Община Велико Търново отбеляза Международният ден за борба с насилието над жени
Велико Търново. Табло с послания за спиране на насилието над жени и мерките, които се провеждат в региона както от местните така и от държавните власти изготвиха експерти от Община Велико Търново, заедно със свои партньори. Поводът е Международният ден за борба с насилието над жени, а постерът бе представен в единия от кризисните центрове за жертви на насилие в старата столица, предаде репортер на Радио „Фокус“ – Велико Търново. В инициативата участваха представители на дирекция „Социални дейности и здравеопазване“ в Общината, на Районното полицейско управление, на дирекция „Социално подпомагане“ и част от екипите на специализираните социални услуги.
Росица Димитрова, директор на общинската социална дирекция припомни, че в региона има Кризисен център за деца, жертва на насилие от 2006-та. Освен това в Търново има и други два Кризисни центъра за пълнолетни лица, жертва на трафик или насилие, които са създадени с европейско финансиране, но вероятно от догодина ще се издържат от националния бюджет.
„В момента в двата кризисни центъра във Велико Търново има 16 пълнолетни потребители, плюс две деца, тоест 18 потребители. Хората, които са в центровете, са както възрастни, които са жертва на насилие или трафик, така и майки с деца, които са жертва на насилие. Ние не спираме да работим за и с тях, като им осигуряваме всякакъв вид подкрепа, от който имат нужда“, обобщи още Димитрова.
Тя допълни, че днес стартира и традиционната вече кампания на Зонта клуб – Велико Търново за превенция насилието над жени, която е подкрепена и от Общината. Повече за нея можете да намерите във фейсбук страницата на Зонта.
Луиза ТРАНЧЕВА