Преглед на основните теми в световния печат (Агенция "Фокус")
Тел Авив. Не всеки ден бъдещият крал и фактически владетел на може би най-важната държава в арабския свят сяда да си побъбри с лидера на еврейската държава. Или по-точно: не всеки ден пишат за такива срещи във вестниците, пише израелското англоезично издание The Times of Israel.
Не толкова тайната среща на премиера Бенямин Нетаняху със саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман в неделя вечерта остана незабелязана. Но фактът, че на израелските журналисти беше позволено да пишат за нея, е важен етап в историята на Близкия изток и говори много за по-нататъшното развитие на тайните отношения.
Нетаняху обича да се хвали с тайни срещи с арабски лидери, но никога не разкрива подробности и неговите помощници не потвърждават никакви тайни срещи с високопоставени политици от Персийския залив. Възможно е разговорът на Нетаняху с Мохамад Бин Салман (МБС) - както често се наричат саудитския престолонаследник - да не е бил първата за него.
Че високопоставен израелски служител в понеделник потвърди, че Нетаняху се е срещнал със служител на саудитския съд в град Неом на Червено море и че военната цензура позволява на израелските репортери да го публикуват, е наистина сензационно. Това свидетелства за готовността на Рияд да оповести публично тайните си връзки с Йерусалим.
Въпреки това установяването на пълноценни дипломатически отношения далеч не е сигурно. Правителствени източници от Саудитска Арабия в интервю за The Wall Street Journal потвърдиха, че темата на разговорите е Иран и нормализирането на ситуацията, но отбелязват, че не е постигнат напредък.
„Отдавна подкрепяме нормализирането на отношенията с Израел - като автори на Арабската мирна инициатива от 2002 г., която предвижда пълното нормализиране на отношенията с Израел“, заяви министърът на външните работи на Кралството Фейсал ибн Фархан миналия уикенд. "Но има едно много важно нещо, което трябва да го предшества - постоянно и всеобхватно мирно споразумение между палестинците и израелците за създаване на достойна палестинска държава в границите от 1967 г."
В понеделник имаше много спекулации относно евентуалната срещата с участието на американския държавен секретар Майк Помпео. Дали това е сигнал до новоизбрания президент на САЩ Джо Байдън, че неотдавнашната тенденция към нормализиране на отношенията между арабския свят и Израел не е свързана с администрацията на Тръмп и ще продължи, след като той встъпи в длъжност?
Мнозина смятат, че нормализирането на отношенията с Израел сега или дори веднага след встъпването в длъжност на Байдън ще бъде последният щрих към портрета на напускащия президент и ще раздразни много новата администрация.
Затова някои са склонни да не гледат на срещата през призмата на нормализацията и вместо това задават въпроса - това опит ли е да се демонстрира единство и решителност срещу Иран?
Американско-иранският експерт Трита Парси, известен със своите изявления в подкрепа на режима в Техеран, попита в „Туитър какво означава това тайно посещение - че Израел и Саудитска Арабия "подготвят атака срещу Иран", или това е "психологически трик и подстрекателство на Иран към война". ...
Израелски и американски служители не разкриха картите си и просто повториха познатата мантра, че други арабски държави скоро ще се присъединят към кръга на мира.
„Убеден съм, че други държави ще последват ОАЕ, Бахрейн и Судан и ще признаят законното място на Израел сред нациите“, заяви Помпео в неделя, преди да замине за Неом, за да се срещне със саудитския престолонаследник, среща, на която се смята, че Нетаняху е присъствал.
"Те ще го направят, защото това е правилната стъпка за техните страни и защото това ще увеличи тяхното благосъстояние и сигурност", добави ръководителят на американската дипломация. "Реалността е, че страните от Персийския залив и Израел са наясно с общата заплаха от Иран."
Но дали враждебността само към Ислямската република е достатъчна, за да се официализират дългогодишните влошени отношения между Йерусалим и Рияд, предстои да разберем. Това до голяма степен ще зависи от курса на администрацията на Байдън спрямо Иран.
Ако САЩ се опитат да подновят ядреното споразумение от 2015 г., Саудитска Арабия може публично да заеме твърда позиция срещу Техеран, като формира обединен арабско-израелски фронт срещу Ислямската република.
Личният фактор също ще играе роля. Въпреки че МБС отдавна се застъпва за сближаване с Израел, баща му, крал Салман, твърд поддръжник на Палестина, наложи вето върху опитите за нормализиране. Но настоящият Пазител на двете светини вече е на 84 и скоро той може да даде на своя наследник по-голяма свобода във външното поле. .
"Не знам кога ще вземат това решение", каза Помпео в неделя в отговор на въпрос кога останалите държави от Персийския залив ще решат да нормализират отношенията си с Израел. „Може би днес. Може би утре. Може би следващата седмица. "
Може би ще отнеме дори повече. Но одобрено от държавата Израел изтичане на информация предполага, че тайната връзка между еврейската държава и родината на исляма може да излезе от сенките.
***
Кишинев. Малката Република Молдова, разположена между Румъния и Украйна, проведе втори тур на президентските избори на 15 ноември. Избирателите свалиха действащия проруски президент Игор Додон и избраха прозападния бивш министър-председател Мая Санду, завършила в Харвард, пише американският вестник The Washington Post
Санду става първата жена президент на тази бивша съветска република с 3,5 милиона души население. Какво й помогна да спечели и какво означава тази победа? Ето какво трябва да знаете.
В Молдова има дълбоко политическо разделение
През последните години в молдовската политика цари разногласия по три важни въпроса, като корупцията оглавява списъка. Санду организира антикорупционно движение, което се противопостави на олигархичната власт на бизнесмена Владимир Плахотнюк, който почти изцяло контролира държавата до 2019 г., когато беше изгонен оттам след колективната политическа намеса на САЩ, Европейския съюз и Русия. Движението на Санду даде сила на образованите класи в Молдова и молдовската диаспора в Европейския съюз, които гласуваха масово.
Второ, в Молдова от няколко години се водят спорове относно националността. Много жители на страната се смятат за румънци. Например румънското правителство подкрепя дипломатически и политически дейността на Плахотнюк, който е румънски гражданин. Други претендират за молдовска национална идентичност.
Корените на този разкол се връщат към молдовската история. Три четвърти от молдовците говорят румънски. Останалата част от населението е смесица от руснаци, украинци и гагаузи, тюркски народ, приел християнството. Молдовската национална идентичност се формира в Съветския съюз, който през 1940 г. анексира този регион от Румъния в съответствие с пакта Молотов-Рибентроп и решава да го отдели от Румъния.
Трето, разделението на самоопределението отразява настоящите геополитически течения. Поддръжниците на Русия, включително напускащият президент, се смятат за молдовци и се застъпват за силни връзки с Москва. Хората, които се наричат румънци - а това са предимно длъжностни лица и образованият елит, включително Санду - се стремят да приближат страната до Румъния, Европейския съюз и Запада. Някои се интересуват главно от икономически въпроси. Тази група хора е по-склонна към връзки с ЕС, считайки го за по-щедър икономически партньор от Москва.
Санду стартира предизборната си кампания на антикорупционна платформа, свързана с Плахотнюк, който все още играе важна роля в молдовската политика. Плахотнюк и неговата Демократическа партия подкрепиха президента Додон на предишни избори. Додон не беше политически съюзник на олигарха, но много молдовци го виждат като член на корумпирания истеблишмънт. Например в едно видео той признава, че неговата Социалистическа партия получава от Русия 600-700 хиляди долара на месец. Прокуратурата на Молдова все още разследва този факт. В Молдова е незаконно финансирането на политически партии от чужбина.
По време на предизборната кампания Санду стана жертва на дезинформация, а проруските медии помогнаха на действащия президент да доминира в ефира. Независимо от това, Санду успя да мобилизира градските избиратели и диаспората, която запазва правото си да гласува на молдовските избори.
Санду опроверга прогнозите на социологическите агенции и на 1 ноември в първия тур тя излезе напред с 3,5%. Тъй като никой от кандидатите не получи мнозинството от гласовете, две седмици по-късно в Молдова се проведе втори тур, в който Санду спечели убедителна победа с 57,7% от гласовете. Силната подкрепа на молдовската диаспора в страните от ЕС изигра ключова роля.
Напускащият президент продължава да се ползва с политическа подкрепа
Молдова има полупарламентарна политическа система. Това означава, че по-голямата част от изпълнителната власт е в ръцете на министър-председателя. Настоящият премиер Йон Kику е член на партията на Додон, която сега има 51 от 101 места, което означава, че има минимално мнозинство в законодателната власт. Санду вече говори за възможното провеждане на предсрочни парламентарни избори. Ако нейната политическа коалиция спечели, тя може да сформира нов кабинет и да приложи мащабна програма за реформи.
С избирането на Санду отношенията на Молдова със САЩ, ЕС и Румъния могат да се подобрят. Румънският президент Клаус Йоханис вече обяви, че възнамерява да посети официално Кишинев скоро след встъпването в длъжност на Санду.
Отношенията с Русия могат да се променят и влиянието на Москва върху външната и вътрешната политика на Молдова в този случай ще отслабне. Настина, Санду се опитва да не предизвиква враждебност към Русия. Тя обеща да развива отношения с Москва, като същевременно приближи страната си до Запада.
Русия ще запази известно влияние в Молдова, тъй като Москва по същество контролира отцепения регион на Приднестровието, който обяви независимост от Молдова през 1992 г. Молдова може да бъде въвлечена в замразения конфликт в Украйна, с която споделя 930-километрова граница, или да бъде въвлечена в някои мащабни руски действия в този регион.
Разбира се, Русия може да се държи по непредсказуем начин, както предупреждават някои анализатори. Нейните съседи, като Грузия, Украйна и балтийските държави, се доближиха до Запада през последните години. Беларус остава една от малкото проруски крепости в региона, чиито граждани активно протестират срещу измамите с избори повече от три месеца.
***
Анкара. Турското ръководство очаква да ваксинира гражданите на републиката срещу новия коронавирус безплатно, съобщи министърът на здравеопазването Фахретин Коча в понеделник, цитиран от вестник Hurriyet.
„Приключиха преговорите с китайския производител на ваксини Sinovac, преминаха всички необходими законови процеси и се поставиха подписи. Най-малко 10 милиона дози от ваксината вече са изпратени [в Турция], за да започне ваксинирането“, заяви здравният министър. „Ваксинацията ще се извършва абсолютно безплатно. Гражданите няма да бъдат таксувани“.
Междувременно Коджа заяви, че „процесът на лицензиране на ваксини, създадени от други производители“ продължава в Турция. „И когато процесът на лицензиране приключи, продажбата на тези ваксини в аптеките ще бъде разрешена“, добави той.
Очаква се цената на руското лекарство Sputnik V да бъде обявена тази седмица. Преди ден на страницата му в „Туитър“ е публикувано съобщение, според което тази ваксина ще струва много по-малко от лекарствата на Pfizer и Moderna.