Преглед на международните новини до 6 часа (Агенция "Фокус")
24 Септември 2018 | 06:05 | Агенция "Фокус"
Източници от управляващата в Берлин голяма коалиция разкриха, че Маасен няма да получи назначение като държавен секретар във федералното вътрешно ведомство. Очаква се в бъдеще Маасен да поеме пост в Отдела за вътрешната сигурност и връзката с международните партньори, пояснява изданието.
Маасен си навлече гнева на голяма част от политиците в Берлин покрай разследването на събитията в Кемниц. След протетите, при които се стигна до сблъсъци между полиция и граждани, Маасен изрази съмнение относно достоверността на записите, разпространени в медийното пространство. В тази връзка той настоя за щателно разследване на компетентните органи, преди да се правят заключения относно характера на инцидентите в Кемниц.
В началото на текущата седмица изданието съобщи, че канцлерът на ФРГ Ангела Меркел е взела решение за освобождаване на директора на Федералната служба за защита на Конституцията. Според източници от коалиционните кръгове в Берлин, Меркел е била убедена, че оставането на Маасен на поста не е приемливо.
Във вторник бе проведена кризисна среща на лидерите от управляващата голяма коалиция – ХДС, ХСС и ГСДП, но съдбата на Маасен изглежда е била решена още преди началото й, коментираха от редакцията.
***
Скопие. „Няма да имаме шанса за по-добър Договор с Гърция“, заяви бившият македонски министър-председател Любчо Георгиевски в интервю пред македонската редакция на Радио „Свободна Европа“.
На въпроса защо е важно гражданите да излязат и да гласуват с „Да“ на референдума той отговаря:
„Не трябва да забравяме, че ако се провали референдума ние ще останем БЮРМ (Бивша югославска република Македония), защото, първо, не вярвам, че вече ще има смели македонски политици, които ще влязат в тази битка, а смятам, че и международната общност тотално ще се охлади по този въпрос, така че наистина мисля, че това е шанс и той трябва да бъде използван. Не трябва на проблема да се гледа партийно, затова и аз се съгласих да намеря списък на хора, които имат разпознаваемо ВМРО-ДПМНЕ минало, история, надявам се, че и мен ме разпознават като ВМРО-ДПМНЕ от предишното време. Да призовем и част от тези избиратели, които са както на ВМРО-ДПМНЕ, така и на други политически партии, че това е един наднационален въпрос и аз, когато съм говорил по този въпрос в миналото винаги така съм постъпвал - това е задача, която цяла Македония трябва съвместно да разреши.
На въпроса, дали той самият ще гласува на референдума, Георгиевски отговаря категорично:
Да, да, ще гласувам. Искам да ви напомня, че аз съм политикът, който пръв отвори този въпрос храбро по начина, по който Зоран Заев решава днес. Ще ви напомня, че още през 2000 г., когато бях министър-председател, имаше опит с тогавашния гръцки премиер Костас Симитис да изберем между Северна и Горна Македония, за да се реши проблема. За щастие това беше само за международна употреба, не трябваше да бъде за вътрешна употреба и не мога да не спомена, че главните опоненти бяха тогавашното ръководство на СДСМ и журналистите, които бяха около тогавашното ръководство на СДСМ.
***
Истанбул. Вселенският патриарх Вартоломей заяви в неделя, че няма да промени позицията си по отношение на подкрепата за автокефалията на православната църква в Украйна, подчертавайки, че базираната в Истанбул патриаршия няма да отправя заплахи, нито ще отговаря на тях, пише електронното издание на гръцкия вестник Kathimerini.
По време на реч пред църквата в Агия Фока, приветствайки чешки теолог, Вартоломей се позова на църквите в Чехия и Словакия, най-младите автокефални църкви, които попадат под чадъра на вселенската патриаршия.
"Сега е редът на Украйна да получи статут на автокефалия своевременно, надявам се, въпреки съществуващите реакции и това ще се случи, защото това е нейно право", каза патриархът, като очевидно се позовава на възраженията на Руска православна църква.
Той добави, че правото на Екуменическата патриаршия е да даде автокефалия, както е направила за поредица от църкви, започвайки с Русия през 16 век.
Що се отнася до критиките от страна на Русия относно позицията му за украинската автокефалия, патриархът каза: "Ние не се страхуваме от заплахи".
Патриахът "нито отправя заплахи, нито ги реализира", каза той.
***
Вашингтон. Съединените щати са решени да спечелят търговската война с Китай и не възнамеряват да се откажат от политиката си за налагане на мита. Това заяви държавният секретар на САЩ Майкъл Помпео в интервю за Fox News, излъчено в неделя, цитиран от TACC.
"Търговска война на Китай срещу САЩ се води в продължение на много години и разликата е, че сегашната американска администрация сме решени да я спечелим", - каза Помпео, добавяйки, че президентът на САЩ Доналд Тръмп е готов да продължи да увеличава натиска върху Китай, докато не постигне желания резултат.
Държавният секретар отново заяви, че е "несправедливо отношението " към американските компании в Китай.
Помпео посочи, че САЩ ще "постигне резултати, които ще принудят Китай да действа като нормална държава - да се придържат към прозрачност, върховенство на закона, основните принципи на международната търговия, справедливост, реципрочност и да не крадат интелектуална собственост" "Всички тези неща президентът Тръмп ги е казал на колегата си [Си Цзинпин], към когото той се отнася много добре," – завърши Помпео.
***
Вашингтон. Държавният секретар на САЩ Майкъл Помпео не изключи всякакви реакции, включително военни, ако бъде използвано химическо оръжие (от властите)в Сирия в интервю за NBC, което бе излъчено в неделя, цитирано от TACC.
Той бе попитан дали е възможен военен отговор на САЩ за премахване на възможността за използване на химическо оръжие в Сирия. "Ние не изключваме всякаква реакция, включително и военна" - заяви той
В отговор на въпрос дали САЩ ще изправят пред съда виновните , включително и Руската федерация, ако в Сирия се установи употреба на химическо оръжие , Помпео каза: "Ние ще направим анализ, след като това се случи." В същото време той изрази надежда, че това няма да се случи така или иначе. Той каза, че Съединените щати "ще изправят пред правосъдието онези, които нарушават основния принцип", т.е., използват химически оръжия.
Помпео припомни също, че САЩ наложи санкции срещу Руската федерация за предполагаемо участие в отравянето на бившия полковник от ГРУ Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия във Великобритания. Според държавния секретар президентът на САЩ, Доналд Тръмп е "абсолютно сериозен" в усилията си да гарантира, че употребата на химически оръжия в различни държави "няма да се превърне в правило".
По-рано, постоянният представител на Русия в ООН, Василий Небензя, говори по време на заседанието на Съвета за сигурност на ООН относно положението в Сирия и заяви, че бунтовниците и активистите на "Белите каски" продължават подготовката за провокация с химическо оръжие в зоната за деескалция Идлиб.
***
Вилнюс. Папа Франциск отдаде почит на евреите, които са били убити от нацистите и жертвите на съветското КГБ, по време на посещението на два възпоменателни центъра, построени в чест на най-тъмните периоди от латвийската история.
По повод 75-та годишнина от военната ликвидация в гетата във Вилнюс Папата се помоли пред паметник на 200 хиляди литовски евреи убити в страната или в нацистките концентрационни лагери в Европа.
Малко след това главата на Ватикана посети близкия Музей на окупацията и борбата за свобода, бивш подземен затвор на КГБ, където литовците, които са били смятани за врагове на Съветския съюз са били измъчвани, преди да бъдат изпратени в трудовите лагери в Сибир или убити.
Папата се помоли и запали свещ в стаята на чиито стени има снимки на католически свещеници и епископи, които са били убити или измъчвани в този затвор.
"Това е мъката на нашия народ и изпитанието за нашата вяра", каза 79-годишният епископ Сигитас Тамкевичиус, който е бил затворен там през 1983 г., след което е прекарал шест години в съветските трудови лагери. Той придружи папата по време на обиколката в затвора.
Съветските власти са убили почти 70 000 литовци, пише агенцията.
***
Газа Сити. Израелските сили са застреляли палестинец в нови сблъсъци на границата с Газа в неделя, съобщи здравното министерство в управлявания от "Хамас" анклав, предава AFP.
Имад Ищави, на 21 години, бе застрелян в главата, съобщи Министерството, след като палестинците отново се събраха по границата на изток от град Газа късно в неделя. През последните месеци подобни демонстрации, често са съпроводени с насилие.
Макар и да се говори, че от „Хамас“ търсят трайно примирие с Израел, но непреките преговори изглеждат замръзнали, което доведе до увеличаване на броя на протестиращите, пише агенцията. През последните седмици демонстрациите, които обикновено включват изгаряне на гуми и хвърляне на камъни, се провеждат и през нощта, макар и с далеч по-малко участници от редовните събирания в петък през деня.
Най-малко 186 палестинци бяха убити от израелски огън досега, откакто започнаха протестите на 30 март. Един израелски войник бе убит от палестински снайперист.
Израел поддържа блокада на Ивицата Газа повече от десетилетие, което според него е необходимо, за да се изолира Хамас.
***
Владимир. „Единна Русия“ на Владимир Путин загуби изборите за губернатор и на Владимирска област, предава РИА Новости.
Кандидатът на Либералдемократическата партия на Владимир Жириновски Владимир Сипягин спечели губернаторските избори на Владимирска област с 57,03% от гласовете. Досегашният губернатор Светлана Орлова спечели 37,46%, според Централната избирателна комисия след преброяване на 100% от протоколите.
Това е втората област, където кандидатът на „Единна Русия“ и досегашен губернатор губи изборите на втория тур от кандидат на Либералнодемократическата партия на Русия.
***
Вашингтон. САЩ планират мащабна кампания срещу Китай в близките седмици, пише авторитетния интернет портал Axios, като се позовава на правителствени източници.
Според тях обвиненията срещу Пекин ще бъдат повдигнати от Белия дом, Министерствата на финансите, търговията и отбраната на страната. "Ние няма да позволим Русия да бъде единствен дразнител – според източника в Белия дом - [Те] ще бъдат Русия и Китай."
Американските власти планират да предоставят нова информация за "враждебните действия" на Китай срещу публичния и частния сектор на САЩ и да предприемат мерки в това отношение. Както беше отбелязано, администрацията на САЩ ще обвини Пекин в "злоумишлени действия" в киберпространството, намеса в изборите и кражба на интелектуална собственост.
Според портала правителството на САЩ "има тонове данни" в подкрепа на обвиненията. "Ние ще покажем, как Китай прониква в Съединените щати, и всичко, което правим, за да се противопоставим на това" - каза за портала източникът в Белия дом. "Инициативата идва от апарата за национална сигурност", каза той.
Въпреки това, според Axios не е ясно защо администрацията във Вашингтон взе това решение точно сега. Освен това, според източника, подобен ход е одобрен от президентът на САЩ Доналд Тръмп, който се отнася добре към китайския президент Си Цзинпин. Така, по-специално, на 5 септември Тръмп каза, че се отнася към него "с голямо уважение".
***
Алжир. Страните от ОПЕК+ планират свиване на добива на петрол, предава TACC.
Мониторинговият комитет на министрите на енергетиката и нефтодобива на страните от ОПЕК+, който се срещна в Алжир в неделя, не разгледа плановете за ръст на добив на петрол, а напротив, предупреди за възможно връщане на ограниченията през 2019 г. Според прогнозите на ОПЕК следващата година може да се повтори сценарият от 2014 г., когато поради излишък на петрол се понижиха котировките. За да оцени оптималното ниво на производство за 2019 г., ОПЕК+ ще проведе извънредно заседание през ноември.
Министърът на петрола на Иран не пристигна на срещата, но Иран обвини преди това страните от ОПЕК+ и най-вече Русия и Саудитска Арабия, че сътрудничат на САЩ, като планират да заместят добива на ирански петрол след ноември, когато САЩ планират да наложат санкции върху износа на нефт от Иран.
© 2019 Всички права запазени. Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации без предварителното съгласие на Информационна агенция "Фокус"!