласия между федералните и регионалните власти и да обсъжда кадровата политика. „Доста членове са посветени на задачите за взаимодействие между публичните власти, - каза Крашенинников. - Понякога възникват дискусии между субекта на федерацията и общината. Тук има възможности за изработване на подходящи решения“.
Друга важна задача ще бъде да се разглеждат, по предложение на президента, законопроекти, укази от национално значение и параметрите на проектофедералния бюджет. Държавният съвет ще може да взема решения относно необходимостта от изменение на законодателство или законопроекти, но самият този орган не е надарен с правото на законодателна инициатива.
Състав и структура
Държавният съвет ще се оглавява от президента, който ще бъде негов председател. Държавният съвет трябва да включва министър-председателя, председателите на Съвета на федерацията и Държавната дума, ръководителя на президентската администрация на Руската федерация и ръководителите на регионите. Освен това по решение на президента в състава му могат да бъдат включени представители на политически партии с представителство в Държавната дума, представители на местното самоуправление, както и други лица. Забранено е делегирането на правомощия на член на Държавния съвет на друго лице. Председателят и членовете на Държавния съвет участват в неговите дейности на доброволни начала.
Забранено е влизането в Държавния съвет на лица, които имат чуждестранно гражданство или разрешение за пребиваване, както и сметки, пари и ценности в чуждестранни банки извън Русия. Правомощията на председателя на Държавния съвет включват управление на този орган, определяне на мястото и времето на заседанията, формиране на работен план, дневен ред за заседания и назначаване на секретаря на Държавния съвет. За решаване на актуални въпроси от работата на Държавния съвет ще бъде сформиран президиум, чийто личен състав се определя от председателя.
Освен това законопроектът предвижда създаването на комисии, работни групи и други органи на Държавния съвет. Комисиите се създават по решение на председателя в областите на дейност. В комисиите могат да участват представители на федерални и регионални държавни органи, други правителствени служби, органи и организации на местното управление, включително тези, които не са членове на Държавния съвет. Например, говорим за специалисти в определени области.
Както говорителят на Държавната дума Вячеслав Володин отбеляза по-рано, „Държавният съвет е необходим на Русия - държава с федерална структура“. Според него такъв орган ще позволи на президента да изгради своята политика въз основа на мнението на гражданите на страната. Володин посочи още, че Държавният съвет „включва ръководителите на регионите, избрани от граждани, а обсъждането на развитието на страната ще се провежда, като се взима предвид тяхното мнение“, а „приемането на законопроекта ще напълни днешния Държавен съвет с ново съдържание, което ще го направи по-ефективен“.
Превод и редакция: Иван Христов