Преглед на основните теми в руския печат (Агенция "Фокус")
12 Февруари 2019 | 05:11 | Агенция "Фокус"
***
Тираспол. Изборите в Молдова стават взривоопасни, пише руският вестник “Независимая газета“
Властите в Приднествровието протестират срещу намеренията на Кишинев да увеличи едностранно броя на военните си части в зоната за сигурност по Днестър (бивша военна зона). Съпредседателят на Съвместната контролна комисия (СКК) от Приднестровието Олег Беляков каза пред изданието, че такива решения трябва да се вземат от делегациите на три страни - Република Молдова, Приднестровието и Русия. За тази цел съществува нормативна уредба, предвидена в устава на СКК: ако е необходимо, се въвеждат допълнителни сили под контрола на СКК и след това се извеждат по същия начин. Кишинев наруши съществуващите норми, но обеща да направи всичко както се очаква, а в Тираспол чакат писмено потвърждение на обещанието.
Делегацията на Приднестровието в СКК реагира на ситуацията, която при определени условия може да се превърне в провокация. Приднестровците изразиха сериозна загриженост относно предполагаемото въвеждане на допълнителни сили и средства на Република Молдова в зоната за сигурност, за да се гарантира защитата на обществения ред по време на изборите на 24 февруари.
В публикувано изявление се подчертава, че практиката на провеждане на такива събития показва, че досега не са регистрирани сериозни нарушения на обществения ред.
"Смятаме, че планираното въвеждане на допълнителни сили и средства на Република Молдова в зоната за сигурност ще се превърне в елемент на допълнително напрежение и усложняване на ситуацията в зоната на отговорност на съвместните мироопазващи сили", се казва в съобщението.
Приднестровската делегация в СКК призова молдовските колеги да се въздържат от действия, които биха могли да дестабилизират положението в зоната за сигурност.
Съобщава се, че Приднестровието, от своя страна, не планира да увеличи броя на полицейските служители в зоната за сигурност и ще положи всички усилия, за да гарантира реда на териториите под негов контрол.
Малко преди описаните събития, молдовският президент Игор Додон изрази загриженост за предстоящите избори. В интервю за руските медии той отбеляза, че от техните резултати ще зависят различни сценарии. „Не изключвам, че някой може да иска да дестабилизира ситуацията. Защо? За да се опита например да въвлече Руската федерация в някакъв фактор на дестабилизация, като вземем предвид Приднестровския регион. Съществуват такива рискове ”, заключи президентът на Молдова.
***
Москва/Пхенян. Властите на Северна Корея изпратиха искане до Русия за хуманитарна помощ в размер на 50 милиона тона пшеница, пише „Московский комсомолец“.
Според ръководителя на Комисията за международни отношения на Съвета на Федерацията Константин Косачов Пхенян обяснява искането си с тежката продоволствена ситуация в страната, дължаща се на природни бедствия през 2018 година.
Според Косачов в момента руските власти работят по въпроса за възможните доставки на пшеница.
Сенаторът отбеляза, че Русия продължава да подпомага Северна Корея. През последните години парламентаристът оценява помощта на Москва по линия на ООН на 8 милиарда рубли (121 милиона долара).
По време на срещата с посланика на Северна Корея в Русия Ким Йон-жун Косачов подчерта, че развитието на търговските отношения между двете страни е възпрепятствано от санкциите, наложени на Северна Корея.
В средата на януари японските медии съобщиха, че поради международните санкции Пхенян значително е повишил цените на храните. Така избягалите от Северна Корея твърдят, че само за няколко месеца миналата година цената на царевицата, която е в основата на храната на значителна част от населението, се е повишила 1,7 пъти. Повишаването на цените на пшениченото брашно бе оценено на 1.4 пъти.
Според доклад на ООН, публикуван през декември, Северна Корея ще се нуждае от повече от 111 милиона долара хуманитарна помощ тази година. По-специално, те говориха за нуждата на страната от зърно на ниво от 641 хиляди тона поради лошите показатели на реколтата - миналата година тя е под средното ниво поради високи температури и наводнения.
***
Москва. Русия е привела себе си в голяма степен в порядък. Сега страната не е в ситуация, в която спадът в цените на петрола я съкрушаваше напълно. " С такива думи анализаторите коментират извънредно събитие във финансовия свят: въпреки санкциите, за първи път от 2014 г. "Муудис" връща рейтинга на Русия на инвестиционно ниво. Защо беше направено това, анализира руският вестник “Взгляд“.
Връщането на суверенния рейтинг на Русия на "инвестиционно" ниво от рейтинговата агенция "Муудис" стана още едно външно признание за стабилността на руската икономика под санкционен натиск. Хиперконсервативната дългова политика на руските финансови органи има ключов принос за това, което я поставя сред страните, които според международните анализатори принадлежат към „нововъзникващите пазари“, Русия има почти най-доброто качество на външния дълг.
Формулирането на решението на "Муудис" за повишаване на рейтинга на Русия от „неинвестиционното” ниво на Baa3 изглежда като признание за достойнствата на руските финансови органи за стабилизиране на финансовия сектор след обезценяването на рублата и спада на цените на петрола в края на 2014 година. Както се посочва в съобщението на агенцията, "много нисък държавен дълг, значителни държавни активи и постоянно свиване на националния външен дълг по отношение на валутните активи на страната осигуряват значителна степен на стабилност в ситуацията на поддържане на структурни предизвикателства за страната". Подобно ниво на рейтинг от "Муудис" имат такива страни като Италия, Южна Африка, Унгария.
Според последните данни нивото на публичния дълг в Русия е 13.5% от БВП - това е едно от най-ниските в света. Необходимостта на правителството за външни заеми е много малка, а от гледна точка на данъчната консолидация и промените в източниците на инвестиции в държавния дълг, Русия, ако е необходимо, има възможност да реализира планове за заеми в страната, отбелязват анализаторите от "Муудис". Според тях политиката, прилагана в страната през последните години, ще укрепи допълнително руските публични финанси.
Нивото на външния дълг е един от най-важните фактори за привлекателност за инвеститорите в развиващите се пазари, които традиционно включват Русия, а влиянието на този фактор се увеличава с увеличаване на дълга на много страни в тази група. Преди няколко дни „Стандарт енд Пуурс“ предупреди, че почти една трета от големите емитенти на публичния дълг на развиващите се пазари имат твърде голям размер на дълга, сред които Аржентина, Бразилия, Египет, Ливан и Пакистан. Очакваното забавяне на световната икономика води до допълнителни рискове: според последната прогноза на Световната банка растежът на световния БВП може да бъде 2.9% тази година (не с 3%, както беше по-рано) и 2.8% през 2020–2021.
***
Москва. Танк Т-14 "Армата" след известни доработки влезе в серийно производство, пише руският вестник “Известия“.
Първата партида от 16 обновени машини ще бъде предадена на армията до края на годината. На 9 май новите Т-14 ще участват в парада на Червения площад. След това, за да се проверят в условия, близки до военните, те ще бъдат разпределени във военни единици, разположени в различни региони. Според експерти, „Армата“ с дистанционно-управляема кула и бронирана капсула за екипажа надминава всички известни чуждестранни аналози, включително американските „Абрамс“, френския „Льоклерк“ и немския „Леопард 2“.
Според експерти серийният "Армата" се различава от представените по-рано експериментални машини: след тестване редица компоненти и възли са заменени, появяват се и нови системи.
Първите произведени танкове ще вземат участие в парада на победата, след което шестнадесетте машини ще бъдат разделени между военни единици, разположени в различни климатични зони.
Основната иновация на новия модел е кулата без водач. В "Армата" екипажът управлява оръдието дистанционно, като се намира в изолирана бронирана капсула, в корпуса на танка. Капсулата запазва живота на екипажа, като прави танка по-устойчив на бойното поле. Известно е, че "Армата" е снабдена с нов дизелов двигател с мощност 1 500 конски сили Огневата мощ на танка се осигурява от 125-милиметрово оръдие 2А82 - според техническото ниво то, както твърдят разработчиците, надхвърля всички съществуващи танкови оръжия 1,2 пъти.
Миналата година Министерството на отбраната обяви, че „Армата” ще бъде тестван в условията на Арктика.Предвидени са и тестовете на машините в планините и в пустинно-пясъчен терен, където преобладават високите температури.
© 2019 Всички права запазени. Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации без предварителното съгласие на Информационна агенция "Фокус"!