ТАСС: Русия се обяви категорично за запазване на Дейтънския договор за БиХ
Ню Йорк. Дейтънските мирни споразумения, които сложиха край на гражданската война в Босна и Херцеговина (БиХ) през 1992-1995 г., остават в сила и опитите за тяхното унищожаване заплашват да дестабилизират Балканите. Това заяви във вторник постоянният представител на Русия при ООН Василий Небензя на неформална среща на членовете на Съвета за сигурност на ООН по „формулата Арриа“, която се проведе по руска инициатива, предава ТАСС.
„Русия, като един от гарантите на Дейтънските споразумения, изцяло подкрепя основните принципи на суверенитета и териториалната цялост на Босна и Херцеговина, равенството на трите държавообразуващи народа и двата ентитета (или образувания: Мюсюлманско-хърватската федерация на Босна и Херцеговина (51% от територията) и Република Сръбска ( 49%)) с широки правомощия“, каза дипломатът. „По повод 25-годишнината от Дейтънското мирно споразумение призоваваме нашите партньори в Съвета за сигурност на ООН да се изкажат в подкрепа на тези постулати“, подчерта той.
По думите на Небензя, „споразуменията, подписани през 1995 г., са от основно значение за БиХ и остават напълно релевантни“. „Балансът на интересите на трите народа, който е отразен в документа, е доста ефективен, ако се спазва стриктно. Опитите за подкопаване на тази архитектура могат да доведат до много сериозни последици не само за БиХ, но и за целия балкански регион“, предупреди той.
По покана на Русия на срещата присъства лидерът на босненските хървати, ръководителят на Хърватската демократична общност (ХДО) Драган Чович. Той отбеляза, че „споразуменията определят основните принципи на съществуването на Босна и Херцеговина, включително зачитане на суверенитета и териториалната цялост на страната, равенството на трите народа - босненци, сърби и хървати“. „Те дадоха ключа към разрешаването на междуетническите конфликти, към диалога на всички страни, основан на равенство, взаимно уважение, компромис и консенсус“, подчерта политикът.
Сръбският член на Президиума на Босна и Херцеговина Милорад Додик на свой ред нарече Дейтънското споразумение „един от най-важните международни документи след Втората световна война“. В речта си той разкритикува върховния представител на ООН за Босна и Херцеговина Валентин Инцко за „намесата във вътрешните работи на БиХ“.
Дейтънското споразумение (Общо рамково споразумение за мир в Босна и Херцеговина) е договорено на 21 ноември 1995 г. в американската военна база в Дейтън (Охайо), подписано на 14 декември 1995 г. в Париж от босненския лидер Алия Изетбегович, сръбския президент Слободан Милошевич и хърватския президент Франьо Туджман. 11 приложения са неразделна част от него. Най-важните от тях се отнасят до въпросите за териториалната и държавна структура на БиХ, прилагането на мирното споразумение, в което са изложени разпоредби относно установяването на поста на върховен представител, както и военните аспекти на уреждането на етническия конфликт.
Превод и редакция: Иван Христов