Пламен Димитров, Васил Велев и Искрен Веселинов не се разбраха за болничните листа
София. Пламен Димитров, президент на КНСБ, Васил Велев, председател на УС на АИКБ, Искрен Веселинов, заместник-председател на ВМРО и съпредседател на ПГ на Обединени патриоти, в разговор с Илиана Беновска в седмичното обзорно политическо предаване „Беновска пита“ по Канал 3 и Радио К2, съобщиха от екипа на предаването. Те заявиха позиции по следните теми:
Бюджет 2020 – на българите ли е, или на политиците?
Илиана Беновска покани в студиото Пламен Димитров и Васил Велев и уточни, че ще се свърже с Искрен Веселинов по телефона. Първият въпрос към гостите беше във връзка с бюджет 2020. Тя уточни, че до 20 ноември имат време да реагират на всички предложения, които ще бъдат внесени по отношение на бюджет 2020 преди второ четене в НС. Пламен Димитров уточни, че за частта, която касае минималната пенсия, срокът е до 19ти. Беновска обяви, че разговорът ще бъде фокусиран върху това дали първият ден от болничния трябва да бъде платен. Тя припомни, че КНСБ и работодателите са работили заедно в Министерски съвет на Националния съвет за тристранно сътрудничество по документ, който е съдържал предложението първите 3 дни от болничния да се плащат от НОИ. Пламен Димитров заяви, че това са изработили заедно с работодателските организации в края на лятото и началото на есента и са го връчили на премиера, финансовия министър и вицепремиера Томислав Дончев с въпроса дали и до колко властта ще поеме тези ангажименти. Той уточни, че един от ангажиментите е бил да се прехвърлят болничните дни, където са били преди в НОИ, защото там се плащат вноските, там се поема рискът и там трябва да бъде покриван и съответно първите 3 дни. Г-н Димитров каза, че това е само част от повече от 40 общи договорености, които касаят много теми – бизнес, енергетика, демография, пазар на труда, доходи и др. Според него обаче в момента не се вижда да се придържат към тази договореност. Той добави, че ВОЛЯ вече са внесли подобен законопроект за промяна на общественото осигуряване, както и плащането на трите дни болничен, които да се плащат отвън. „Формално погледнато, такова предложение е направено в законно-установения срок.“, заяви Димитров.
Беновска припомни думите на Димитър Главчев по-рано в предаването, че той чака изследване, от което ще се разбере колко от болничните листа са на държавни служители и колко са на заетите в частния сектор. „Вие всъщност кого защитавате, г-н Велев - частния бизнес или държавните служители и държавата?“ Васил Велев отговори, че защитават изрядните работници, които изработват възнагражденията и на тези, които мамят с болнични листа, когато не са болни. Той припомни, че първите три дни се плащат от предприятието или от държавата, ако е държавно предприятие. „Така или иначе се плащат от един общ фонд за възнаграждения, който ако не се плаща на тези измамници, ще се раздели между по-малко хора и ще получат тези, които са го изработили в пълен размер това, което са изработили, няма да делят с тези, които са се отклонили от работа по неуважителни причини.“, заяви Велев и допълни, че независимо от кого се плащат първите 3 дни болнични, независимо от кого, този стимул ще остане – мамещите с болничен ще крадат или от своите колеги, или от цялото общество.
Пламен Димитров се включи по темата, че ако се възстанови, това което е било говорено с работодателите, а именно НОИ да плаща първите 3 дни, това би означавало бизнесът да плаща 175 млн. по-малко, което ще освободи средства за увеличение на заплатите и да се задържат служителите. Сред аргументите по време на срещата между синдикати и бизнес е бил, че трябва да се раздели как се злоупотребява и кой злоупотребява. Пламен Димитров постави като въпрос кой трябва да плаща, след като това е осигурителен риск, плаща се вноска бизнеса и синдикатите и някой да не го изплаща този риск и да иска някой друг да плаща допълнително. Той каза още: „Дали му изнася на финансовия министър е съвсем друга работа, но това не значи, че трябва да бъде аргумент.“ Вторият въпрос за г-н Димитров е къде са злоупотребите и кой е виновен за тях и как да се борим с тях, трябва да бъде адресиран комплексно според него. Първо той отбеляза, че има „кухи фирми“, които не ги правят работниците, а работодателите и даде пример със специализираната акция по разпореждане на премиера преди 6 месеца, по време на която са извадени дадени фирми с прокуратура и ДАНС и са били започнати съответните производства. Г-н Димитров заяви, че това е пътят за него от една страна, а от друга – всички лекари, които имат изкушението да направят това. Васил Велев добави, че работникът обаче иска този болничен, а Беновска го попита след като лекарят вижда, че работникът е здрав, защо да му дава болничен. Аргументите на Велев са за пари, от добрина или да не го напусне и да отиде при друг личен лекар.
Беновска включи Искрен Веселинов по телефона и го попита как е станало така, че са заменили един ден от болничните за по-висока минимална пенсия. Той каза, че не се изразява правилно, защото основната част от дебата е била посветена на вдигане на доходите и по-специално минималната пенсия, както и демографските мерки, свързани с обучението на децата в детските градини. Водещата разграничи, че Веселинов е съпредседател на ОП от страна на ВМРО и допълни, че ВМРО са заменили единия ден от болничния за задължителното посещение на детските градини от 4 години, за подпомагане на социално слабите деца в детските градини и за изграждане на нови. Той поясни, че не става въпрос за социално слабите, а за това, че се заделят 10 милиона за подпомагане на достъпа до детски градини, които ще обхванат по техни изчисления около 100 хил. деца и на практика всички семейства със ниски и средни доходи ще могат да се възползват. „Две трети от децата ще имат възможност да бъдат подпомагани по този начин. Само най-високо доходните групи ще бъдат изключвани от това.“, каза Веселинов. Беновска го попита: „Извършихте ли сделка между първо и второ четене политиците помежду си в коалиционния съвет?“ Събеседникът й отрече и заяви, че тиражира странни твърдения за сделки и замени, защото сделки според него няма, а поставяне на проблеми от представители на различните партии в коалицията. Той каза, че проблемът за единия ден болничен не е свързан с опит да се накажат нередовните, а да се раздели солидарността при поемането на тежестта на болничните, защото се пълнят от 3 места тези социални фондове, които обезпечават времето на нетрудоспособност – работодателите, работника и държавата. Според Искрен Веселинов това е логичната теза, която е защитена и от експерти, за да има елемент на отговорност във всяка една от страните.
Водещата даде думата и на гостите в студиото и Пламен Димитров каза, че това е абсурдно, което Веселинов говори. За него трябва да е ясно какво се адресира. Според него не може в коалиционен съвет, без да е имало Национален съвет за тристранно сътрудничество по темата и никой да се е консултирал с работодателите и синдикатите, „на коляно някой да решава, без да е запознат с фактите.“ Васил Велев каза, че това важи и за минималната пенсия. Димитров коментира за 5 години с колко са нараснали разходите за болнични – с 54% са нараснали по данни на НОИ, но с толкова са пораснали и заплатите. „Трябва да е ясно от къде идва увеличението на това и от къде има толкова злоупотреби.“, заяви президентът на КНСБ.
Той влезе в дискусия заедно с Васил Велев, а водещата ги помоли да говорят без да се застъпват, за да ги чува и Искрен Веселинов по телефона.
Васил Велев обяви, че болничните листове за следващата година съгласно бюджета са прогнозирани на 18 млн. 234 хил., а 2012 година са били 8 млн. 877 хил. Пламен Димитров го поправи, че говори за болнични дни. Велев обобщи че от 2012 до 2019 година болничните дни нарастват повече от 2 пъти при същия брой на наетите. Тези данни са от НОИ и не включват първите 3 дни. За него не би било правилно да се оспорва, че има такъв проблем. Пламен Димитров заяви, че в интерес на справяне с проблема е да се види как ще се намери решение. Васил Велев продължи мисълта си и заяви, че една трета от бюджета на НОИ е дефицит, който се попълва със субсидия от бюджета, което значи, че за една трета от тези случаи не сме осигурени. Представителят на синдикатите се намеси, че това е за фонд пенсии, а фондът за болнични е „съвсем леко“ на дефицит. Г-н Велев каза, че дефицитът е 50 милиона, което не е малко, но за Димитров като се плащат 600 млн., 50 млн. не е такъв дефицит. Председателят на АИКБ отново каза, че в НОИ дефицитът е една трета и парите тръгват от едно място и отиват на друго. „Ако не се спре с тези злоупотреби, ще се стигне до увеличаване на данъците, от което ще пострадат работниците и бизнесът, и икономиката като цяло.“, заяви г-н Велев и уточни, че най-големият проблем не е, че колегите изработват възнаграждението на този, който е в болничен, а това, че се изработва по-малко, защото се търпят неустойки, след като са направени поръчките за определена стока. Той обясни, че за да не се случва това, за държи излишен резерв, от който няма нужда. Заради всичко това се изработва по-малко, всички получават по-малко, бюджетът получава по-малко.
В отговор на това Пламен Димитров каза: „Ние, двата синдиката, няма да позволим да вземете първия ден болнични на българските работници. Както искайте го разбирайте.“ и след това Васил Велев влезе в спор с него по темата и двамата събеседници говориха един върху друг. Въпреки опитите на Беновска да въведе ред, двамата не изчакваха другия да завърши мисълта си и затова тя седна помежду им, за да прекрати спора. Пламен Димитров заяви желанието си да бъде чута неговата гледна точка, защото вече е ясно мнението на работодателите, че това е правилно решение за болничните. Беновска даде думата на Пламен Димитров, който каза: „В последните 5 години има ръст на хората, които са постъпили в болница с 30%. Фалшиви, истински, не знам – реални данни отчетени. Всеки първи ден в болницата е болничен лист. Аз едва ли ще отида в болница, ако нямам нужда, защото трябва да си плащам там.“ От това Велев сметна, че на него няма проблем с фалшивите болнични, но Димитров се обоснова, че за него има обяснение на тези листове. Президентът на КНСБ каза, че 900 хил. българи са получили болничен лист през миналата година и попита Васил Велев колко от тях смята, че са лъжци. Председателят на АИКБ направи забележка, че след като му се задава въпрос, той трябва да бъде оставен да отговори, а не да го прекъсва. „Той е самодостатъчен Пламен, защо ме каните мен?“, попита той. Водещата се намеси в спора им, за да ги надвика и да въведе тишина. „Искам да се успокоите, ако ще водите спор. Седнах помежду ви, за да не се сбиете.“, каза тя, но гостите й отново влязоха в дебат. Беновска помоли да не говорят един върху друг, защото Искрен Веселинов едва ли може да чуе и разбере разговора. Тя каза: „Аз командвам тук в студиото. Моля Ви чуйте ме, за да има ред. Г-н Веселинов, виждате ли каква разправия предизвиквате между синдикати и работодатели, в интерес на кого е това?“
Искрен Веселинов се включи в разговора с думите, че това е решение на проблем, който се задълбочава с по 10-12% всяка година. За него е ясно, че хората няма да бъдат доволни, но трябва да се намери решение. Той отбеляза, че не е забелязал синдикатите да правят кампания срещу взимането на болничните листи, защото държавата няма капацитета да следи всеки какви болнични листи издава, а и някои диагнози са такива, които не подлежат на проверка. „Не съм чул някой от синдикалните дейци да докладва за нередовни болнични.“, заяви Веселинов, а Пламен Димитров отбеляза, че не напада никого в лично качество и помоли да спрат с подмятанията за „синдикалните дейци“ и кой кого представлява, а да се говори по темата.
Събеседниците отново говореха един върху друг, затова Беновска се обърна към Искрен Веселинов за изслуша отговора на г-н Димитров.
Васил Велев взе думата, за да отговори колко от болничните са фалшиви и каза, че всеки трети до всеки втори болничен е фалшив, а в някои предприятия се твърди, че и две трети са фалшиви. „Ние приемаме за нашите разчети по-консервативна оценка на измамите от една трета. Смятаме, че около една трета на издадените болнични листа в производствените предприятия са на здрави хора. Това е консервативната оценка.“, допълни той. Пламен Димитров го попита как разбират това, което става във болницата и припомни за това, което е казал по-рано, че по данни на НОИ две трети от тези пари, за които говорят, тези милиони, са за болнични, които са над 4 дена и нямат нищо общо с работодателите. Васил Велев отбеляза, че всички данни на НОИ са от четвъртия ден нататък, а той говори за първите три дни, които смущават производствения ритъм. Председателят на АИКБ заяви, че тези, които отсъстват дългосрочно, не влизат в производствените графици и на тях не се разчита, но тези, за които мениджърите разбират в последния момент, че няма да дойдат на работа, провалят производството на всички останали.
Пламен Димитров отново попита колко от тези хора, които са взели 900 хил. болнични листа за миналата година провалят работата, колко имат смисъл и колко нямат смисъл. Васил Велев отговори: „От тези „късите“ болнични листове всеки трети според нашите директори е на здрав човек. Това е минималната оценка. Максималната е от три, два са на здрави хора.“ Беновска го попита как го доказва това, защото юридически погледнато примерите, че се говори между работниците за това , нямат стойност. По време на въпроса й Васил Велев започна да говори върху нея с аргументи, че някои си взимат болнични, за да пътуват и качват снимки от това във интернет. Беновска не можа да се изкаже и попита госта си защо говори заедно с нея и дали няма възпитание и към водещия на предаването. Г-н Велев я попита дали не си е взимала болничен, когато не е била болна. Тя отговори, че си е взимала, когато е болна, но при нея са по-различни нещата, защото сама си е работодател. Гостите отново започнаха да говорят едновременно за това дали са си взимали болнични и в какви случаи. Беновска отново повтори, че казаното от Васил Велев, че „някой е казал на някого“ няма правна стойност. Тя заяви, че ако имате доказателства, че двама от тримата болни във неговата работодателска организация злоупотребяват с болнични, трябва да го докаже с факти, защото другото е блъф. Водещата помоли за коментар от Искрен Веселинов, но Васил Велев отново взе думата и каза, че първите три дни е невъзможно да се контролират и докажат и затова трябва самоконтрол. Той каза, че до всеки лекар трябва да има по един полицай, а според Пламен Димитров ако има санкции, те ще държат влага.
Беновска отново попита Искрен Веселинов дали застава на страната на работодателите с тези болнични листа, които няма да се плащат за първия ден. Според него тук става дума за разрешаването на мащабен проблем, който е проблем на фиска и на икономиката. Васил Велев обобщи позицията на г-н Веселинов по темата – страните не са работодател и работник, а тези, които мамят и крадат и тези, които са изрядни. Искрен Веселинов заяви, че законодателният орган предлага решение за справяне с проблема, което не харесва на голяма част от хората. Пламен Димитров влезе в спор с него като каза, че това не е вярно. „Аз не виждам смисъл да участвам в разговор, в който не мога да се изкажа нито един път докрай.“, каза г-н Веселинов. Пламен Димитров го попита след като от 900 хил. болнични листа, Васил Велев твърди, че една трета са фалшиви, съответно две трети са реални, а предлаганата мярка ще накаже и тях. Васил Велев поясни, че е казал, че минимум всеки трети болничен къс лист за първите три дни, който се носи в производствено предприятие е на здрав човек. Беновска отново попита как е разбрал това. Тримата събеседници влязоха в спор по темата и затова водещата опита да даде думата на Искрен Веселинов, но след като не успя каза, че този въпрос няма да се реши сега в това студио, а вероятно ще се реши при министър-председателя Борисов. Затова тя помоли всички за финално изречение.
Искрен Веселинов заяви: „Не става дума изобщо за наказване на някого. Факт е, че голяма част от болничните листи са адекватни, хората са болни. Става дума за разпределение на отговорността, за контрола върху системата като цяло.“ Беновска попита дали отрича, че има сделка между частните работодатели и политиците, а той отговори, че има проблеми в държавата, които трябва да се решават.
Васил Велев за финал каза, че предлаганата мярка е в полза на изрядните хора и от нея потърпевши ще бъдат само тези, които лъжат, мамят и крадат. Според него колкото повече се отлагат мерките за решаване на този проблем , изрядните хора ще стават по-малко, защото в момента е по-изгодно да си неизряден.
Беновска попита Пламен Димитров, ако не ги приеме министър-председателят, кога ще протестират. „Скандално е законодателят да предлага отнемането на права на всички български граждани с презумпцията да накажем или да минимизираме проблем на част от тези, които лъжат. Това е абсурдно.“, заяви той. Васил Велев опита да вземе думата, но Беновска помоли за ред, след като той е казал финалното си изречение. Пламен Велев продължи: „Ние поискахме среща с премиера. Очакваме понеделник, утре, вдругиден, ако има такава среща, ще си сложим и още аргументи на масата и съм умерен оптимист, че ще има решение. Ако няма решение, готвим съответните действия, национални такива. Най-вероятно и двата синдиката ще обмислим възможността да напуснем Националния съвет за тристранно сътрудничество. Няма никакъв смисъл да стоим там. Никой не го бръсне тоя съвет, някой друг решава някъде.“ Беновска обобщи, че работодателите са поискали среща с министър-председателя и каза на г-н Веселинов, че се надява, че и коалиционния съвет можете да поискате да участвате в тази среща. Искрен Веселинов заяви, че ако бъдат поканени, ще се отзоват. За финал Беновска каза: „Нещата явно надхвърлят рамките на едно телевизионно предаване и се прехвърлят на много широка обществено-политическа плоскост.“ Така завърши разговорът между Пламен Димитров, Васил Велев, Искрен Веселинов и Илиана Беновска в седмичното обзорно политическо предаване „Беновска пита“ по Канал 3 и Радио К2 на 17 ноември 2019 година.
СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Калоян Паргов, БСП: Резултатите ни на местните избори са добри, но не достатъчно за претенциите, които имаме
София. Резултатите ни на местните избори са добри, но не достатъчно за претенциите, които имаме. Това каза Калоян Паргов, председател на ГС на БСП-София, в разговор с Илиана Беновска в седмичното обзорно политическо предаване „Беновска пита“ по „Канал 3“ и „Радио К2“, съобщиха от екипа на предаването. Паргов заяви позиции по следните теми:Представянето на БСП на местните избо...
Валери Жаблянов: За да тръгне напред, БСП се нуждае от сериозна промяна в ръково...
Димитър Главчев: Цветанов не „мишкува“ срещу ГЕРБ, не очаквам да е злонамерен
Доц. Стойчо Стойчев: ГЕРБ да си управлява негативите от управлението е задачата им
София. ГЕРБ да си управлява негативите от управлението е задачата им. Това каза доц. Стойчо Стойчев, политолог, в разговор с Илиана Беновска в седмичното обзорно политическо предаване „Беновска пита“ по „Канал 3“ и „Радио К2“, съобщиха от екипа на предаването. Доц. Стойчев заяви позиции по следните теми: Кой и на какво основание иска и може ли да управлява България? Разбрахме ли отговора на въпроса на тези избори? Беновска покани доц. Стойчев в студиото по темата „Кой и на какво основание иска и може ли да управлява България? Разбрахме ли отговора на въпроса на тези избори?“. В ефир се включиха и Валери Жаблянов и Калоян Паргов след пленума на БСП. „Много се радвам, че ни гостувате за първи път! Станахте медийна звезда на бърза ръка. Това не Ви ли учудва - огромният интерес? Какво казвате точно Вие по време на изборите, че предизвикахте такова желание от всички медии да бъдете при тях? На изброите преливахте отвсякъде“ Беновска попита политолога. „Не бих казал, че съм медийна звезда отскоро. По телевизиите участвам от 2008 година. Може би, това, което казах и предизвика по-голям интерес е, че както в българския селски жаргон, така и в политическия жаргон се появи една интересна фраза „Като кажеш, че Корнелия Нинова ще победи на балотаж, върви обяснявай, че няма да има балотаж“. Като хвърлиш 2 провокативни неща, които не е задължително да бъдат истина, след това всички се хващат за голямото и някак си пропускат малкото и то се приема като даденост. Приема се като обективна истина. И понеже тази теза звучеше скандално на фона на общото съгласие, че задължително трябва да има балотаж в София – може би, се зачудиха хората и започнаха да ме канят, за да обясня откъде идват тези мои съмнения“ коментира доц. Стойчев. „Ако гледахме статистическите данни и изборните резултати, балотажът по нищо не се предвещаваше, но той беше задължително условие г-жа Фандъкова да загуби изборите в София и затова аз, някои могат да кажат спекулативно, други могат да кажат пропагандаторски, но пък според мен абсолютно основано на фактите към този момент, казах, че не е обективна истина ние да твърдим, че ще има балотаж в София и това е инструментализирано като начин, по който да бъдат преобърнати изборните резултати“ обясни политологът. „Звучеше против мейнстрийма. Нещо като черна овца в онзи момент, в който се беше установило абсолютното убеждение, догматично, че балотажът е неизбежен“ допълни още Стойчев. Каква е перспективата пред ГЕРБ? „Г-н Стойчев може ли да ми кажете каква е перспективата пред ГЕРБ?“ попита Беновска. „Пред ГЕРБ перспективата към момента е да управлява, както се казва, натрупването на негативите от управлението, защото цялата политологична традиция казва, че когато една партия се задържа твърде дълго в управлението, започва да натрупва към себе си негативно отношение. От една страна позитивните резултати започват да бъдат приемани като даденост. Ако щете преди 10 години или преди по-малко - преди 7 години – построяването на нов участък от магистрала, въвеждането му в експлоатация се възприемаше като новина, обсъждаше се между хората като нещо страхотно, като нещо ново, а в момента това е поредната новина от серия новини, които ние изслушваме. Така завърши разговорът между доц. Стойчо Стойчев и Илиана Беновска в седмичното обзорно политическо предаване „Беновска пита“ по „Канал 3“ и „Радио К2“ на 17-ти ноември 2019 година.
Боян Магдалинчев: Опитът на Цацаров е полезен и за други органи на държавната власт
София. Опитът на Цацаров е полезен и за други органи на държавната власт. Това каза Боян Магдалинчев, представляващ ВСС, в разговор с Илиана Беновска в седмичното обзорно политическо предаване „Беновска пита“ по „Канал 3“ и „Радио К2“, съобщиха от екипа на предаването. Магдалинчев заяви позиции по следните теми: Гешев – протести за и против; Атанаска Дишева, Олга Керелска, Лозан Панов и Цветинка Пашкунова; Съдебната система под лупа, а Панов държи политически речи; Контрол на „тримата големи“ „Вие станахте една от най-горещите институции, г-н Магдалинчев! Дано да е за добро, както се казва в турските сериали, защото Вие заприличахте на турски сериал – протест за Гешев, протест против Гешев“ така Беновска започна разговора с Магдалинчев, който отговори, че така избират хората. Беновска попита госта си дали би станал общински съветник. „Що не? Нещо лошо да има в това?“ отговори Магдалинчев, а Беновска му отвърна с въпроса дали не го е обидила или заплашила с нещо. „Ни най-малко! Ако това е обида за общинските съветници – те са стотици някак си ненормално звучи“ отвърна представляващият ВСС. „Иронично звучи обидата на съдия Атанаска Дишева, която беше стресирана от Иван Гешев, гласуван втори път за главен прокурор още не подписан с указ от Радев, че той бил казал, че от нея би излязъл добър общински съветник. Тя може ли да бъде добър общински съветник според Вас? Тя добър член ли е на ВСС, ако ме разбирате какво Ви питам?“ попита Беновска. Магдалинчев отговори, че Атанаска Дишева е добър и съвестен член на ВСС, участва активно в съдийската колегия и в пленума на ВСС и вероятно би била добър общински съветник. „Ако някога стане общински съветник, може да бъде добър определено“ подчерта Магдалинчев. „А, Иван Гешев ще бъде ли добър главен прокурор? Какво означава добър главен прокурор? Там се разминаха критериите на членовете на ВСС – от една страна тези, които бяха против неговия избор – Атанаска Дишева, Олга Керелска, Лозан Панов и Цветинка Пашкунова. Какво значи да си добър главен прокурор?“ попита Беновска. „Ако очакваме от главния прокурор, да бъде добър човек е едно, ако очакваме да бъде мек или мекушав като главен прокурор, е съвсем различно. От него очакваме активно поведение за налагане и спазване на законността, за повдигане на обвинения при наличие на достатъчно доказателства, за внасяне на обвинителни актове в съда или да изисква от прокурорите такива действия, тогава когато става въпрос за извършени престъпления, когато са събрани доказателства в подкрепа на тезата на обвинението, така че там няма сентимент в дейността на главния прокурор. Той строго и точно трябва да спазва и прилага закона“ отговори Магдалинчев и добави, че главният прокурор също е човек и са му присъщи всички човешки чувства. Беновска го попита как ще бъде контролирано качеството на изпълнението на задълженията на главния прокурор, тъй като след бурните събития около Гешев той ще бъде наблюдаван под лупа. „Не само той. На всички нива съдебната система се наблюдава под лупа. Под лупа се наблюдават и действията на председател на ВКС и на ВАС, и на върховните съдии и прокурори. Нека не го забравяме това“ подчерта Магдалинчев. „И какво като наблюдавате председателя на ВКС Лозан Панов под лупа като той си държи политическите речи в лоното на съдебната власт, в сърцето ѝ? Вие си го наблюдавайте там колкото си искате, на калейдоскоп си го пуснете, ако искате… и какво от това? Не сте убедителен“ попита Беновска. Магдалинчев обясни, че Панов има по-различно поведение от останалите членове на ВСС и имате тези, които се опитва да защитава, но доколко се приемат от членовете е друг въпрос. „Знаете, че имаме съществени разминавания в неговите позиции както в колегията, така и в пленума на ВСС, така че той може да има един тези, но все пак трябва да ги сподели мнозинството. Ако не ги сподели по пътя на гласуването, значи не ги възприема и не ги взима предвид“ коментира Магдалинчев. Беновска попита представляващия ВСС как ще бъдат контролирани „тримата главни“ и от кого за качеството на тяхната дейност и чистоплътността на техните помисли и действия. Магдалинчев обясни, че това е функция на пленума на ВСС, защото конституцията има текст 129, алинея 3, точка 5, в която е предвидена възможност за упражняване на контрол по отношения на „тримата големи“ пряко при изпълнение на служебните им задължения – неизпълнението на служебните задължения или действия, които нарушават грубо етичните правила, могат да бъдат основание за предсрочно прекратяване на техния мандат. „Единственият орган, който може да го направи, е пленумът на ВСС“ подчерта Магдалинчев. „Какво трябва да се случи?“ попита Беновска. Представляващия ВСС обясни, че се започва процедура по предсрочно прекратяване при наличие на предпоставките, предвидени в конституцията. „Тоест при Лозан Панов още няма натрупана критична маса?“ попита Беновска. Представляващият ВСС отговори, че очевидно няма, а Беновска го попита какво още трябва да се случи. Магдалинчев обясни, че процедурата се задейства, когато системно не се изпълняват служебните задължения. „Значи, всеки може да си сложи една пачка, образно казано и да изтанцува една политическа реч в Тържествена зала на съдебната палата, така ли?“ попита Беновска. „Едва ли е така. Времето ще покаже“ коментира Магдалинчев. Ще подпише ли Радев указа за Гешев?; Сотир Цацаров накъде – председател на КПКОНПИ или на окръжния съд в Пловдив? „Времето ще покаже дали президентът Радев ще подпише указа след повторното гласуване на Иван Гешев. Тука се изляха много коментари дали ще извърши престъпление, ако не го подпише, дали ще сезира конституционния съд, как ще се произнесе конституционния съд, който вече бил обсъдил този казус и т.н.. Как виждате Вие не толкова развитието във времето, защото не сме гадатели, нямаме златна топка, имаме само златната ябълка, която може да ни покаже доколко и кой е ефективен метафорично, но как ще се стабилизира началото на мандата на Иван Гешев?“ попита Беновска. „Още не е встъпил в изпълнение на служебните си задължения като главен прокурор, има само избор. Последната фаза все още не е извървяна. Правомощието на президента да издаде указ при повторно отправено до него предложение – изрично и категорично, текстът е даже императивен в разпоредбата на текст 129, алинея 2, изречение 2 от конституцията на Р. България и аз мисля, че президентът ще издаде указ и ще спази конституцията. Надявам се така както в конституцията има срокове, в които президентът издава укази, така и в конкретния случаи – без изрично да е разписано в нормата на 129, алинея 2 за срока – той да се произнесе и да издаде своя указ“ коментира Магдалинчев. „Следва второ действие – какво ще прави настоящият главен прокурор Сотир Цацаров? Появи се една пробационна теза, че той би бил добър председател на КПКОНПИ“ попита Беновска. Магдалинчев каза, че това е въпрос, който трябва да бъде отнесен към него, но водещата обясни, че го пита в професионален план дали Цацаров би бил добър председател на КПКОНПИ. Представляващият ВСС обясни, че имайки предвид професионалното развитие и път на Сотир Цацаров като съдия и като главен прокурор – той е специалист в наказателната материя, особено последните години в окръжния съд и в момента като главен прокурор. „Мисля, че неговата дейност, неговата квалификация и опит успешно биха могли да се вмъкнат в профила и на председател на тази комисия“ отговори Магдалинчев. Водещата благодари за достойния отговор и попита – „Ако този човек, който беше толкова години главен прокурор, не се реализира на новата позиция в КПКОНПИ, на него какво му предстои – да се върне обратно като председател на окръжния съд в Пловдив ли?“. Магдалинчев обясни, че ако не бъде избран за председател на КПКОНПИ – може да се върне в окръжния съд, ако пожелае и това е пътят. Водещата попита госта си къде би бил по-полезен Сотир Цацаров, а представляващият ВСС отговори, че Цацаров е много добър професионалист и много интелигентен човек, така че опитът и професионализмът му би било полезно да бъдат използвани на по-високите нива и в други органи на държавната власт, освен в КПКОНПИ. „Ако е решил да прекъсне с магистратската си работа, защото той не може да расте по друг начин и ако е решил да се реализира извън системата – би било полезно да се използва неговият опит“ обясни Магдалинчев. „ Ако Бойко Борисов реши да напусне, както каза след построяването на магистрала „Хемус“, министър-председателския пост – става ли Цацаров за министър-председател?“ попита Беновска. Магдалинчев отговори, че това е много условно и е въпрос на избори и политически партии. Така завърши разговорът между Боян Магдалинчев и Илиана Беновска в седмичното обзорно политическо предаване „Беновска пита“ по „Канал 3“ и „Радио К2“ на 17-ти ноември 2019 година.
Беновска отново ще пита: Кой и на какво основание Иска, но и Може да управлява България
София. Беновска пита в неделя, 17 ноември 2019 г. от 5 часа след обед.: Кой и на какво основание Иска, но и Може ли да управлява България? Това съобщиха от екипа на предаването „Беновска пита“ по „Канал 3”. Предаването под надслов „Политиката, глупако!“ ще започне с коментар на Беновска. Нейни събеседници ще бъдат: 17.00- 17.05 Коментар на Илиана Беновска За: ГЕРБ, властта, избирателите, партньорите и опозицията? 17.05 - 17.25 Димитър Главчев, председател на ИК на ГЕРБ, експредседател на 44 НС За: За „кожата“ на Конституцията – Радев vs Гешев? 17.30 - 17.45 Боян Магдалинчев, представляващ ВСС За: Бюджет 2020 – на българите или на политиците? 17.50 - 18.15 Пламен Димитров, президент на КНСБ, Васил Велев , АИКБ Искрен Веселинов, ВМРО и Валентин Касабов, НФСБ – съпредседатели на ОП За: Борисов ли победи Нинова или Нинова победи БСП? 18. 20 - 18.40 Валери Жаблянов, БСП За: Разбрахме ли отговора ва въпроса : Кой и на какво основание Иска, но и Може ли да управлява България ? 18.40 - 18.55 – доц. Стойчо Стойчев, политолог
Илиана Беновска: За „мишките“ или за „хората“ работят политиците ни в управлението и опозицията
София. Минаха местните избори. И дойдоха: бюджет 2020, магистралата „Европа“, газовият интерконектор с Гърция, повторният избор на Гешев за главен прокурор и най-вече, срещата Борисов - Тръмп в Белия дом. Наоколо е и поредният пленум на БСП, на който за пореден път Нинова отчита победа - нищо че Борисов я би - и на който пленум, за пореден път, искат Нинова да си подаде оставката , вместо да й я вземат. Наоколо е и заканата за протести , ако Борисов не спре първият ден от болничните да не се плаща. И се сетих за знаковото заглавие на Джон Стайнбек „За мишките и хората“. Привидно, само привидно, сюжетът няма връзка със случващото се в България. Това заявява журналистът Илиана Беновска в коментара си към днешното издание на предаването „Беновска пита” по Телевизия „Канал 3” и Радио „К2”, съобщиха отекипа на предаването. Но, иносказателно, заглавието приляга. Да си отговорим на въпроса: За „мишките“ или за „хората“ работят политиците ни в управлението и опозицията? Или пък да си отговорим на друг въпрос: Кои са „мишките“ и кои са „хората“ в България? Или да отговорим на трети въпрос: Кои от политиците ни са от „мишките“ и кои от „хората“? Или , пък, на четвърти: Ние, избирателите къде сме се поставили – при „мишките“ или при „хората“? И се сетих за „Имам човек“ на Ицо Хазарта… И там, в неговия огромен Автомобил на Справедливостта се мотаеше безгрижно една мишчица… Минаха местните избори. И дойдоха: бюджет 2020, магистралата „Европа“, газовият интерконектор с Гърция, повторният избор на Гешев за главен прокурор и най-вече, срещата Борисов -Тръмп в Белия дом. Ще дойде и Коледа. Ще си „помишкуваме“ с ракийка и туршийка. Щото ни мързи. И чакаме някой друг да мисли, гласува и действа вместо нас. Така, че – сърдете се на себе си. Аз съм Беновска. И питам.